Ze względu na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa miliony pracowników w Niemczech zostały zmuszone do skrócenia czasu pracy w ramach tzw. „Kurzarbeit”. Działanie to ma na celu uniknięcie masowych zwolnień i zminimalizowanie skutków kryzysu. W niektórych zakładach skrócono czas pracy jedynie nieznacznie – w innych całkowicie. Jednak w jaki sposób Kurzarbeit wpływa na przysługujące pracownikom dni urlopu wypoczynkowego? Czy ich ilość maleje wraz z wprowadzeniem nowych zasad? Czy urlop w takiej sytuacji wpłynie na wysokość wynagrodzenia?
Czy pracownicy objęci Kurzarbeit mogą wziąć urlop?
Co do zasady każdy pracownik ma prawo do urlopu – również ten, któremu skrócone zostały godziny pracy. Jednak gdy liczba zleceń spada, a pracy w firmie jest coraz mniej, to pracodawca może nalegać, aby pracownik wykorzystał zaległy urlop przed zarejestrowaniem Kurzarbeit.
Urlop w Niemczech podczas skróconego czasu pracy w 2021 roku
Od 2021 roku obowiązują nowe zasady – zgodnie z zaleceniami agencji pracy pracownicy muszą wykorzystać przysługujące im dni urlopowe przed zarejestrowaniem Kurzarbeit. Dotyczy to także dni urlopu pozostałych z ubiegłego roku. Powód jest prosty – aby uniknąć marnowania pieniędzy publicznych w postaci świadczenia z tytułu Kurzarbeit, to to rozwiązanie powinno być jedynie ostatecznością przed złożeniem wypowiedzenia. Wcześniej pracodawcy muszą podjąć wszelkie możliwe działania opóźniające zwolnienie pracownika – między innymi skrócenie nadgodzin pracowników i wysłanie ich na zaległe urlopy wypoczynkowe. Jednak każdą sytuację należy indywidualnie rozpatrywać z pracodawcą. W roku 2020 sytuacja wyglądała nieco inaczej – pracownicy nie musieli odbierać urlopu przed zarejestrowaniem Kurzarbeit.
Czy pracownikom w Niemczech przysługuje w czasie Kurzarbeit tyle samo dni urlopu?
Czy osoby, które przez obecną sytuację pracują mniej, powinny mieć również krótszy urlop? Orzecznictwo w tej kwestii nie jest jasne. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że skrócenie przysługującego urlopu jest możliwe, ponieważ pracowników zatrudnionych w ramach skróconego czasu pracy należy utożsamiać z „pracownikami tymczasowo zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy” (Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 8 listopada 2012 r. – C-229/11 i C-230/11).
Jednak prawo niemieckie nie reguluje precyzyjnie ograniczenia prawa do urlopu w przypadku Kurzarbeit. Niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych (DGB) sprzeciwia się takiemu działaniu mówiąc: „Argumentacja i zasady, na które Trybunał Sprawiedliwości powołuje się w odpowiednich wyrokach, nie mogą zostać przeniesione na „przypadki ciągłego Kurzarbeit”, jak to ma miejsce obecnie w Niemczech ze względu na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.” Dlatego państwa członkowskie UE mogą odstąpić od tego wyroku.
Jak płatny jest urlop w ramach Kurzarbeit?
Według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości urlop podczas Kurzarbeit jest regularnie wynagradzany, nawet jeśli układ zbiorowy przewiduje ograniczenia. Wynagrodzenie jest oparte na ostatnich 13 tygodniach przed rozpoczęciem urlopu. Osoby, które zarabiały mniej z powodu skróconego czasu pracy, nadal otrzymają zwykłą kwotę wynagrodzenia urlopowego.
Źródło: www.merkur.de