Niemcy: czy po upływie terminu ważności dowodu osobistego dokument jest nadal ważny?

  Jeśli posiadacie niemiecki dowód osobisty i upłynął jego termin ważności, to zadajacie sobie pewnie pytanie – co teraz? Czy trzeba jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, czy może wystarczy po prostu przedłużyć jego okres ważności?

  Jeśli Wasz niemiecki dowód osobisty niedawno stracił ważność lub gdy nastąpi to niebawem, powinniście umówić się na wizytę w Bürgeramt (Urzędzie Spraw Obywatelskich) w Waszym miejscu zamieszkania w celu wydania nowego dokumentu. Zwykle termin wizyty można umówić online, telefonicznie lub mailowo.

  Czy w Niemczech można przedłużyć ważność dowodu osobistego?

  W przypadku osób poniżej 24. roku życia niemiecki dowód osobisty jest ważny przez sześć lat, natomiast jeśli chodzi o osoby, które ukończyły 24. rok życia, okres ważności dokumentu wynosi dziesięć lat. Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych (niem. Personalausweisgesetz, PAuswG), nie ma możliwości przedłużenia okresu ważności tego dokumentu. Najpóźniej po upływie terminu ważności dowodu osobistego należy złożyć wniosek o wydanie nowego.

  Do złożenia wniosku o wydanie nowego niemieckiego dowodu osobistego potrzebne Wam będą następujące dokumenty:

  • aktualne zdjęcie biometryczne
  • stary dowód osobisty lub paszport
  • akt urodzenia, akt małżeństwa lub związku partnerskiego, jeśli nie posiadacie dowodu osobistego lub paszportu

  Czy niemiecki dowód osobisty, którego termin ważności upłynął, jest nadal ważny?

  Nie należy podróżować z dowodem osobistym, którego termin ważności upłynął, ponieważ według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych może to uniemożliwić przekroczenie granicy lub spowodować znaczne opóźnienia w podróży. Jeśli posiadacie ważny paszport, możecie nim się posługiwać w czasie podróży.

  Jeśli jednak potrzebujecie nowego dowodu osobistego natychmiast, możecie złożyć wniosek o wydanie tymczasowego dowodu osobistego. Kosztuje on dziesięć euro i jest ważny tylko przez trzy miesiące. Dla porównania: za dowód osobisty dla osób poniżej 24. roku życia ważny sześć lat zapłacicie 22,80 euro, a za dowód osobisty dla osób, które ukończyły 24 lata i który obowiązuje przez okres dziesięciu lat – 37 euro.

  Jakie kary za nieważny dowód osobisty w Niemczech?

  W Niemczech istnieje wymóg posiadania dokumentów tożsamości. Każdy, kto posiada jedynie dowód osobisty, który stracił ważność, zgodnie z niemiecką ustawą o dowodach osobistych popełnia wykroczenie administracyjne. Grozi za to grzywna do 3 tysięcy euro.

  Wysokość grzywny zależy jednak od decyzji właściwych organów. W przypadku dowodów osobistych, których termin ważności upłynął kilka miesięcy temu, kara wynosi zazwyczaj od 10 do 50 euro.

  Ponadto, ze względu na pandemię koronawirusa pojawiła się informacja z ministerstwa, zgodnie z którą w przypadkach naruszeń wymogu posiadania dokumentów tożsamości właściwe organy „będą uwzględniać wydłużony czas oczekiwania na wizytę w celu złożenia wniosku lub odbioru dokumentu.”

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x