Znaczna część samochodów sprowadzonych do Polski pochodzi z rynku niemieckiego. Żeby autem kupionym w Niemczech przyjechać do Polski (nie na lawecie), niezbędne są niemieckie tablice rejestracyjne. Są to tak zwane „Überführungskennzeichen”, czyli tablice transportowe. Według obecnych przepisów obowiązują dwa rodzaje tablic:
- Das Kurzzeitkennzeichen, czyli tymczasowe tablice rejestracyjne, zwane przez Polaków tablicami zjazdowymi lub tablicami „żółtymi”, wydawane są w celu krótkiego transportu zakupionego samochodu terenie Niemiec lub w obrębie granic Unii Europejskiej do krajów (np. transport pojazdu z Niemiec do Polski).
- Ausfuhrkennzeichnen, zwane także tablicami celnymi, tranzytowymi lub tablicami eksportowymi, wydawane są one w celu przetransportowania pojazdu zakupionego w Niemczech do kraju EU lub innego kraju, nie będącego członkiem unii europejskiej.
Tablice tymczasowe w Niemczech: ograniczenia i dokumenty
Tymczasowe tablice rejestracyjne w Niemczech ważne są tylko 5 dni (do godziny 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). W Niemczech wydawane są one głównie w celu przeprowadzania jazd próbnych np. przed kupnem pojazdu, transportu pojazd do serwisu samochodowego w celu wykonania badań technicznych lub przeprowadzenia kontroli technicznej.
Jazda pojazdem mechanicznym na tablicach tymczasowych jest poddana następującym ograniczeniom:
- Pojazd posiadający badania techniczne: jazda próbna z celem jego sprawdzenia przed zakupem, transport pojazdu do miejsca przeznaczenia w obrębie Niemiec lub na terenie Unii Europejskiej do maksymalnie pięciu dni od momentu wystawienia tablic.
- Pojazd nie posiadający badań technicznych: jazda do serwisu w celu przeprowadzenia kontroli pojazdu lub badań technicznych. Tablice są ważne wyłącznie na najkrótszą drogę w obrębie jednego, maksymalnie sąsiadującego rejonu.
W celu uzyskania tablic tymczasowych jako osoba fizyczna należy przedłożyć w wydziale komunikacji drogowej (Kfz-Zulassungsstelle) następujące dokumenty w oryginale:
- „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
- dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
- dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
- zaświadczenie o badaniu technicznym.
W niektórych miastach niemieckich istnieje też możliwość złożenia wniosku o tablice tymczasowe przez internet.
Koszty wykupienia tablic zjazdowych w Niemczech
Koszt wykupienia rejestracyjnych tablic tymczasowych (zjazdowych) w Niemczech to 13,10 euro. Na tę kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymuje się od ubezpieczalni będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planuje się przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie potrzebna. Dodatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść około 20-30 euro.
Czerwone tablice w Niemczech
Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tymczasowe tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi, eksportowymi lub tranzytowymi i są konieczne wtedy, gdy osoba kupująca pojazd potrzebuje więcej niż pięć dni na jego transport do kraju przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej lub gdy eksportuje zakupiony pojazd do kraju poza obrębem UE.
Tablice celne różnią się od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska żółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od daty ważności wykupionego ubezpieczenia.
Uzyskanie czerwonych tablic w Niemczech
W celu uzyskania tablic celnych konieczne są następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
- dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
- „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
- polecenia pobrania należności SEPA w celu opłaty podatku od pojazdów samochodowych,
- zaświadczenie o badaniu technicznym (Haupt- und Abgasuntersuchung),
- dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego),
- „Stillegebescheinigung” w przypadku pojazdu nieposiadającego dopuszczenia do ruchu drogowego,
- w przypadku firm: zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wyciąg z rejestru handlowego.
Jak wygląda sprowadzanie samochodu z Niemiec do Polski?
Chcąc sprowadzić samochód z Niemiec do Polski, należy liczyć się nie tylko z kosztami transportu (zapłatą dla firmy transportowej lub kosztem samodzielnego przetransportowania), ale również kilkoma dodatkowymi wydatkami takimi jak:
- koszty akcyzy, czyli podatku, którym objęte są wszystkie zakupione poza granicami kraju samochody osobowe, po raz pierwszy rejestrowane w Polsce;
- koszt rejestracji, na który składa się cena wydania dowodu rejestracyjnego i nowych tablic (około 250 zł), a także wydatek na tłumacza przysięgłego, ponieważ polskie prawo nakazuje, by składane w urzędach dokumenty były w całości w języku polskim;
- koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC, które należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu (wcześniej można skorzystać z krótkoterminowego OC, umożliwiającego załatwienie niezbędnych formalności).
Podsumowanie: Czy warto sprowadzać auto z Niemiec?
Mimo dodatkowych kosztów związanych z transportem, samochody na rynku niemieckim są zazwyczaj dostępne w korzystniejszych cenach niż w Polsce. Wiele zależy oczywiście od marki, modelu, rodzaju wyposażenia, ale Niemcy znacznie częściej wymieniają swoje pojazdy, przez co można wyjść na takiej transakcji bardzo korzystnie. Warto uważać na oszustwo, polegające na wpisaniu danych wcześniejszego właściciela pojazdu do umowy, zamiast danych handlarza, który chce uniknąć opłacenia podatku, ale i też nie chce ponosić odpowiedzialności za ewentualne usterki wykryte po sprzedaży.
Niestety ale artykuł jest błędny. Te prezentowane tablicę służą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia pojazdu z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Do wystawienia tak jak przy normalnym zarejestrowaniu pojazdu są potrzebne: brief, ubezpieczenie na ten okres.
Tablice te nie upowazniaja do wyprowadzenia pojazdu za granicę.
Może Pan podać źródło tych informacji? Bo my korzystaliśmy między innymi z informacji podanych na autoscout24.de czy bundeskatalog.org, które potwierdzają naszą wersję. Więc…?
Myli się Pan. Prywatnie sprowadziłem 2 auta do Polski wykupując żółte tablice. Często jeżdżę z Niemiec do Polski i na drodze widzę wiele aut na żółtych, zjazdowych tablicach.
To że jeździ nie znaczy że legalnie…
Wytykacz ma rację. Tablice z żółtym paskiem są wydawane do przewozu auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania ale tylko na terenie Niemiec obywatelom Niemiec i obcokrajowcą którzy posiadają zameldowanie na terenie Niemiec. Natomiast te z paskiem czerwonym sa przeznaczone do przewozu samochodu na własnych kołach do innego kraju co traktowane jest przez urząd niemiecki jaki import samochodu i opłaty z tym związane są wyższe niż przy tablicach żółtych.
Można prosić o źródło tych informacji? Ten artykuł mówi coś innego: http://www.autoscout24.de/themen/autorecht/auto-anmelden/gelbes-kennzeichen-verwendungshinweise/. Proszę podać źródło Pańskich informacji, to chętnie zweryfikujemy informacje zawarte w naszym artykule. Dodamy tylko, że autoscout.de nie jest jedynym niemieckim źródłem, które potwierdza naszą wersję 😉
Żółte tablice są tylko nur fur Deutschland ,,artykuł pełen błędów
„nur fur Deutschland”? – pozostawiamy bez komentarza. Można prosić o źródło Pańskich informacji?
Co za glupoty wypisuje autor tego artykolu. Nic co jest tu napisana nie jest prawda. Lepiej niech autor sie najpierw zapozna z tematem zanim takie brednie wypisywac zacznie….
Powtarzam po raz kolejny i ostatni. Artykuł powstał w oparciu o informacje znalezione na autoscout.de, bundeskatalog.org i kilka innych. Jak na razie jeszcze nikt z anonimowych krytykantów nie zechciał przedstawić swoich źródeł. Artykuły piszemy w oparciu o poważne źródła, a nie zdania anonimowych komentatorów, którzy nie potrafią podać choćby jednego źródła swoich informacji. Jesteśmy otwarci na krytykę i chętnie poprawimy artykuł, jeśli jesteśmy w błędzie. Na ten moment pozostaniemy jednak przy aktualnej wersji, którą potwierdzają poważne niemieckie portale.
Typowi hejterzy, brak wiedzy na temat, ale fajnie komuś dokopać.
Autor artykułu ma rację co do żółtych tablic i warunków korzystania z nich.
Potwierdzam osobistym doświadczeniem, kilkaset tablic żółtych wziętych z urzędów.
Do autora, szkoda czasu i nerwów na takich ludzi chyba, że ma Pan tego w nadmiarze.
Witam i bardzo dziękuję za Pański komentarz. Czasu niestety nie mam w nadmiarze, wręcz przeciwnie, ale nie lubię takich niejasnych sytuacji, szczególnie, że artykuł jest również czytany przez inne osoby, które są później niepwene co do umieszczanych tutaj informacji. Generalnie jesteśmy otwarci na krytykę i w razie potrzeby chętnie skorygujemy informacje, które publikujemy. Do tej pory nie miało to jednak miejsca, gdyż zawsze korzystamy ze sprawdzonych źródeł, a te rzadko się mylą. Pozdrawiam
Nie za bardzo rozumiem jak Polak mieszkajacy na stale w Polsce moze dostac 5-dniowe tablice z zoltym paskiem, skad wezmie eVB numer? Jakie ubezpieczenie mu go da?
Artykul ktory jest zamieszczony na samym poczatku nie mowi nic o tym ze obcokrajowiec dostanie takie tablice. Zgodze sie z tym ze jak auto zakupione bedzie u handlarza (albo salonie) to ten mu takie tablice zalatwi, ubezpieczenie wezme na siebie.
Witam mam pytanie. Mój syn zakupił auto w Niemczech i wykupił żółte tablice. Czy musi je odesłać i jak to zrobić?
Strona stva.de wszystko w temacie.
Czerwone tablice nie sa jedynie dla posiadaczy Gewerbe jest to blad
Mam wrażenie, że niepodpartą dowodami krytykę wylewają tu głównie handlarze, którym żal dupę ściska, że coraz więcej ludzi jest świadomych, że ściągnąć auto z Niemiec nie jest takie trudne.
Drodzy Panstwo
Zolte tablice dostanie Polak jak kupi auto w Niemczech ale dostanie je tylko w rejone gdzie zakupil auto.
Natomiast polak jak kupil auto a ma neldunek lub gewerbe w Niemczech dostanie tablice tam gdzie ma meldunek czyli z gorki…
Pamietaj polaku jak kupijesz auto to zakup zrob rano bo nie dostaniesz tablic popoludniami jest czynne krotko chyba ze w czwartki
Oczywiscie ze tak jest.
Aby otrzymac zolte tablice musisz zameldowac auto w miejscu gdzie je kupiles.
Na stronach Urzedow jest napisane ze te tablice sluza do transportu pojazdu na terenie Niemiec i nie zawsze jest dopisane i krajow czlonkowskich UE.
Numer EVB (ubezpieczenie) otrzymasz chociazby w internecie, ktory jest wazny 10 dni od jego otrzymania (masz 10 dni na urzycie go) i z tym wlasnie nr idziesz do urzedu i od czasu rejestracji masz 5 dni wazne ubezpieczenie.
Kupiłem auto bez tüv mogę nim jechać do polski na żółtych tablicach . Proste pytanie
Nie,
Mozesz zrobic Kurzeikenzeichen (te zolte) i dojechac na nich do najblizeszego TÜV (przegladu).
Tam robisz przeglad i jedziesz do polski.
Informacja ze strony Urzedu.
Witam
Jezeli mam samochód na żółtych tablicach i chce je sprowadzić do Polski to jak to jest z tym ubezpieczeniem i zieloną kartą
Bo raz pisze ze musi być a gdzieś indziej znowu ze nie (chodzi mi o zieloną karte)
Witam Podpinam sie pod pytanie nie interesuje mnie czy mozna jedzi czy nie na tablicach tag zwanych żułtych poniewasz zdania sa podzielone. Moje pytanie czy jest możliwość wykupienia tych tablic na auto które nie posiada warznego przegladu czyli TUV
Ortografię popraw, bo jest żenująca….. a potem sprowadzaj samochody, wstydu Polakom nie przynoś.
wczoraj chciałem kupić tablice z żółtym paskiem .miałem brief auta i umowę kupna ale urzędnik powiedział że takie tablice może kupić osoba zameldowana w niemczech. sytuacja miała miejsce w bernau bei berlin
Ja 20 grudnia kupiłem aluto koło Monachium i dostałem żółte tablice na 5 dni. Wystarczyło pokazać fakturę brief i wykupione ubezpieczenie. Bez problemu przyjechałem do polski gdzie po wygaśnięciu ważności ubezpieczenia znajomy z ubezpieczalni zrobił mi na 30 dni oc w unice, miałem już polski przegląd techniczny. Tak jeździłem przez tydzień do momentu aż zatrzymała mnie policja i uświadomiła ze jeżdżę nielegalnie. Agent z ubezpieczalni wprowadził mnie w błąd.
Witam krótko sprostuję różne wypowiedzi .
-na czerwone tablice nie trzeba mieć żadnej gewerby z własnego doświadczenia.
-żółte czy czerwone by zjechać na polskę czy do innego miasta w niemczech trzeba mieć akyualny tuv czyli niemiecki przegląd bez niego przy kontroli policji będziecie mieli problemy mandat brak dalszej jazdy i koszty odbioru auta czy to z policyjnego parkingu lub autolawety na polskę przecież auto nie będzie stało na autostradzie.
Ubezpieczenie muszę mieć wykupione wcześniej, przed zakupem tablicy?
Można wykupić na miejscu?
Wystarczy zadzwonić do pierwszego lepszego urzędu miejskiego z wydziałem ruchu drogowego i zapytać.
Żółte tylko na terenie RFN ze zwykłym eVB czyli ubezpieczenie, czerwone dla UE z koniecznością opłacenia Zollamt i Auffahrkennzeichen (do wywozu za granicę) , a czerwone z czerwonym nadrukiem są dla osób posiadających Gewerbe/Działalność gospodarczą.
Problem polega na nie zrozumieniu przez autora zwrotu „rote Kennzeichen” w artykule źródłowym na który się powołuje, otóż chodzi tam o tablice z czerwonymi literami i cyframi a nie czerwonym paskiem. Tablice z czerwonymi literami i cyframi o których mowa w artykule są tablicami przypisanymi do osoby a nie pojazdu dlatego też są tablicami dla prowadzących działalność gospodarczą. Podsumowując w artykule i w komentarzach krytycznych mowa o dwóch różnych tablicach tzn. Czerwone litery o cyfry i czerwony pasek z datą ważności, razem są to trzy różne tablice: żółty pasek (5 dni ważności), czerwony pasek (14 lub 30dni lub 28 nie… Czytaj więcej »
1. Tablice z żółtym pakiem i datą na 5 dni – tylko do poruszania się na terytorium Niemiec i do aut z ważnym TUV, ogólnie praktyka jest taka, że często urzędnik niemiecki zarejestruje nam auto na tablice z żółtym paskiem (bo ma w d…) gdzie my tym autem pojedziemy, czasem sympatyczny i uprzejmy doda informację ustną, że na tablicach tych można się poruszać tyko na terytorium Niemiec. Ogólnie poruszając się w Niemczech na tablicach z żółtym paskiem podczas kontroli Policji zawsze jakoś się wyłgamy, że przeprowadzamy tylko auto albo jedziemy do znajomego itp. gorzej jak zatrzymają Cię tuż przed lub… Czytaj więcej »
aby wyjechać na żótych tablicach do polski potrzeba 2 egzempalrze dowodu rejestracyjne go cześc1 i 2 aktualne badania tuv i ekarlung podpisany najlepiej właciciela pojazdu w niemczech
Witam kupiłem auto w Dusseldorfie i chce je zabrać na eksport wykupić tablice 5 dniowe ? Czy mogę to zrobić w innym urzędzie niż Düsseldorf? I czy w tym urzędzie otrzymam też ubezpieczenie na te kilka dni?
5 cio dniowe tablice „żółty pasek” są do poruszania się na terenie UE i wymusiła te zmiany sama Unia od Niemców. Ubezpieczenie można kupić nawet w kraju, tzw „open” na 6 mcy w cenie około 170 zł. Natomiast na eksport po za Unię, to owszem tylko tablice celne z czerwonym paskiem. Ważność może być od 14 do 365 dni w zależności od ubezpieczenia. Auto w każdym przypadku musi mieć ważny TUV. Niemieckie tablice profesjonalne z czerwonymi znakami na biały tle nie są dla nas dostępne i na nich nie wolno wyjechać po za terytorium DE.
To ja też coś dodam bo różne komentarze pseudoexpertów są po prostu tragiczne i wprowadzają w błąd ludzi którzy może pierwszy raz chcą sobie sprowadzić autko. Mamy koniec 2019r. Od 30 lat są sprowadzane do Polski samochody z Niemiec. Na żółtych i czerwonych tablicach. Przez Polaków mieszkających w Polsce, bez zameldowania w Niemczech. Nikt żadnych mandatów z powodu żółtych tablic w Niemczech czy w Polsce nie dostał. Każdy chyba widział auta z żółtymi tablicami na polskich drogach. I straszna dyskusja tutaj rozgorzała czy na żółtych tablicach można po za Niemcami jeździć…. W czerwcu 2018 kupowałem auto. Bardzo nieuprzejma urzędniczka była.… Czytaj więcej »
Autor artykulu ma racje od strony teoretycznej, w praktyce wyglada to roznie i najgorsze jest to ze co urzad niemiecki to inne podejscie do wydawania tablic tzw zjazdowych ( zoltych i czerwonych) . Wiem troche na ten temat bo zajmuje sie tu w Niemczech wlasnie handlem pojazdami . Na ogol zoltych tablic nie chca wydawac Polakom tlumaczac ze sa nie wazne w Polsce , ale jak slusznie zauwaza Dudi_1980 w kraju nikt nie robi z tego problemu a i ubezpieczenie jest wazne rowniez w Polsce . Ceny ubezpieczenia dla tablic zoltych sa moze w wysokosci 30 euro ale tylko poprzez… Czytaj więcej »
Auto kupione u dilara polskiego na czas pobytu zameldowalam w niemczech ca 2 lata,teraz wracam do polski jak wymeldowac i zameldowac z powrotem w polsce,czy oddadza mi poprzednie dokumenty i tablice??
Czy jak mam blachy z czerwonym paskiem to po wyjeździe z DE mogę wrócić tam i się poruszać póki są ważne?
No tak, bo to są tablice na poruszanie się w tym terminie.
A jak dojadę juz do Polski to gdzie oddaje niemieckie tablice zjazdowe? Musze je oddac czy sa bezzwrotne?
przy rejestracji w PL zdajesz te tablice i dostajesz polskie , ale uwaga, terminy rejestracji teraz (08.2020), to min tydzień a nawet trzy.
Witam, temat tablice celne z czerwonym paskiem na 30 dni, niezależnie od artykułu, opiszę jak załatwić np w Mannheim. Kupiliśmy auto od prywatnej osoby 28.07.2020, już wyrejestrowane, bez tablic, z ważnym TÜV do 12.21. Z powodu wirusa „normalnie” teraz trzeba wszystkie sprawy umawiać przez internet. Czas oczekiwania na termin to ok.3tyg, może tego dokonać tylko osoba ze stałym meldunkiem w DE. A koszt to 380€ od dwóch miesięcy…., no tak, i teraz mieliśmy problem…, co dalej?…, pojechaliśmy do jednego komisu i poprosiłem o pomoc. Dostałem kontakt do jednego gościa co ma punkt wyrabiania tablic. Okazało się że on załatwi wszystko… Czytaj więcej »
Ja mam pytanie. To ten gość wydał wam nowe brify? Czy urząd?
Witam kupiłem samochud z niemiec od osoby prywatnej kupilem czerwone tablice ale w urzędzie w Niemczech zabrali mi mały brif pierwszego właściciela A wystawili mi nowy na moje dane i nowe tablice teraz mam problem zarejestrować samochud w Polsce bo z malego brifu się nie zgadzają dane z dużym brifem może ktoś coś poradzić
Witam wszystkich,
Mam pytanie, na które nie znalazłem informacji w artykule- czy tablice eksportowe mogę uzyskać w innym mieście niż to, w którym było zarejestrowane auto na poprzedniego właściciela? Np.: kupiłem auto w Kolonii i chcę je wywieź do Polski ale w urzędzie w Kolonii nie ma terminów więc umawiam się w tej sprawie np. w Wuppertal? Czy ktoś miał takie doświadczenia i może się podzielić informacjami? Dziękuję
Potwierdzam sam kupowałem żółte tablice i dostałem zielona kartę 5 dni one są ważne teraz po zmianach nie tylko w Niemczech ale w granicach uni Europejskiej Schengen pozdrawiam
Witam, kupilem od prywatnego sprzedawcy samochod w Niemczech. Sprzedajacy po transkacji sam pojechal do urzedu wyrejestrowac samochod i przekazal mi komplet dokumentow. Nastepnie bez problemu wykupilem online ubezpieczenie na 5 dni wraz z zielona karta za niecale 38 euro otrzymujac numer eVB natychmiast po transkacji, mozna bylo kupic je na 3 dni za 34 euro lub na 1 dzien za 23 euro. Wraz z kompletem dokumentow tj. umowa, brief duzy i maly, wydruk aktualnego TÜV, dowod osobisty oraz potwierdzenie meldunku w Polsce udalem sie do urzedu i w 10 minut zarejestrowalem samochod na 5 dniowe tablice z zoltym paskiem. Na… Czytaj więcej »
Hej chce dopytać o to zaświadczenie o zameldowaniu ze strony gov.pl jest to zwykły pdf bez żadnych podpisów czy początek i oczywiście tylko po polsku. Naprawdę niemiecki Zulassungamt zaakceptował taki papier?
Na jakiej stronie kupiles ubezpiecztenie i otrzymales eVB bez meldunku w niemchecz ?
A czy moge jechac do kraju autem z tablicami niemca. Pozniej mu te tablice odwiezc, wtwdy on wymelduje to auto w niemczech a ja po tym zamelduje je w Polace????
No z tego co ja wiem a wiem to od mechanika jak i zarazem handlarza autami w Niemczech, że nie jest dozwolone przewożenie aut na własnych kołach na tych tablicach poza granicę kraju. Jak większość ludzi już powiedziała – służą one jedynie to przetransportowania auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Nazistanu. Czy ktoś kto wie coś na ten temat musi podawać źródła tej wiedzy ? Nie pomyślał Pan redaktor, że same te osoby są swoistym źródłem bo mieszkają w Niemczech i znają przepisy ? To Pan powinien podawać źródła wiedzy bo to Pan pisze takie artykuły mogąc… Czytaj więcej »
Doucz się i nie wprowadzaj innych w błąd:
http://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/auto-kaufen-verkaufen/kfz-zulassung/kurzzeitkennzeichen/
Dzień dobry. Mam pytanie. Chciałbym uzyskać żółte tablice celem przejazdu autem na badanie techniczne ale w artykule jest napisane aby zdobyć żółte tablice trzeba mieć dokument potwierdzający przeglad auta. Więc w końcu jak to jest?
Szanowni Państwo,
Planuję powrót do PL moim własnym samochodem, na który mam wszystkie papiery. Posiadam również niemieckie tablice oraz ubezpieczenie.
Po przeczytaniu artykułu na temat tablic rejestracyjnych, mówiąc w cudzysłowiu – zwariowałem.
Proszę o pomoc w wyborze tablic – „żółte czy czerwone”. Po powrocie do kraju chciałbym moje auto przerejestrować na polskie tablice.
Z poważaniem
OK. To z innej beczki. Mam pojazd zarejestrowany w D. Od kilku lat. Chcę go przerejestrować w innym kraju. Kraj należący do Unii. Wszystkie papiery pojazdu są na mnie.
Kolejna sytuacja. Pojazd został zarejestrowany w Niemczech. Od pewnego czasu stoi (nie na terytorium Niemiec). Jest sprawny technicznie, ale nie posiada aktualnego przeglądu, ubezpieczenia. Nie został wyrejestrowany. Właściciel pojazdu wymeldował się z Niemiec.
Rozumiem, że żaden bundesrobot w okienku mi nie pomoże w tych kwestiach, gdyż przekracza to jego obowiązki.
Tablice , tablicami ale jest też inna ściana do przebicia.
Wydziały komunikacyjne mają teraz internetowe systemy kolejkowe – termin na rejestracje dostałem za 18 dni!!!
Termin tutaj:
https://www.lbv-termine.de/
Gdy twój sprzedawca (handarz) nie ogarnia tablic i rejestracji na wywóz a chcesz wracać na kołach , kupujesz np. sam od prywatnego, to musisz czekać na termin lub skorzystać z usług pośrednika – szukaj w mieście Autoschild . Biura Autoschild są też w urzędzie komunikacji – zrobią tablice i wszystko inne z rejestracją i ubezpieczeniem w ciągu 1-2 dni.