Więcej >>

  Schufa

  Spór o uchodźców z Morii – Merkel za utworzeniem nowego obozu na greckiej wyspie Lesbos

  Schufa Niemcy

  Trwa dyskusja na temat ewentualnego przyjęcia uchodźców z obozu Moria, w którym doszło w zeszłym tygodniu do wielkich pożarów. Kanclerz Angela Merkel popiera propozycję utworzenia nowego obozu na wyspie Lesbos, który byłby administrowany przez Unię Europejską. Jak powiedziała kanclerz, Niemcy są gotowe wesprzeć budowę nowego ośrodka.

  Merkel dodała, że według niej działania w tym zakresie powinny być podejmowane już nie tylko przez Grecję – powinny się w to zaangażować także inne kraje Unii Europejskiej. Merkel uważa, że taki pilotażowy projekt jest wart rozważenia. Wymagałoby to jednak podpisania umowy, która umożliwiłaby innym państwom europejskim podejmowanie działań na tym obszarze.

  Kanclerz Niemiec stwierdziła, że jej zdaniem byłby to naprawdę ważny krok w kierunku europeizacji polityki migracyjnej. Merkel wyraziła uznanie dla Grecji, która jako państwo członkowskie UE, którego granice są jednocześnie zewnętrznymi granicami Wspólnoty, wzięła na siebie dużą odpowiedzialność. Tym samym Angela Merkel opowiedziała się za koniecznością udzielenia wsparcia Grecji przez partnerów z Unii Europejskiej.

  SPD naciska na CDU/CSU

  Merkel podkreśliła, że Niemcy nie są w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom polityki migracyjnej, jakie stoją przed Europą. Jako „silny kraj” Republika Federalna Niemiec z pewnością może wnieść „znaczący wkład” w to zadanie, ale musi to być osadzone w pewnej całościowej koncepcji. Skupienie się wyłącznie na liczbie uchodźców jest jej zdaniem „niewłaściwym podejściem”.

  Merkel najwyraźniej zareagowała w ten sposób na żądania SPD. Szefowa partii Saskia Esken powiedziała w niedzielę, że powinno się niezwłocznie sprowadzić do Niemiec kilka tysięcy uchodźców. Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza, domagał się dziś od CDU/CSU, aby w ciągu 48 godzin koalicja rządząca zgodziła się na przyjęcie kolejnych uchodźców z Morii. Jego zdaniem Niemcy powinni zrobić w tej sprawie o wiele więcej.

  12.000 osób bez dachu nad głową

  Rano Merkel również opowiedziała się za tym, aby rząd federalny do środy osiągnął porozumienie w sprawie przyjęcia kolejnych migrantów ze spalonego obozu dla uchodźców. W tym zakresie kanclerz Niemiec współpracuje z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem (CSU).

  Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził, że w kręgach rządowych toczą się dyskusje na temat przyjęcia większej liczby uchodźców. Jednocześnie jednak powiedział, że nadal poszukiwane jest rozwiązanie na szczeblu unijnym i trwają rozmowy w sprawie udzielenia wsparcia Grecji. W ubiegłą środę obóz dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos doszczętnie spłonął. 12.000 ludzi straciło dach nad głową. Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) ogłosił w piątek, że Niemcy zapewnią schronienie dla 100-150 nieletnich pozbawionych opieki. Mówił, że jest to „pierwszy krok” i przewidywał kontynuację działań, które miałyby polegać na przyjmowaniu przede wszystkim rodzin z dziećmi.

  Niemcy nie mogą być osamotnieni w swoich działaniach”

  Podobnie jak Merkel, również inni politycy z CDU/CSU sygnalizowali chęć przyjęcia większej liczby osób, ale jednocześnie nalegali na wypracowanie wspólnego rozwiązania na szczeblu europejskim. Minister zdrowia Jens Spahn podkreślił, że nie może dojść do powtórki sytuacji, jaka miała miejsce w 2015 r. w związku z kryzysem migracyjnym. Powiedział, że Niemcy koniecznie muszą pomagać, ale nie powinni być w tym osamotnieni.

  Premier Bawarii Markus Söder (CSU) oświadczył, że według niego Niemcy mogą bez problemu przyjąć znacznie większą liczbę osób niż dotychczas. Jednocześnie jednak lider partii CSU podkreślił, że kwestia dotycząca migracji musi zostać uregulowana na szczeblu europejskim.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x