Zgodnie z decyzją Krajowego Sądu ds. Socjalnych Dolna Saksonia – Brema (niem. Landessozialgericht Niedersachsen-Bremen), rodzina zdana na zasiłek dla bezrobotnych, nie może domagać się posiadania wspólnego, droższego samochodu, zamiast dwóch tańszych.
W Niemczech obowiązuje przepis, który zezwala osobom żyjącym z zasiłku socjalnego dla bezrobotnych (Hartz IV lub inaczej ALG II) i będącym zdolnymi do pracy, na posiadanie samochodu o maksymalnej wartości do 7.500 euro. Ma ona na celu ułatwienie tym osobom znalezienia pracy. Wartość ta nie może być jednak sumowana, w celu nabycia droższego pojazdu – tak zadecydowali we wtorek sędziowie (19.09.17 – źródło: Bild.de). Rodzina posiadająca droższy samochód, musi się w tym wypadku utrzymać z kwoty, która przekracza 7.500 € wartości samochodu, zanim otrzyma zasiłek dla bezrobotnych.
Sąd argumentuje swoją decyzję tym, że przepis ma chronić mobilność danej osoby, a nie jej majątek.
Wartość samochodu musi zostać przeznaczona na utrzymanie
Pozew złożyła rodzina z Wolfsburga, która złożyła wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (Hartz IV) i posiadała samochód o wartości 11.000 euro. W tym wypadku sąd zdecydował, że zanim zostanie jej przyznany zasiłek, musi ona przeznaczyć na życie 3.500 euro, o które została przekroczona dopuszczalna wartość samochodu.
Rodzina próbowała argumentować, że przecież zarówno ojciec, jak i matka mogą posiadać samochód o wartości 7.500 euro, co w sumie daje 15.000 euro. Wspólny samochód znajdowałby się według ich interpretacji przepisu w dopuszczalnej granicy.
Sąd zdecydował jednak inaczej. Wniosek o rewizję został odrzucony.
Alg I – to jest zasiłek dla bezrobotnych
Alg II – to jest socjalny