Rozwiązanie umowy o pracę w Niemczech poza okresem wypowiedzenia: Oto kiedy jest to możliwe!

Rezygnacja z pracy w firmie wiąże się z określonym w umowie okresem wypowiedzenia. Zazwyczaj wynosi on w Niemczech cztery tygodnie, a wraz ze stażem pracy, rośnie także okres wypowiedzenia (więcej na ten temat tutaj). Rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym przez pracownika również jest możliwe. Takie działanie może być jednak zastosowane jedynie w konkretnych sytuacjach. Oto w jaki sposób i w jakich sytuacjach można zakończyć w Niemczech pracę poza okresem wypowiedzenia!

Wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – tylko w wyjątkowych sytuacjach

Rozwiązanie umowy o pracę bez dotrzymania okresu wypowiedzenia możliwe jest w Niemczech jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Pracownik może podjąć takie działania z ważnej przyczyny, która uniemożliwia mu kontynuowanie pracy do końca regularnego okresu wypowiedzenia zawartego w umowie o pracę. Zmiana pracy i chęć rozpoczęcia jej u innego pracodawcy nie jest wystarczającym powodem. Poza tym wypowiedzenie musi nastąpić w ciągu dwóch tygodni od powstania przyczyny wypowiedzenia.

Powody, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę poza okresem wypowiedzenia w Niemczech

Poważne powody, które uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech bez wypowiedzenia, mogą obejmować:

  • Złe traktowanie w pracy
  • Mobbing
  • Opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń
  • Napastowanie (przez pracodawcę lub przełożonego)
  • Zagrożenie bezpieczeństwa (praca z niebezpiecznymi maszynami bez odpowiedniego zabezpieczenia)
  • Przestępstwa przełożonego

Każda sytuacja jest jednak inna i każdą trzeba rozważyć indywidualnie. W większości przypadków to sąd decyduje o tym, czy powód rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym był wystarczająco poważny, czy nie. Dlatego eksperci ds. niemieckiego prawa pracy zalecają, aby przed podjęciem działań skonsultować się z prawnikiem i dowiedzieć się, czy określone zachowania będą podstawą do natychmiastowego zrezygnowania z pracy.

Czy należy wcześniej ostrzec i poinformować pracodawcę?

Osoby, które planują rozwiązać umowę o pracę poza okresem wypowiedzenia, powinny wcześniej poinformować swojego pracodawcę o niewłaściwych zachowaniach i niebezpiecznych sytuacjach, które mają miejsce w pracy i najlepiej wystosować pisemne ostrzeżenie. Należy również ostrzec pracodawcę, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to pracownik zrezygnuje w takiej formie z pracy. Jednak w przypadku bardzo poważnych naruszeń (zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pracownika), takie zawiadomienie nie jest konieczne.

Źródło: www.merkur.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x