Rośnie agresja na drogach: niemieccy kierowcy coraz łatwiej tracą panowanie nad sobą

    Kategoria:

    W ocenie uczestników ruchu drogowego, na niemieckich ulicach coraz częściej obserwuje się agresywne zachowania. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Unfallforschung der Versicherer (UDV) w Berlinie. W nowym badaniu około połowa ankietowanych stwierdziła, że przynajmniej od czasu do czasu musi natychmiast dać upust swojej złości, gdy coś ich zdenerwuje. W 2016 r. takiej odpowiedzi udzieliło o połowę mniej kierowców.

    Około 31 proc. respondentów stwierdziło, że zdarza im się wcisnąć pedał gazu, kiedy ktoś ich wyprzedza

    Z ankiety wynika ponadto, że co piąty kierowca mrugał światłami na pasie do wyprzedzania, aby inni kierowcy zjechali mu z drogi. Także i w tym przypadku analogiczna wartość z badania przeprowadzonego w 2016 r. była o połowę niższa. Około 31 proc. respondentów stwierdziło również, że zdarza im się wcisnąć pedał gazu, kiedy ktoś ich wyprzedza.

    „Godzenie się z tym, że ktoś może odnieść obrażenia lub nawet umrzeć, ze złości lub dla osobistych korzyści, jest całkowicie niedopuszczalne” – powiedział szef UDV Siegfried Brockmann. „Osoby odpowiedzialne muszą teraz w świetle uzyskanych wyników zastanowić się, w jaki sposób można doprowadzić do poprawy tej sytuacji.”

    Badanie pokazuje, że większość użytkowników dróg wprawdzie postrzega agresję jako problem, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że sami się przyczyniają do tego stanu rzeczy. Postrzeganie siebie i innych jest całkowicie odmienne.

    To inni zawsze popełniają błędy

    Na przykład 96 proc. wszystkich kierowców odpowiedziało, że wyprzedzając rowerzystów zachowuje odpowiedni odstęp. Jednocześnie stwierdzili, że 93 proc. innych kierowców nie zachowuje bezpiecznej odległości.

    Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku rowerzystów: nieco mniej niż połowa z nich przyznaje, że od czasu do czasu zjeżdża na chodnik, ale jednocześnie zauważa takie zachowanie u 92 proc. innych rowerzystów.

    Mimo to większość użytkowników dróg w Niemczech czuje się na nich bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie. Liczba ta nieznacznie wzrosła z 55 proc. w 2019 r. do 56 proc. obecnie. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni czują się na drogach znacznie bezpieczniej (64 proc.) niż kobiety (49 proc.).

    Co drugi ankietowany opowiada się za ograniczeniem prędkości

    Wśród środków, których domagają się respondenci w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, najczęściej wymienia się wprowadzenie zerowego dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi (68 proc. respondentów). Jednak w 2019 r. odsetek ten był o osiem punktów procentowych wyższy.

    66 proc. respondentów opowiedziało się za obowiązkowymi badaniami wzroku co 15 lat. Ograniczenie prędkości na autostradach do 130 km/h poparło 53 proc. ankietowanych.

    Źródło: www.n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    A jak się nie wkurwiać gdy ktoś nie używa kierunkowskazów? Albo gdy ktoś jedzie ciągle 30km/h, tam gdzie można 100 jechać. Albo staje na drodze i gdy po chwili chcesz wyprzedzić, to włącza kierunkowskaz i skręca w lewo.

    Wisielec

    Im więcej robactwa z Europy wschodniej w Niemczech, to tym więcej badziewnych kierowców.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x