Uprawnienia, wysokość, czas trwania: siedem błędnych przekonań na temat renty wdowiej w Niemczech

    Każdego roku około 5,2 mln osób w Niemczech otrzymuje tak zwaną rentę rodzinną z tytułu śmierci (niem. Rente wegen Todes), z czego 80 procent stanowią kobiety. Dlatego też ta forma świadczenia rentowego jest lepiej znana pod nazwą Witwenrente (renta wdowia).

    Ale nie tylko oficjalna nazwa może być myląca; istnieją również pewne nieporozumienia dotyczące uprawnień, wysokości i okresu pobierania renty rodzinnej. Oto najczęściej spotykane błędne przekonania na ten temat.

    1. Renta wdowia jest przyznawana w sposób automatyczny

    To nieprawda. „O rentę wdowią należy zawsze ubiegać się w niemieckim zakładzie ubezpieczeń emerytalnych” – informuje portal „Finanztest”. „Dotyczy to również sytuacji, gdy zmarły pobierał już własną emeryturę”.

    Wniosek „R 0500”, a także wyjaśnienia i formularze zaświadczenia o dochodach można znaleźć na stronach Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV). Aby ubiegać się o rentę wdowią, należy przedłożyć akt zgonu oraz akt małżeństwa.

    W razie jakichkolwiek pytań należy skontaktować się z DRV. Tutaj można znaleźć najbliższy punkt doradztwa. Można również uzyskać poradę telefonicznie. Bezpłatny numer to: 0800/1000-4800.

    2. Każda wdowa / każdy wdowiec w Niemczech otrzymuje Witwenrente

    Nie, nie zawsze. Jednym z warunków otrzymania renty jest to, że w momencie śmierci małżonka lub partnera małżeństwo albo zarejestrowany związek partnerski musiał istnieć od co najmniej jednego roku – wyjaśniają eksperci „Finanztest”. Istnieją jednak wyjątki – na przykład, jeśli partner zginie w wypadku przed upływem pierwszego roku małżeństwa.

    Aby mieć prawo do renty wdowiej, w odniesieniu do zmarłego małżonka albo partnera z zarejestrowanego związku partnerskiego musi być spełniony wymóg minimalnego okresu ubezpieczenia wynoszącego pięć lat, w czasie których opłacał on składki na ubezpieczenie emerytalne. Jest to tzw. czas oczekiwania (niem. Wartezeit), który jest niezbędny do uzyskania prawa do ustawowej emerytury.

    3. Renta wdowia wystarcza na życie

    Wysokość renty wdowiej zależy od uprawnień emerytalnych, które zmarły partner nabył do czasu swojej śmierci. Jeśli umrze młodo, renta rodzinna jest niska.

    Dodatkowo rozróżnia się tzw. małą i dużą rentę wdowią. Roszczenie o wypłatę tzw. małej renty wdowiej przysługuje przez maksymalnie 24 miesiące, natomiast roszczenie o wypłatę tzw. dużej renty wdowiej nie jest ograniczone w czasie. Renta obliczana jest na podstawie okresów ubezpieczeniowych osoby zmarłej. Mała renta wdowia wynosi 25 procent, a duża renta wdowia 55 procent renty osoby zmarłej (w pewnych przypadkach 60 procent).

    4. Wysokość renty wdowiej nie zmienia się

    To również nie jest prawdą. Jej wysokość często zmienia się nawet wielokrotnie. Na przykład w ciągu pierwszych trzech miesięcy po miesiącu, w którym zmarł partner, osoby owdowiałe otrzymują 100 procent renty, do której zmarły nabyłby uprawnienia do tego czasu. Po upływie pierwszego kwartału wypłacana jest renta wdowia w wysokości 60, 55 lub 25 procent.

    Ponadto, każdego roku z dniem 1 lipca ma miejsce waloryzacja emerytur w Niemczech. Ma ona zastosowanie nie tylko do zwykłej emerytury, ale także do rent rodzinnych.

    Osoby, które otrzymują tzw. małą rentę wdowią na mocy nowych przepisów, pobierają ją tylko przez 24 miesiące. „Niezależnie od rodzaju renty wdowiej, prawo do niej wygasa również w przypadku ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Wówczas można jednak otrzymać tzw. odprawę rentową” – czytamy w „Finanztest”.

    Jeśli także drugi partner umrze przed Wami, możecie być uprawnieni do „renty wdowiej po przedostatnim partnerze”. Powinniście z niej skorzystać, jeśli Wasz pierwszy partner miał wyższe uprawnienia emerytalne.

    5. Mogę uzyskiwać dodatkowy dochód bez ograniczeń

    Nie, nie jest to możliwe. Otrzymacie rentę wdowią w pełnej wysokości tylko wtedy, gdy nie przekroczycie kwoty wolnej od podatku. Do 1 lipca 2023 r., po odliczeniu 40 procent na podatki i składki na ubezpieczenie społeczne, kwota ta wynosi 950,93 euro miesięcznie w zachodnich krajach związkowych i 937,73 euro w landach wschodnich. 40 procent kwoty przekraczającej ten limit zostanie odjęte od renty wdowiej.

    6. Byli partnerzy nie otrzymują renty wdowiej

    W pewnych okolicznościach również osoby rozwiedzione mogą otrzymać rentę rodzinną. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy małżeństwo rozpadło się przed 1977 r. lub gdy wdowa była uprawniona do alimentów od byłego partnera w ostatnim roku przed jego śmiercią.

    Ponadto możecie ubiegać się o rentę wychowawczą (niem. Erziehungsrente), jeśli po śmierci byłego partnera wychowujecie wspólne dziecko w wieku poniżej 18 lat. Ograniczenie wiekowe nie dotyczy dzieci niepełnosprawnych. Renta niejako zastępuje świadczenia alimentacyjne wypłacane przez byłego partnera.

    7. Nie ma alternatywy dla renty wdowiej

    Alternatywą dla renty wdowiej jest tzw. Rentensplitting. W tym przypadku uprawnienia emerytalne Waszego zmarłego partnera są w części przypisane Wam – i w ten sposób zwiększają Wasze uprawnienia. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na to rozwiązanie, nie będziecie już uprawnieni do pobierania renty wdowiej.

    Możecie na przykład zdecydować się na pobieranie renty wdowiej przez okres do jednego roku po śmierci partnera, a następnie wybrać Rentensplitting.

    Jeśli zdecydujecie się na tę alternatywę dla renty wdowiej, zapewnicie sobie wyższą emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale na stałe zrezygnujecie z wypłaty renty wdowiej.

    Może to być opłacalne, jeśli sami dobrze zarabiacie. A to dlatego, że znacznie zmniejszyłoby to rentę rodzinną (patrz wyżej). Rentensplitting jest jednak możliwy tylko w przypadku odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego.

    Alternatywa ta może być również interesująca dla matek lub ojców, jak pisze „Finanztest”: „Jeśli zdecydują się na to, zrezygnują z renty wdowiej, ale zamiast tego – podobnie jak osoby rozwiedzione – mogą otrzymać rentę wychowawczą (niem. Erziehungsrente).”

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x