Więcej

  Rachunki z podejrzanych portali streamingowych – jak się zachować?

  polski supermarket w Niemczech

  Do niemieckich urzędów zgłoszono już ponad 100 podejrzanych portali streamingowych. W większości proponują one bezpłatne, 5-dniowe abonamenty – jednak jest problem z rejestracją albo nawet jeśli to się powiedzie – nie można obejrzeć filmów czy seriali. A rachunek przychodzi mimo to. Poniżej przedstawimy Wam, na jakie strony internetowe należy uważać i co możecie zrobić, gdy staniecie się celem oszustów.

  Portale są wyglądem bardzo do siebie zbliżone, różni je tylko logo lub adres URL. Zespół „strażników rynku” centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie trafił dzięki skargom na całą sieć pseudo portali streamingowych. Na takich stronach oszuści próbują zwabić Was w tzw. „pułapkę abonamentową”. Ponadto rozpowszechniają nieprawdziwe informacje za pośrednictwem stworzonych we własnym zakresie filmików na youtube. Wszystkie te informacje przekazane zostały już urzędom śledczym.

  Dzięki systemowi wczesnego ostrzegania centrali konsumenckiej, zauważono sporo podejrzanych portali streamingowych. Użytkownicy, często osoby niepełnoletnie, przez reklamę w postaci okienka pop-up przechodzą na stronę oszustów. Zazwyczaj zachęcają oni 5-dniowym bezpłatnym abonamentem testowym. Aby z niego skorzystać użytkownik musi podać poza danymi adresowymi także swój adres e-mail i numer telefonu. Potem scenariusz bywa różny: albo użytkownik otrzymuje informację, że rejestracja się nie powiodła albo po udanej rejestracji i tak nie da się obejrzeć żadnego filmu. Wtedy użytkownik wychodzi z założenia, że z rejestracją coś jednak poszło nie tak. Ale potem niemiła niespodzianka: dane użytkownika trafiają mimo to na portal, który wystawia rachunek za korzystanie z abonamentu.

  Często na portalach streamingowych brakuje dodatkowych informacji

  Nie na wszystkich stronach i nie zawsze znajdziecie informacje chroniące użytkowników, takie jak: koszty abonamentu, guzik automatycznego przedłużenia czy „płatna rejestracja”. Maximilian Heitkämper, referent prawny w zespole Digitale Welt centrali konsumenckiej Nadrenii-Palatynatu uważa, że jest to „część strategii oszustów”. Jego zdaniem „w przypadku wiarygodnych ofert, użytkownicy otrzymują mailem potwierdzenie rejestracji wraz ze wszelkimi danymi dotyczącymi warunków umowy. Mogą też od razu skorzystać z zasobów usługodawcy streamingowego. Natomiast na podejrzanych stronach najwyraźniej nie można skorzystać z żadnych filmów czy seriali”.

  Agresywne żądania płatności

  Po upływnie 5-dniowej fazy testowej użytkownicy kontaktowani są mailowo, bądź telefonicznie przez zarządcę portalu. W agresywny sposób żąda się od nich zapłaty za roczny abonament. Oszuści powołują się na zawarcie płatnego abonamentu rocznego i żądają zapłaty w wysokości 144, 238 lub nawet 359 euro.

  Nieprawdziwe informacje przekazane przy pomocy filmików na youtube

  Niektórzy z użytkowników nie potrafili zrozumieć roszczeń ze strony portali i zaczęli szukać informacji na własną rękę w internecie. Zespół z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie stwierdził, że zarządzający podejrzanymi stronami zabezpieczyli się na taką okoliczność i załadowali na yotube różne dziwne filmiki wideo. Z tych filmów użytkownik otrzymuje informację prawną (wyglądającą na poważną i fachową), że żądanie dostawcy usług jest słuszne, ponieważ użytkownik przy rejestracji musi zaakceptować warunki korzystania z portalu.

  Uważajcie na te portale: „Turquoiz Limited”, „Lovelust Limited”, „Bizcon Limited”, „Anmama Limited”, „CIDD Limited”, „OLJO Ltd”, „SAFE4MEDIA Ltd”, „Kino Bino Limited” i „Kino Cinemas Ltd”

  Osoby zarządzające wymienionymi stronami najwyraźniej regularnie tworzą nowe adresy www. Według danych z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie takich stron może już być ponad 100. Zgodnie z informacjami z centrali „ok. połowa portali jest aktualnie aktywna, a druga połowa jest na stałe lub na jakiś czas offline”. Centrala konsumencka ostrzega przed rejestracją na tych stronach.

  Organy śledcze zostały już poinformowane

  Maximilian Heitkämper z zespołu „strażników rynku” w Nadrenii-Palatynacie obawia się, że „dane firmy podane stopce zapewne są fałszywe (często siedziba firmy mieści się w Anglii) i oszuści próbują w ten sposób nie dać się namierzyć. Dlatego jest to sprawa dla policji i prokuratury”.

  Zespół badawczy z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie znalazł następujące adresy stron, na które powinniście uważać:

  appleflix.de, baflix.de, begostream.de, bigflix.de, bigostream.de, bigostream.com, binoflix.de, blueflix.de, boboflix.com, bobstream.de, bogoflix.de, bokuflix.de, bonastream.de, bonostream.de, boxflix.de, braflix.de, cinemadome.net, cinemaflix.de, cinemaxx24.com, cineplex24.de, coflix.de, daflix.de, dasflix.de, dasimax.de, dinoflix.de, dodoflix.com, doflix.de, doxflix.de, euroflix.de, felixkino.com, filmpalast24.com, fixago.de, flexkino.com, flixabo.de, flixago.de, flixando.de, flixkino.com, gagastream.de, gigaflix.de, goloflix.de, gonaflix.com, gonastream.de, goxflix.de, hdflix.de, imaxcine.com, imaxdome.com, imaxFilme.com, imaxgo.de, imaxkino.com, imaxnet.de, imaxstream.de, imaxtime.com, imaxtv.de, imaxWelt.com, juhustream.de, kinoflexx.com, kinolox.de, kinopalast24.com, kinoplexx.com, kinoroom.de, kinowelt24.com, kinozeit.net, kiwiflix.de, laflix.de, lexflix.de, limeflix.de, logflix.de, loxflix.de, loxostream.de, mangoflix.de, maxxflix.de, megaflix.de, meinkinowelt.com, mexflix.com, mexkino.com, momoflix.de, momostream.de, monoflix.de, moroflix.de, nexostream.de, noxflix.de, orangeflix.de, rexflix.de, rexkino.de, rostream.de, rotflix.de, roxflix.de, sobostream.de, soflix.de, soloflix.de, soyaflix.de, streamago.de, streamdome.de, streamflix.de, streamgogo.de, streamino.de, streamlox.com, streamnox.com, streamogo.de, streamore.de, streamoro.de, streamtime.de, streamtoto.de, stream.tox, streamtox.com, streamzeit.de, teleflix.de, toflix.de, topflix.de, tostream.de, toxflix.de, voxstream.de, weflix.de, wowflix.de, yalastream.de oraz yoflix.de.

  Rachunek z podejrzanego portalu streamingowego – co robić?

  • Jeśli otrzymaliście rachunek, ale nie doszło do wykonania żadnej usługi, nie musicie wcale płacić za rzekomy abonament
  • Nie dajcie się zastraszyć agresywnymi żądaniami zapłaty
  • Złóżcie na policji doniesienie o przestępstwie
  • Jeśli nie macie pewności, czy żądania są uzasadnione, wtedy zawsze możecie zasięgnąć indywidualnej porady w Waszej centrali konsumenckiej
  • Aby nie dać się nabrać na oferty podejrzanych portali streamingowych, sprawdźcie najpierw te portale w wyszukiwarce, zanim podacie Wasze dane personalne. Jeśli mowa o jakiejś podejrzanej stronie, wtedy są duże szanse, że znajdziecie informacje na ten temat w internecie.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x