Rachunki z podejrzanych portali streamingowych – jak się zachować?

    Do niemieckich urzędów zgłoszono już ponad 100 podejrzanych portali streamingowych. W większości proponują one bezpłatne, 5-dniowe abonamenty – jednak jest problem z rejestracją albo nawet jeśli to się powiedzie – nie można obejrzeć filmów czy seriali. A rachunek przychodzi mimo to. Poniżej przedstawimy Wam, na jakie strony internetowe należy uważać i co możecie zrobić, gdy staniecie się celem oszustów.

    Portale są wyglądem bardzo do siebie zbliżone, różni je tylko logo lub adres URL. Zespół „strażników rynku” centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie trafił dzięki skargom na całą sieć pseudo portali streamingowych. Na takich stronach oszuści próbują zwabić Was w tzw. „pułapkę abonamentową”. Ponadto rozpowszechniają nieprawdziwe informacje za pośrednictwem stworzonych we własnym zakresie filmików na youtube. Wszystkie te informacje przekazane zostały już urzędom śledczym.

    Dzięki systemowi wczesnego ostrzegania centrali konsumenckiej, zauważono sporo podejrzanych portali streamingowych. Użytkownicy, często osoby niepełnoletnie, przez reklamę w postaci okienka pop-up przechodzą na stronę oszustów. Zazwyczaj zachęcają oni 5-dniowym bezpłatnym abonamentem testowym. Aby z niego skorzystać użytkownik musi podać poza danymi adresowymi także swój adres e-mail i numer telefonu. Potem scenariusz bywa różny: albo użytkownik otrzymuje informację, że rejestracja się nie powiodła albo po udanej rejestracji i tak nie da się obejrzeć żadnego filmu. Wtedy użytkownik wychodzi z założenia, że z rejestracją coś jednak poszło nie tak. Ale potem niemiła niespodzianka: dane użytkownika trafiają mimo to na portal, który wystawia rachunek za korzystanie z abonamentu.

    Często na portalach streamingowych brakuje dodatkowych informacji

    Nie na wszystkich stronach i nie zawsze znajdziecie informacje chroniące użytkowników, takie jak: koszty abonamentu, guzik automatycznego przedłużenia czy „płatna rejestracja”. Maximilian Heitkämper, referent prawny w zespole Digitale Welt centrali konsumenckiej Nadrenii-Palatynatu uważa, że jest to „część strategii oszustów”. Jego zdaniem „w przypadku wiarygodnych ofert, użytkownicy otrzymują mailem potwierdzenie rejestracji wraz ze wszelkimi danymi dotyczącymi warunków umowy. Mogą też od razu skorzystać z zasobów usługodawcy streamingowego. Natomiast na podejrzanych stronach najwyraźniej nie można skorzystać z żadnych filmów czy seriali”.

    Agresywne żądania płatności

    Po upływnie 5-dniowej fazy testowej użytkownicy kontaktowani są mailowo, bądź telefonicznie przez zarządcę portalu. W agresywny sposób żąda się od nich zapłaty za roczny abonament. Oszuści powołują się na zawarcie płatnego abonamentu rocznego i żądają zapłaty w wysokości 144, 238 lub nawet 359 euro.

    Nieprawdziwe informacje przekazane przy pomocy filmików na youtube

    Niektórzy z użytkowników nie potrafili zrozumieć roszczeń ze strony portali i zaczęli szukać informacji na własną rękę w internecie. Zespół z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie stwierdził, że zarządzający podejrzanymi stronami zabezpieczyli się na taką okoliczność i załadowali na yotube różne dziwne filmiki wideo. Z tych filmów użytkownik otrzymuje informację prawną (wyglądającą na poważną i fachową), że żądanie dostawcy usług jest słuszne, ponieważ użytkownik przy rejestracji musi zaakceptować warunki korzystania z portalu.

    Uważajcie na te portale: „Turquoiz Limited”, „Lovelust Limited”, „Bizcon Limited”, „Anmama Limited”, „CIDD Limited”, „OLJO Ltd”, „SAFE4MEDIA Ltd”, „Kino Bino Limited” i „Kino Cinemas Ltd”

    Osoby zarządzające wymienionymi stronami najwyraźniej regularnie tworzą nowe adresy www. Według danych z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie takich stron może już być ponad 100. Zgodnie z informacjami z centrali „ok. połowa portali jest aktualnie aktywna, a druga połowa jest na stałe lub na jakiś czas offline”. Centrala konsumencka ostrzega przed rejestracją na tych stronach.

    Organy śledcze zostały już poinformowane

    Maximilian Heitkämper z zespołu „strażników rynku” w Nadrenii-Palatynacie obawia się, że „dane firmy podane stopce zapewne są fałszywe (często siedziba firmy mieści się w Anglii) i oszuści próbują w ten sposób nie dać się namierzyć. Dlatego jest to sprawa dla policji i prokuratury”.

    Zespół badawczy z centrali konsumenckiej w Nadrenii-Palatynacie znalazł następujące adresy stron, na które powinniście uważać:

    appleflix.de, baflix.de, begostream.de, bigflix.de, bigostream.de, bigostream.com, binoflix.de, blueflix.de, boboflix.com, bobstream.de, bogoflix.de, bokuflix.de, bonastream.de, bonostream.de, boxflix.de, braflix.de, cinemadome.net, cinemaflix.de, cinemaxx24.com, cineplex24.de, coflix.de, daflix.de, dasflix.de, dasimax.de, dinoflix.de, dodoflix.com, doflix.de, doxflix.de, euroflix.de, felixkino.com, filmpalast24.com, fixago.de, flexkino.com, flixabo.de, flixago.de, flixando.de, flixkino.com, gagastream.de, gigaflix.de, goloflix.de, gonaflix.com, gonastream.de, goxflix.de, hdflix.de, imaxcine.com, imaxdome.com, imaxFilme.com, imaxgo.de, imaxkino.com, imaxnet.de, imaxstream.de, imaxtime.com, imaxtv.de, imaxWelt.com, juhustream.de, kinoflexx.com, kinolox.de, kinopalast24.com, kinoplexx.com, kinoroom.de, kinowelt24.com, kinozeit.net, kiwiflix.de, laflix.de, lexflix.de, limeflix.de, logflix.de, loxflix.de, loxostream.de, mangoflix.de, maxxflix.de, megaflix.de, meinkinowelt.com, mexflix.com, mexkino.com, momoflix.de, momostream.de, monoflix.de, moroflix.de, nexostream.de, noxflix.de, orangeflix.de, rexflix.de, rexkino.de, rostream.de, rotflix.de, roxflix.de, sobostream.de, soflix.de, soloflix.de, soyaflix.de, streamago.de, streamdome.de, streamflix.de, streamgogo.de, streamino.de, streamlox.com, streamnox.com, streamogo.de, streamore.de, streamoro.de, streamtime.de, streamtoto.de, stream.tox, streamtox.com, streamzeit.de, teleflix.de, toflix.de, topflix.de, tostream.de, toxflix.de, voxstream.de, weflix.de, wowflix.de, yalastream.de oraz yoflix.de.

    Rachunek z podejrzanego portalu streamingowego – co robić?

    • Jeśli otrzymaliście rachunek, ale nie doszło do wykonania żadnej usługi, nie musicie wcale płacić za rzekomy abonament
    • Nie dajcie się zastraszyć agresywnymi żądaniami zapłaty
    • Złóżcie na policji doniesienie o przestępstwie
    • Jeśli nie macie pewności, czy żądania są uzasadnione, wtedy zawsze możecie zasięgnąć indywidualnej porady w Waszej centrali konsumenckiej
    • Aby nie dać się nabrać na oferty podejrzanych portali streamingowych, sprawdźcie najpierw te portale w wyszukiwarce, zanim podacie Wasze dane personalne. Jeśli mowa o jakiejś podejrzanej stronie, wtedy są duże szanse, że znajdziecie informacje na ten temat w internecie.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x