Przekazywanie dalej danych meldunkowych w Niemczech – czy można się na to nie zgodzić?
W Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, iż dane meldunkowe są przez miasta sprzedawane firmom oraz różnym instytucjom. Warto wiedzieć, iż w tym wypadku macie prawo nie wyrazić na to zgody. Z kolei w niektórych przypadkach Wasze dane mogą zostać przekazywane dalej tylko za Waszą zgodą.
W jakich sytuacjach przysługuje Wam prawo sprzeciwu?
Prawo do sprzeciwu wobec przekazywaniu dalej danych meldunkowych przysługuje w następujących sytuacjach:
- W przypadku przekazywania Waszych danych publiczno-prawnym wspólnotom religijnym, do których należą członkowie Waszej rodziny (małżonek, partner, małoletnie dzieci i rodzice), jeśli Wy jesteście członkiem w innej wspólnocie religijnej lub w żadnej
- W przypadku przekazywania Waszych danych (imię i nazwisko, poziom wykształcenia, adres) partiom politycznym czy grupom wyborczym w związku z wyborami parlamentarnymi bądź samorządowymi (§ 50 ustęp 5 Federalnej Ustawy meldunkowej – niem. Bundesmeldegesetz, w skrócie BMG)
- W przypadku przekazywania Waszych danych do Urzędu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Bundeswehrze, jeśli nie macie jeszcze 18 lat i nie chcecie otrzymywać materiałów informacyjnych na temat dobrowolnej służby wojskowej (§ 36 ustęp 2 BMG).
- W przypadku przekazywania informacji na temat rocznic i urodzin mediom takim jak radio czy prasa (§ 50 ustęp 5 BMG)
- W przypadku przekazywania Waszych danych wydawnictwom teleadresowym, w celu publikacji ich w drukowanych książkach telefoniczno-adresowych (§ 50 ustęp 5 BMG).
Przekazanie danych tylko po wyrażeniu zgody
W następujących przypadkach, Wasze dane mogą zostać przekazane dalej tylko, jeśli wyrazicie na to zgodę:
- w przypadku reklam
- w przypadku handlu adresami (§ 44 ustęp 2 nr. 2 BMG)
Jak zgłaszać sprzeciw?
Sprzeciw wobec tego typu praktyk możecie wnieść nie tylko przy zameldowaniu lub wymeldowaniu, ale też w każdym innym dowolnym momencie. To samo dotyczy wyrażenia zgody na przekazanie danych meldunkowych – wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz. Zarówno sprzeciw jak i zgodę możecie w każdej chwili cofnąć bez podawania przyczyny. W tym celu nie musicie nawet wypełniać żadnych formularzy. We wzorach pism znajdziecie przykładowy list.