Niemcy: Przekazywanie dalej danych meldunkowych i jak się temu sprzeciwić

0
2081

Przekazywanie dalej danych meldunkowych w Niemczech – czy można się na to nie zgodzić?

W Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, iż dane meldunkowe są przez miasta sprzedawane firmom oraz różnym instytucjom. Warto wiedzieć, iż w tym wypadku macie prawo nie wyrazić na to zgody. Z kolei w niektórych przypadkach Wasze dane mogą zostać przekazywane dalej tylko za Waszą zgodą.

W jakich sytuacjach przysługuje Wam prawo sprzeciwu?

Prawo do sprzeciwu wobec przekazywaniu dalej danych meldunkowych przysługuje w następujących sytuacjach:

  • W przypadku przekazywania Waszych danych publiczno-prawnym wspólnotom religijnym, do których należą członkowie Waszej rodziny (małżonek, partner, małoletnie dzieci i rodzice), jeśli Wy jesteście członkiem w innej wspólnocie religijnej lub w żadnej
  • W przypadku przekazywania Waszych danych (imię i nazwisko, poziom wykształcenia, adres) partiom politycznym czy grupom wyborczym w związku z wyborami parlamentarnymi bądź samorządowymi (§ 50 ustęp 5 Federalnej Ustawy meldunkowej – niem. Bundesmeldegesetz, w skrócie BMG)
  • W przypadku przekazywania Waszych danych do Urzędu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Bundeswehrze, jeśli nie macie jeszcze 18 lat i nie chcecie otrzymywać materiałów informacyjnych na temat dobrowolnej służby wojskowej (§ 36 ustęp 2 BMG).
  • W przypadku przekazywania informacji na temat rocznic i urodzin mediom takim jak radio czy prasa (§ 50 ustęp 5 BMG)
  • W przypadku przekazywania Waszych danych wydawnictwom teleadresowym, w celu publikacji ich w drukowanych książkach telefoniczno-adresowych (§ 50 ustęp 5 BMG).

Przekazanie danych tylko po wyrażeniu zgody

W następujących przypadkach, Wasze dane mogą zostać przekazane dalej tylko, jeśli wyrazicie na to zgodę:

  • w przypadku reklam
  • w przypadku handlu adresami (§ 44 ustęp 2 nr. 2 BMG)

Jak zgłaszać sprzeciw?

Sprzeciw wobec tego typu praktyk możecie wnieść nie tylko przy zameldowaniu lub wymeldowaniu, ale też w każdym innym dowolnym momencie. To samo dotyczy wyrażenia zgody na przekazanie danych meldunkowych – wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz. Zarówno sprzeciw jak i zgodę możecie w każdej chwili cofnąć bez podawania przyczyny. W tym celu nie musicie nawet wypełniać żadnych formularzy. We wzorach pism znajdziecie przykładowy list.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika