Prawo pracy w Niemczech: do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie?

    Jeśli wynagrodzenie za pracę wpływa na Wasze konto z opóźnieniem, możecie mieć kłopoty – na przykład z powodu zaległego czynszu i innych rachunków, których nie jesteście w stanie przez to uregulować. Ale czy istnieją w Niemczech przepisy określające, do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie?

    Zasadniczo jest to uregulowane w § 614 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB). Krótko mówiąc jest tam zapis mówiący o tym, że jeśli w grę wchodzi uzgodnione wynagrodzenie miesięczne, to musi ono zostać wypłacone po zakończeniu miesiąca, mówi Jürgen Markowski, prawnik z Offenburga specjalizujący się w prawie pracy. Z reguły oznacza to, że pensja powinna być wypłacana w ostatnim dniu miesiąca.

    Umowa o pracę może stanowić inaczej

    Umowa o pracę może jednak zawierać także inne uregulowania. Na przykład, można ustalić, że wynagrodzenie będzie wypłacane w połowie miesiąca. Również w układach zbiorowych pracy lub porozumieniach zakładowych mogą być przewidziane inne terminy wypłaty wynagrodzenia. Jak wyjaśnia Markowski, rada zakładowa ma prawo współdecydować o czasie, miejscu i sposobie wypłaty pensji, o ile nie zawarto układu zbiorowego.

    Istnieje również specjalna regulacja prawna dotycząca uczniów zawodu: wynagrodzenie za bieżący miesiąc kalendarzowy musi być wypłacone najpóźniej w ostatnim dniu roboczym miesiąca.

    Zwłoka liczona jest od drugiego dnia następnego miesiąca

    W przypadku gdy uzgodniono wynagrodzenie miesięczne, a pracodawca nie dokona zapłaty po zakończeniu miesiąca, wówczas popada w zwłokę. Jest ona liczona od dnia następnego, czyli od drugiego dnia kolejnego miesiąca, nawet jeśli pracownik nie upomni się o nią – mówi Markowski. Jeśli natomiast uzgodniono stałą datę płatności, zwłoka liczona jest od następnego dnia.

    Jeżeli opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia spowoduje szkody finansowe, na przykład z powodu braku możliwości zapłacenia przez pracownika czynszu lub rat, może on nawet domagać się od pracodawcy odszkodowania.

    Pozostaje jednak jeden problem, jeśli chodzi o wypłatę wynagrodzeń: „Prawo mówi, że pensja musi być wypłacona po zakończeniu miesiąca, ale wielokrotnie zdarza się, że pracodawca za każdym razem płaci z opóźnieniem” – mówi Markowski. Pracownikowi pozostaje jedynie żądanie odsetek za zwłokę. „Oczywiście bardzo niewiele osób się na to decyduje, bo nikt nie chce narażać na szwank swojego stosunku pracy” – dodaje.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"134514","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"777152fd1a","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->