Więcej

  Niemcy: czy przełożony może narzucić pracownikowi termin odbioru czasu wolnego za nadgodziny?

  polski supermarket w Niemczech

  Pewnie wielu z Was od czasu do czasu musi zostać dłużej w biurze i pracować po godzinach. W zasadzie zwykle nie stanowi to większego problemu – czas wolny za te nadgodziny możecie, a nawet powinniście odebrać w innym terminie. Jednakże, musicie przy tym pamiętać o kilku kwestiach.

  Czy pracownicy w Niemczech mogą wziąć wolne za nadgodziny?

  Tak – a nawet muszą to zrobić. Zgodnie z niemiecką ustawą o czasie pracy, pracownicy mogą pracować maksymalnie osiem godzin dziennie. Tylko w wyjątkowych przypadkach mogą oni pracować do dziesięciu godzin dziennie. Dlatego pracownikom jak najbardziej przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

  Niemiecka ustawa nie precyzuje dokładnie tej kwestii. Jest to jednak zwykle uregulowane w układach zbiorowych lub umowach o pracę.

  Często pracownicy mają prawo do odbioru czasu wolnego za nadgodziny (tzw. Freizeitausgleich). W niektórych przypadkach może im również zostać wypłacony dodatek za nadgodziny. Tak czy inaczej, ważne jest, aby poinformować szefa w odpowiednim czasie o przepracowanych nadgodzinach.

  Czy pracownicy w Niemczech mogą sami decydować o tym, kiedy odbiorą czas wolny za nadgodziny?

  Niestety nie. To przełożony może zdecydować, kiedy możecie wziąć wolne za nadgodziny. Innymi słowy, może on teoretycznie powiedzieć Wam dzisiaj, że jutro macie zostać w domu w ramach rekompensaty za pracę w nadgodzinach.

  Jeśli zatem chcecie wziąć wolne za nadgodziny w konkretnym dniu, powinniście spotkać się ze swoim szefem i zapytać, czy jest to możliwe.

  Kiedy nie przysługuje wolne za nadgodziny?

  Zasadniczo macie prawo do odbioru czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych tylko wtedy, gdy Wasz szef wie o tym i toleruje fakt, że w ogóle macie nadgodziny.

  Oznacza to, że nie możecie potajemnie wyrabiać nadgodzin i stawiać pracodawcy przed faktem dokonanym: w takim przypadku szef może nie udzielić Wam czasu wolnego za nadgodziny.

  Pamiętajcie o tym, aby zawsze odnotować dni, w które musieliście zostać dłużej w pracy i ilość nadgodzin, chyba że w Waszej firmie istnieje elektroniczna rejestracja czasu pracy. Warto też, abyście odpowiednio wcześnie poinformowali pracodawcę o przepracowanych nadgodzinach. Dla pewności możecie też poprosić swojego szefa o podpisanie wykazu nadgodzin.

  Co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik odbierający wolne za pracę w godzinach nadliczbowych zachoruje?

  Niestety, ale macie pecha. Inaczej niż w przypadku choroby podczas urlopu, nie przysługuje Wam prawo do odzyskania utraconych dni wolnych, jeśli zachorujecie w czasie wolnym od pracy będącym formą rekompensaty za nadgodziny.

  Odbiór czasu wolnego czy dodatek do pensji za nadgodziny co jest lepsze?

  Wiele umów o pracę lub układów zbiorowych pracy przewiduje możliwość odbioru czasu wolnego za nadgodziny. Jeśli nie jest to możliwe, można uzyskać ekwiwalent pieniężny.

  Jednak to, które rozwiązanie jest lepsze, zależy od Waszej osobistej sytuacji. Eksperci z dziedziny prawa pracy radzą, abyście wzięli wolne w zamian za przepracowane nadgodziny. Dzięki temu będziecie mieli okazję odpocząć od pracy.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x