Prawo jazdy w Niemczech może zrobić każda osoba, która posiada niemiecki meldunek oraz ukończyła 18 rok życia. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Oprócz tego istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia. W tym wypadku samochód może być prowadzony wyłącznie w towarzystwie wcześniej wybranych osób. Osoby te muszą spełniać następujące warunki:

 • Ukończony 30 rok życia
 • Posiadanie prawa jazdy nieprzerwanie przez okres minimum 5 lat
 • Nie więcej niż 1 punkt w rejestrze stwierdzającym przydatność do jazdy (das Fahreignungsregister)
 • Podczas jazdy mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

Osoby, które zdecydowały się na prawo jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia, mogą zacząć kurs prawa jazdy na pół roku przed siedemnastymi urodzinami. Egzamin teoretyczny można zrobic na trzy miesiące przed tym terminem, a praktyczny miesiąc przed ukończeniem siedemnastego roku życia. Zamiast standardowego dokumentu prawa jazdy wystawiane jest zaświadczenie o pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych, w którym wymienione są osoby towarzyszące. Najpóźniej na 3 miesiące po ukończeniu 18 roku życia należy złożyć wniosek na wydanie „normalnego” prawa jazdy.

Zapisujemy się na kurs prawa jazdy w Niemczech – niezbędne dokumenty +rozmówki

Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy należy przygotować następujące dokumenty:

 • Zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, które są oragnizowane między innymi przez Czerwony Krzyż, Caritas, ewangelicką organizację humanitarną zakonu Joannitów (die Johanniter), czy Arbeiter-Samariter-Bund
 • Badanie wzroku wykonywane przez każdego optyka i okulistę, które zgodnie z taryfą opłat za świadczenia związane z ruchem drogowym (die Gebührenordnung für Maßnahmen im Straßenverkehr) powinno kosztować 5,40 € (wraz z podatkiem 6,43 €): taryfa opłat za świadczenia związane z ruchem drogowym (patrz cyfra 403)
 • Aktualne zdjęcie paszportowe

Po skompletowaniu powyższych dokumentów należy złożyć wniosek o udzielenie prawa jazdy w wydziale ds. prawa jazdy urzędu miasta. Niektóre szkoły nauki jazdy składają taki wniosek w imieniu kursanta.

Prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki 

Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozmówkami przydatnymi podczas kursu na prawo jazdy w Niemczech. Dzięki nim poznacie między innymi zwroty przydatne podczas zapisywania się na kurs prawa jazdy w Niemczech: rozmówki niemieckie przydatne podczas robienia prawa jazdy w Niemczech.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda kurs pierwszej pomocy w Niemczech:

Prawo jazdy w Niemczech – koszty

Zarówno koszty egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego są w Niemczech uregulowane ustawowo i wynoszą aktualnie odpowiednio 20,83 € oraz 105,80 € (ceny obowiązujące w następujących landach: Nadrenia Północna-Westfalia, Saara, Nadrenia-Palatynat). Pod poniższym linkiem znajdziecie cennik za egzamin praktyczny oraz teoretyczny w zależności od klasy prawa jazdy, który obowiązuje w wyżej wymienionych landach:

Cennik za egzaminy na prawo jazdy w landach Nadrenia Północna-Westfalia, Saara i Nadrenia-Palatynat

Jeśli chodzi o opłaty za lekcje jazdy, te są w zależności od szkoły nauki jazdy różne. Poniżej przedstawiamy przykładowy rachunek:

Koszty wstępne

 • Badanie wzroku: około 7 euro
 • Kurs pierwszej pomocy: około 20 euro
 • Zdjęcie paszportowe: około 10 euro

Opłaty w urzędzie ruchu drogowego

 • Wyciąg z centralnego rejestru sprawców wykroczeń drogowych: 3,30 euro
 • Prawo jazdy oraz wydanie pozwolenia na prowadzenia samochodów osobowych: 33,20 euro
 • Rejestracja prawa jazdy: 5,10 euro

Opłaty w szkole nauki jazdy

 • Opłata meldunkowa: około 250 euro
 • Materiały do nauki: około 60 euro
 • Lekcje jazdy: około 805 euro (23 godziny po 45 minut razy 35 euro)
 • Lekcje jazdy w specjalnych warunkach (Sonderfahrten): około 540 euro (12 godzin po 45 minut razy 45 euro)

Opłaty egzaminacyjne

 • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem praktycznym: około 100 euro
 • Opłata za egzamin praktyczny: około 80 euro
 • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem teoretycznym: około 50 euro
 • Opłata za egzamin teoretyczny: około 20 euro

Całkowity koszt prawa jazdy w Niemczech na podstawie powyższego rachunku: około 1985,40 euro.

O tym, iż koszty te mogą być naprawdę różne świadczy poniższa umowa ze szkołą nauki jazdy, gdzie przykładowo za nakłady poniesione w związku z egzaminem praktycznym nie trzeba płacić ani centa:

Kurs na prawo jazdy w Niemczech - koszty

Poniżej przedstawiamy średnie koszty prawa jazdy w Niemczech z podziałem na landy (źródło: ADAC):

LandŚrednie koszty w €
Badenia-Wirternbergia1900 - 2100
Bawaria1700 - 2200
Berlin1700 - 2000
Brandenburgia1200 - 1400
Brema1500 - 1700
Hamburg1400 - 1600
Hesja1500 - 1900
Meklemburgia-Pomorze Przednie1400 - 1600
Dolna Saksonia1500 - 1900
Nadrenia Północna-Westfalia1500 - 1900
Nadrenia-Palatynat1700 - 2000
Saara1500 - 1900
Saksonia1300 - 1500
Saksonia-Anhalt1200 - 1400
Szlezwik-Holsztyn1700 - 2000
Turyngia1400 - 1600

Kurs na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje

Oprócz kursu teoretycznego, który ma miejsce najczęściej w pomieszczeniach szkoły nauki jazdy, kursant musi odbyć również praktyczny kurs nauki jazdy. Z reguły jedna lekcja jazdy składa się z dwóch godzin (2×45 minut), przy czym na początku odbywają się one poza miastem, gdzie ruch jest względnie niewielki. Pod koniec praktycznego kursu na prawo jazdy w Niemczech należy odbyć lekcje jazdy w specjalnych warunkach. Ustawodawca przewidział następującą liczbę tychże jazd: 5 godzin po drogach lokalnych, 4 godziny po autostradzie, 3 godziny z oświetleniem. Warto wiedzieć, że kurs praktyczny można rozpocząć niezależnie od aktualnego postępu na kursie teoretycznym.

Ile należy mieć odbytych lekcji jazdy, zanim zostanie się dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech?

Oficjalnie nie istnieje konkretna liczba lekcji jazdy, które należy odbyć by móc zostać dopuszczonym do egzaminu praktycznego. Samo odbycie przewidzianej ustawą liczby lekcji jazdy w warunkach specjalnych nie jest równoznaczne z zakończeniem praktycznego kursu na prawo jazdy. Jazdy w warunkach specjalnych są tylko dodatkiem do tzw. „podstawowego” praktycznego kursu na prawo jazdy. Teoretycznie praktyczny kurs podstawowy może się składać z jednej lekcji jazdy (wiele zależy od umiejętności kursanta), co oznaczałoby 13 jazd niezbędnych do zostania dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech. W praktyce rzadko kiedy ma to miejsce.

Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje +rozmówki

Do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zostaje się w Niemczech dopuszczonym po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów (badanie wzroku, zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, itd.) oraz zdaniu wewnętrznego teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. W zależności od szkoły nauki jazdy wymagania dotyczące wewnętrznego testu teoretycznego są różne. W szkole nauki jazdy Paetzold w Monheim należy zdać go 3 razy bez popełnienia błędu, bądź 5 razy z maksymalnie 15 błędami. Państwowy egzamin teoretyczny jest ważny dwa lata.

Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to w każdej chwili można zgłosić gotowość przystąpienia do niego. Naturalnie ostateczna decyzja zostaje podjęta po konsultacji z instruktorem nauki jazdy.

Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki

Aby pomóc Wam w zdaniu praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech, przygotowaliśmy dla Was przydatne rozmówki polsko-niemieckie: Praktyczny egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki.

Prawo jazdy kategorii B w Niemczech – jakie pojazdy można prowadzić?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do maksymalnie 3,5 tony oraz przyczepy o całkowitej masie do maksymalnie 750 kg (z tymże kombinacja pojazd-przyczepa nie może przekroczyć dozwolonych 3,5 tony). Przewożonych może być maksymalnie 8 osób (nie licząc kierowcy). Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły zgodnie z którym w niektórych przypadkach kategoria prawa jazdy B uprawnia do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do 4,75 tony. Dotyczy to osób, które są członkami ochotniczej straży pożarnej, służb sanitarnych lub ratunkowych i prowadzą pojazdy służbowe podczas wykonywania akcji ratunkowych, bądź innych, związanych z wykonywaną czynnością. Osoby te muszą posiadać prawo jazdy kategorii B przez minimum 2 lata oraz zostać zapoznane z techniką oraz prowadzeniem takiego pojazdu.

Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

O tym czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem przeczytacie w poniższym artykule:

Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  45 KOMENTARZE

  1. mam pytanie jestem Polakiem mam prawo jazdy od 1996 roku czy mogę w Niemczech zrobić prawo jazdy na motor ? i czy jest taki kurs po Polsku ? pozdrawiam Piotr

   • Jeśli ma Pan meldunek w Niemczech, to jak najbardziej może Pan tutaj zrobić prawo jazdy na motor. Nie znam niestety szkół jazdy oferujących kursy po polsku, ale z pewnością są instruktorzy rozmawiający po polsku. Z drugiej strony lepiej od razu robić po niemiecku, gdyż egzamin będzie tak czy owak w tym języku. Jeśli chodzi o prawo jazdy na motor w Niemczech, to polecam tą stronę informacyjną: https://www.fahrlehrerverband-bw.de/07-FSKl/Kl_Motorrad_neu.htm. Pozdrowienia

    • nie tak do konca…… uczyc sie mozesz i egzamin zdawac w jezyku polskim…. a co do instruktora to moze takiego znajdziesz…. Ja do tej pory jeszcze nie posiadam uprawnien na szkolenie kat.A

     • Tak, tylko po polsku można zdawać wyłącznie egzamin teoretyczny. Egzamin praktyczny jest już po niemiecku.

   • a jesli mam w polsce zdana teorie panstwowa, wszystkie badania itp to moge to przetllumaczyc i przystapic do egzaminu praktycznego w niemczech?

  2. Adam, uczyc sie pytan i egzamin mozesz oczywiscie robic w jezyku Polskim…. Instruktora znalez to chyba wiekszy problem, ale mysle ze jestesmy wszyscy na tyle zdolni aby tez wytlumaczyc co i jak… w innych… Ja do chwili obecnej nie posiadam jeszcze uprawnien na Motocykl aby szkolic….
   Pozdrawiam Peter

   • Witam Peter, jeśli jesteś instruktorem w szkole nauki jazdy, to zapraszam do umieszczenia wizytówki na dojczland.info/polskie-firmy-w-niemczech. Dzięki temu osoby, które chcą zrobić w Niemczech prawo jazdy po polsku i mieszkają w Twojej okolicy, będą się mogły z Tobą skontaktować i zrobić kurs w Twojej szkole. Pozdrawiam

  3. Witam,

   Czy w sytuacji jak posiadam prawo jazdy wydane PL, posiadając meldunek w DE i chcąc uzyskać Niemieckie prawo jazdy muszę odbywać kurs nauki jazdy czy wystarczy jak przystąpię do egzaminu państwowego (kurs pierwszej pomocy, okulistę czy opłaty administracyjne nie pytam bo to jest oczywiste).

   • Witam, jeśli posiada Pan polskie prawo jazdy (minimum 185 dni w Polsce) i meldunek w Niemczech, to wystarczy wymienić polskie prawo jazdy na niemieckie. Prawo jazdy można wymienić w wydziale komunikacji. W tym celu należy przygotować dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech, paszportowe zdjęcie biometryczne. Badanie wzroku i zdrowia jest wymagane, jeśli równocześnie z wymianą polskiego prawa jazdy ma zostać przedłużona ważność prawa jazdy klasy C lub D. Nie trzeba odbywać kursu nauki jazdy ani zdawać egzaminu.

  4. Ja mam takie pytanie czy jeśli zacząłem kurs na prawo jazdy w jednej firmie a zostałem teraz bez pracy i dachu nad głową w danym mieście a mam możliwość podjąć pracę w drugiej stronie niemiec to czy jest możliwość przenieść te godziny wyjezdzone w tej firmie do innej i tam dokończyć cały kurs ? Z góry dziękuję za odpowiedź

   • Po wypowiedzeniu umowy z obecną szkołą nauki jazdy, ta powinna wystawić Panu zaświadczenie o odbytych lekcjach jazdy oraz teorii, które z reguły są uznawane przez nową szkołę.

   • Niestety nie mam pojęcia. Polecam zapytać u okulisty lub w salonie optycznym wykonującym takie badania. Pozdrowienia

  5. Witam, ile kosztuje prawo jazdy na ciężarówki? i do ilu ton w niemczech jest kategoria B? Czy to prawda, ze 7,5 tony?

   • Witam, posiadając kategorię B w Niemczech można prowadzić pojazdy maksymalnie do 3,5 tony oraz przyczepę do 750 kg.

  6. Witam
   W trakcie trwania kursu na prawo jazdy zmieniłam samochód z manualną skrzynią biegów na automat ,po ukończeniu kursu okazało się że mój instruktor wypożyczyl automat nie informując mnie wcześniej o tym czy musze pokryć koszty wypożyczenia
   Kurs nie jest jeszcze splacony.

  7. Witam! Mam pytanie odnośnie polskich testów a niemieckiego prawa jazdy. Zdałam testy w Polsce. Niestety jak wiadomo zdanie egzaminu państwowego praktycznego czasem graniczy z cudem;). Podeszłam w PL do egz.praktycznego trzy razy i nie stety nie udało mi się go zaliczyć. Mieszkam w tej chwili w Niemczech i chciałabym zdać tutaj. Czy muszę wszystko zaliczać od nowa?Obecnie w Polsce testy są ważne dożywotnio.Wiem,że moje pytanie może wydać się śmieszne ale nikt nie potrafi mi na nie odpowiedzieć. Z góry serdecznie dziękuję.

   • Witam, w takiej sytuacji można prowadzić wyłącznie dwuśladowce o pojemności do 50 ccm i prędkości maksymalnej 45km/h. Za brak stosownego prawa jazda grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku.

  8. Witam. Czy majac wyjeżdżone wszystkie godziny w Polskiej szkole jazdy, zaliczony egzamin teoretyczny państwowy, mogę podejsc do egzaminu praktycznego w Niemczech? Wszystkie dokumenty potwierdzajace w/w warunki mogę miec w każdej chwili. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

  9. Witam
   Czy w Niemczech istnieja jakies place manewrowe, cwiczebne do podszkolenia sie lub kogos znajomego prywatnym samochodem ? Moga byc płatne, okolice Aachen

  10. 10 lat temu zostało mi zabrane prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu. Zakaz prowadzenia już dawno minąl. Chcę zrobić prawo jazdy w Niemczech od nowa. Czy muszę zaznaczyć we wniosku że posiadam prawo jazdy w kraju EU/EWR?

   • Z tego co ja wiem, to tak. W szkole nauki jazdy pytaja sie o to przy meldunku, czy posiadales juz prawo jazdy i jaki byl powod jego utraty.
    Wiem, ze jak w Niemczech zabiora za jazde na podwojnym gazie, to musisz przejsc Idioten Test zanim podejdziesz do prawka. Oczywiscie musisz je zaliczyc.
    Ale jesli zabrali w polsce, to w niemczech nie musisz przechodzic Idioten Test. Moja ciotka utracila prawko za jazde pod wplywem w PL, zrobila prawko w Niemczech bez Idioten Test, Przwojazdy otrzymala po 2 miesiacach od zaczeia kursu (stary kierowca, wszystko w palcu).

  11. czy wymieniając polskie prawo jazdy kat b, robione w 1996 roku, na niemieckie, można prowadzić pojazdy do 7,5 t?

   • Prawo jadzy kategorii B uprawnia w Niemczech do prowadzenia wyłącznie pojazdów o łącznej masie do 3,5 t.

  12. W polsce zdając na kategorie T jeździ się ciągnikiem rolniczym z przyczepą dwuosiową (skrętna przednia oś).Jak to jest w Niemczech czy na egzaminie jeździ się taką jak w polsce czy może tandemem ??

  13. Witam,
   czy jest tutaj ktoś kto jest w stanie mi pomóc i odpowiedzieć na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytania, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi? Bo ile głów tyle róźnych odpowiedzi 😉 Będę wdzięczna za pomoc.
   8 lat temu zdawałam egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat.B w Polsce. Teorie zdałam za pierwszym razem ale 3 egzaminy praktyczne oblałam i niestety odpuściłam sobie dalsze stresy z tym związane. Dziś temat prawa jazdy powraca i pytania moje brzmią tak :
   1. Jeśli zdecyduje się na zdawanie egzaminu w Niemczech, to czy cały kurs muszę robić od początku ? Czy mogę dostarczyć zaświadczenie o zakończeniu kursu w Polsce i tylko wykupić godziny i nie muszę powtarzać całego kursu od początku? Czego oczywiście chciałabym uniknąć, ponieważ wiąże się to oczywiście z ogromnym kosztem?
   2. Mam meldunek w Niemczech. Czy mogę zdawać egzaminy w Polsce i czy konieczne jest powtarzanie całego kursu od pocztku ?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.
   Pozdrawiam.

   • Jeśli chcesz robić w de to musisz zaczać od nowa, jeżeli w PL chcesz to czeka Cie tylko min 5 h jazdy (nie ejstem pewna czy teorii również) i możesz podchodzić do egazminu, ale licz koszty egazaminów i dojazdów do kraju (również zmarnowany na to czas) i nie wiem czy wtedy nie wyjdzie Ciebie taniej w De patrząc jaka zdawalnośc jest w ojczyźnie

  14. Mam pytanie -corka mojej znajomej miala kolizje na okresie probnym ( mieszka w niemczech i ma prawo jazdy niemieckie) otrzymala pismo ze musi sie zglosic na przeszkoleniew ciagu najblizszych 3 miesiecy oraz przedluzyli jej okres probny do 2019 r -czy ktos wie na czym polega to szkolenie i co sie stanie w przypadku nie stawienia sie jakie konsekwencje sa z tego tytulu .
   Bardzo dziekuje za jakies informacje
   Pozdrawiam

   • Niestety, nie stawienie sie na taki „Seminar” 4×135 + 30 min jazdy obserwacyjnej prowadzi do zatrzymania uprawnień … Nie robi to każda szkoła….

  15. Dzień Dobry, mam takie pytanie… Ukończyłam kurs w Polsce, egzamin teoretyczny mam zdany, jednak od roku mieszkam w Niemczech i chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość zdania egzaminu praktycznego w Niemczech? Chciałbym zaznaczyć że mam tam również meldunek prawie dwa lata 🙂

  16. Witam. Mam pytanie.
   W roku 2016 zaczęłam prawo jazdy w Niemczech. Wszystkie lekcje teori zaliczone, do egzaminu teoretycznego podchodziłam dwa razy i niestety się nie udało. Zrobilam sobie przerwe. Chcialabym znowu zaczac zdawac egzaminy. Czy musze wszystko zaczynac od poczatku, lekcje teori ? Czy lekcje ktore juz mialam sa dalej ważne i mogę od razu prosić o zapisanie się na egzamin ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  17. Dopiero za 2 lata kupię mieszkanie w DE, a ustawowe 185 dni „wymieszkalam już”. Nie mam meldunku narazie, czy moi niemieccy znajomi mogą poświadczyć w szkole jazdy, że wynajmuje u nich mieszkanie? Ew. zaświadczenie z pracy również?

   • A nie łatwiej by było, gdyby Twoi niemieccy znajomi Cię u siebie zameldowali? Zresztą, przebywając, ba! mieszkając w Niemczech tyle czasu bez meldunku, kręcisz sama na siebie bicz.

  18. witam ja mam pytanie jestem w de i mam prwko na b a chcialbym zrobic na c+e tutaj mam meldunek i chcialbym sie dowiedziec wszystkiego na ten temat glownie cena bo na necie ceny sa za B pozdrawiam

  19. Czy mając polskie prawo jazdy kat. B mogę w Niemczech ciągnąć przyczepę z koniem o ile cały zestaw nie przekracza 3.5tony tak jak jest to w Polsce?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika