Prawo jazdy w Niemczech – koszty, wymagania, przebieg

  Prawo jazdy w Niemczech może zrobić każda osoba, która posiada niemiecki meldunek oraz ukończyła 18 rok życia. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Oprócz tego istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia. W tym wypadku samochód może być prowadzony wyłącznie w towarzystwie wcześniej wybranych osób. Osoby te muszą spełniać następujące warunki:

  • Ukończony 30 rok życia
  • Posiadanie prawa jazdy nieprzerwanie przez okres minimum 5 lat
  • Nie więcej niż 1 punkt w rejestrze stwierdzającym przydatność do jazdy (das Fahreignungsregister)
  • Podczas jazdy mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

  Osoby, które zdecydowały się na prawo jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia, mogą zacząć kurs prawa jazdy na pół roku przed siedemnastymi urodzinami. Egzamin teoretyczny można zrobic na trzy miesiące przed tym terminem, a praktyczny miesiąc przed ukończeniem siedemnastego roku życia. Zamiast standardowego dokumentu prawa jazdy wystawiane jest zaświadczenie o pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych, w którym wymienione są osoby towarzyszące. Najpóźniej na 3 miesiące po ukończeniu 18 roku życia należy złożyć wniosek na wydanie „normalnego” prawa jazdy.

  Zapisujemy się na kurs prawa jazdy w Niemczech – niezbędne dokumenty +rozmówki

  Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy należy przygotować następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, które są oragnizowane między innymi przez Czerwony Krzyż, Caritas, ewangelicką organizację humanitarną zakonu Joannitów (die Johanniter), czy Arbeiter-Samariter-Bund
  • Badanie wzroku (Sehtest) wykonywane przez każdego optyka i okulistę
  • Aktualne zdjęcie paszportowe

  Po skompletowaniu powyższych dokumentów należy złożyć wniosek o udzielenie prawa jazdy w wydziale ds. prawa jazdy urzędu miasta. Niektóre szkoły nauki jazdy składają taki wniosek w imieniu kursanta.

  Prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki 

  Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozmówkami przydatnymi podczas kursu na prawo jazdy w Niemczech. Dzięki nim poznacie między innymi zwroty przydatne podczas zapisywania się na kurs prawa jazdy w Niemczech: rozmówki niemieckie przydatne podczas robienia prawa jazdy w Niemczech.

  Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda kurs pierwszej pomocy w Niemczech:

  Prawo jazdy w Niemczech – koszty

  W 2010 roku średni koszt prawa jazdy w Niemczech wynosił 1337 euro. Dziś, czternaście lat później, kwota ta wzrosła ponad dwukrotnie! Średnio w całych Niemczech za uzyskanie prawa jazdy kategorii B trzeba zapłacić 3312 euro (przy założeniu 25 lekcji jazdy). Kwota ta obejmuje podstawową opłatę za szkołę jazdy, lekcje jazdy i jazdy w specjalnych warunkach, opłaty egzaminacyjne i rejestracyjne, koszty urzędowe, kurs pierwszej pomocy, badanie wzroku i zdjęcie paszportowe.

  Jeśli chodzi o opłaty za lekcje jazdy, te są różne w zależności od regionu i szkoły nauki jazdy. Poniżej przedstawiamy przykładowy rachunek:

  Koszty wstępne

  • Badanie wzroku: około 6-7 euro
  • Kurs pierwszej pomocy: około 20-60 euro
  • Zdjęcie paszportowe: około 10 euro

  Opłaty w urzędzie ruchu drogowego

  • Wyciąg z centralnego rejestru sprawców wykroczeń drogowych: 13 euro
  • Wniosek o wydanie prawa jazdy złożony w urzędzie ruchu drogowego: 43,90-56,90 euro

  Opłaty w szkole nauki jazdy

  • Opłata meldunkowa (zawiera również opłatę za teorię): w zależności od regionu 200-600 euro
  • Materiały do nauki: 50-80 euro
  • Lekcje jazdy: 53-78 euro za 45 minut (ich ilość zależy od indywidualnych predyspozycji każdego kursanta, średnio 23-25 jazd)
  • Lekcje jazdy w specjalnych warunkach (Sonderfahrten): 660-1140 euro (każdy kandytat ma do zaliczenia 12 godzin po 45 minut razy 55-95 euro)

  Opłaty egzaminacyjne

  • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem praktycznym: 150-250 euro
  • Opłata za egzamin praktyczny (TÜV/Dekra): 130 euro
  • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem teoretycznym: 50-100 euro
  • Opłata za egzamin teoretyczny: około 25 euro

  Całkowity koszt prawa jazdy w Niemczech wynosi około 2600-3500 euro.

  Poniżej przedstawiamy średnie koszty prawa jazdy w Niemczech w zależności od miasta (źródło: AvD):

  MiastoCałkowite kosztyOpłata meldunkowaLekcja jazdy (45 min.)
  München4202 euro534 euro78 euro
  Leipzig3948 euro577 euro76 euro
  Potsdam3653 euro557 euro67 euro
  Wiesbaden3504 euro350 euro67 euro
  Bremen3471 euro490 euro63 euro
  Dresden3443 euro518 euro65 euro
  Frankfurt3398 euro399 euro63 euro
  Stuttgart3358 euro361 euro63 euro
  Mainz3355 euro390 euro64 euro
  Köln3346 euro268 euro69 euro
  Erfurt3343 euro550 euro60 euro
  Hamburg3325 euro423 euro65 euro
  Schwerin3185 euro476 euro61 euro
  Magdeburg3155 euro462 euro56 euro
  Düsseldorf3136 euro312 euro63 euro
  Saarbrücken3049 euro361 euro55 euro
  Kiel2946 euro321 euro60 euro
  Dortmund2912 euro244 euro57 euro
  Hannover2792 euro159 euro55 euro
  Berlin2718 euro289 euro53 euro
  Niemcy ⌀3312 euro402 euro63 euro

  Kurs na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje

  Oprócz kursu teoretycznego, który ma miejsce najczęściej w pomieszczeniach szkoły nauki jazdy, kursant musi odbyć również praktyczny kurs nauki jazdy. Z reguły jedna lekcja jazdy składa się z dwóch godzin (2×45 minut), przy czym na początku odbywają się one poza miastem, gdzie ruch jest względnie niewielki. Pod koniec praktycznego kursu na prawo jazdy w Niemczech należy odbyć lekcje jazdy w specjalnych warunkach. Ustawodawca przewidział następującą liczbę tychże jazd: 5 godzin po drogach lokalnych, 4 godziny po autostradzie, 3 godziny z oświetleniem (po zmroku). Warto wiedzieć, że kurs praktyczny można rozpocząć niezależnie od aktualnego postępu na kursie teoretycznym.

  Ile należy mieć odbytych lekcji jazdy, zanim zostanie się dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech?

  Oficjalnie nie istnieje konkretna liczba lekcji jazdy, które należy odbyć by móc zostać dopuszczonym do egzaminu praktycznego. Samo odbycie przewidzianej ustawą liczby lekcji jazdy w warunkach specjalnych nie jest równoznaczne z zakończeniem praktycznego kursu na prawo jazdy. Jazdy w warunkach specjalnych są tylko dodatkiem do tzw. „podstawowego” praktycznego kursu na prawo jazdy. Teoretycznie praktyczny kurs podstawowy może się składać z jednej lekcji jazdy (wiele zależy od umiejętności kursanta), co oznaczałoby 13 jazd niezbędnych do zostania dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech. W praktyce rzadko kiedy ma to miejsce.

  Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje +rozmówki

  Do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zostaje się w Niemczech dopuszczonym po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów (badanie wzroku, zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, itd.) oraz zdaniu wewnętrznego teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. W zależności od szkoły nauki jazdy wymagania dotyczące wewnętrznego testu teoretycznego są różne. W szkole nauki jazdy Paetzold w Monheim należy zdać go 3 razy bez popełnienia błędu, bądź 5 razy z maksymalnie 15 błędami. Państwowy egzamin teoretyczny jest ważny dwa lata.

  Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to w każdej chwili można zgłosić gotowość przystąpienia do niego. Naturalnie ostateczna decyzja zostaje podjęta po konsultacji z instruktorem nauki jazdy.

  Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki

  Aby pomóc Wam w zdaniu praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech, przygotowaliśmy dla Was przydatne rozmówki polsko-niemieckie: Praktyczny egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki.

  Prawo jazdy kategorii B w Niemczech – jakie pojazdy można prowadzić?

  Prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do maksymalnie 3,5 tony oraz przyczepy o całkowitej masie do maksymalnie 750 kg (z tymże kombinacja pojazd-przyczepa nie może przekroczyć dozwolonych 3,5 tony). Przewożonych może być maksymalnie 8 osób (nie licząc kierowcy). Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły zgodnie z którym w niektórych przypadkach kategoria prawa jazdy B uprawnia do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do 4,75 tony. Dotyczy to osób, które są członkami ochotniczej straży pożarnej, służb sanitarnych lub ratunkowych i prowadzą pojazdy służbowe podczas wykonywania akcji ratunkowych, bądź innych, związanych z wykonywaną czynnością. Osoby te muszą posiadać prawo jazdy kategorii B przez minimum 2 lata oraz zostać zapoznane z techniką oraz prowadzeniem takiego pojazdu.

  Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

  O tym czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem przeczytacie w poniższym artykule:

  Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  59 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  59 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  prawo jazdy na motor

  mam pytanie jestem Polakiem mam prawo jazdy od 1996 roku czy mogę w Niemczech zrobić prawo jazdy na motor ? i czy jest taki kurs po Polsku ? pozdrawiam Piotr

  Peter

  nie tak do konca…… uczyc sie mozesz i egzamin zdawac w jezyku polskim…. a co do instruktora to moze takiego znajdziesz…. Ja do tej pory jeszcze nie posiadam uprawnien na szkolenie kat.A

  Piotr

  A gdzie pan szkoli i jakie kat.

  Piotr

  a jesli mam w polsce zdana teorie panstwowa, wszystkie badania itp to moge to przetllumaczyc i przystapic do egzaminu praktycznego w niemczech?

  Peter

  Adam, uczyc sie pytan i egzamin mozesz oczywiscie robic w jezyku Polskim…. Instruktora znalez to chyba wiekszy problem, ale mysle ze jestesmy wszyscy na tyle zdolni aby tez wytlumaczyc co i jak… w innych… Ja do chwili obecnej nie posiadam jeszcze uprawnien na Motocykl aby szkolic….
  Pozdrawiam Peter

  Stat6

  Witam,

  Czy w sytuacji jak posiadam prawo jazdy wydane PL, posiadając meldunek w DE i chcąc uzyskać Niemieckie prawo jazdy muszę odbywać kurs nauki jazdy czy wystarczy jak przystąpię do egzaminu państwowego (kurs pierwszej pomocy, okulistę czy opłaty administracyjne nie pytam bo to jest oczywiste).

  Andre

  Ja mam takie pytanie czy jeśli zacząłem kurs na prawo jazdy w jednej firmie a zostałem teraz bez pracy i dachu nad głową w danym mieście a mam możliwość podjąć pracę w drugiej stronie niemiec to czy jest możliwość przenieść te godziny wyjezdzone w tej firmie do innej i tam dokończyć cały kurs ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  Majk

  Czy na kategorie A i B wymagane jest prawidłowe widzenie obuoczne/stereoskopowe? Pozdrawiam

  Paweł

  Witam, ile kosztuje prawo jazdy na ciężarówki? i do ilu ton w niemczech jest kategoria B? Czy to prawda, ze 7,5 tony?

  D.Jackowska

  Witam
  W trakcie trwania kursu na prawo jazdy zmieniłam samochód z manualną skrzynią biegów na automat ,po ukończeniu kursu okazało się że mój instruktor wypożyczyl automat nie informując mnie wcześniej o tym czy musze pokryć koszty wypożyczenia
  Kurs nie jest jeszcze splacony.

  Karol

  Czy na mając prawo jazdy kat. B mogę w Niemczech poruszać się Quadem?

  Monika

  Witam! Mam pytanie odnośnie polskich testów a niemieckiego prawa jazdy. Zdałam testy w Polsce. Niestety jak wiadomo zdanie egzaminu państwowego praktycznego czasem graniczy z cudem;). Podeszłam w PL do egz.praktycznego trzy razy i nie stety nie udało mi się go zaliczyć. Mieszkam w tej chwili w Niemczech i chciałabym zdać tutaj. Czy muszę wszystko zaliczać od nowa?Obecnie w Polsce testy są ważne dożywotnio.Wiem,że moje pytanie może wydać się śmieszne ale nikt nie potrafi mi na nie odpowiedzieć. Z góry serdecznie dziękuję.

  R

  Hej:) Dowiedzialas sie czegos na ten temat?

  R

  Monika jestem w takiej samej sytuacji i tez jestem ciekawa czy jest taka mozliwosc…

  lukasz

  witam a jaki jest mandat za jazde motorem bez prawajazdy ,a posiadam na auto tylko

  Katarzyna

  Witam. Warto dodać że nawet utrata na czas określony prawa jazdy jak i całkowity zakaz poruszania się samochodem na terenie Niemiec.

  Infinity

  Witam. Czy majac wyjeżdżone wszystkie godziny w Polskiej szkole jazdy, zaliczony egzamin teoretyczny państwowy, mogę podejsc do egzaminu praktycznego w Niemczech? Wszystkie dokumenty potwierdzajace w/w warunki mogę miec w każdej chwili. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

  Ja

  Witam
  Czy w Niemczech istnieja jakies place manewrowe, cwiczebne do podszkolenia sie lub kogos znajomego prywatnym samochodem ? Moga byc płatne, okolice Aachen

  Łukasz

  Witam,
  Czy polskie prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia traktorów w Niemczech i traktorów z przyczepa?

  Jan

  10 lat temu zostało mi zabrane prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu. Zakaz prowadzenia już dawno minąl. Chcę zrobić prawo jazdy w Niemczech od nowa. Czy muszę zaznaczyć we wniosku że posiadam prawo jazdy w kraju EU/EWR?

  agg

  Z tego co ja wiem, to tak. W szkole nauki jazdy pytaja sie o to przy meldunku, czy posiadales juz prawo jazdy i jaki byl powod jego utraty.
  Wiem, ze jak w Niemczech zabiora za jazde na podwojnym gazie, to musisz przejsc Idioten Test zanim podejdziesz do prawka. Oczywiscie musisz je zaliczyc.
  Ale jesli zabrali w polsce, to w niemczech nie musisz przechodzic Idioten Test. Moja ciotka utracila prawko za jazde pod wplywem w PL, zrobila prawko w Niemczech bez Idioten Test, Przwojazdy otrzymala po 2 miesiacach od zaczeia kursu (stary kierowca, wszystko w palcu).

  Katarzyna

  Z tego co się orientuję nie musisz robić MPU( idiotentest) ale chyba będzie trzeba dodatkowo wypełnić papiery ( z jakiego powodu i tak dalej)aktualnie zmieniły się przepisy w De i zostały mocno zaostrzone. Czemu chcesz na nowo robić prawo jazdy? Jak zakaz już dawno minoł? Jeśli prawo jazdy nie zostało zabrane na stałe .Wystarczy je odebrać ( jeśli jeszcze tego nie zrobiles)i możesz jeździć . Natomiast jeśli Twoje prawo jazdy zostało zabrane na stałe to trzeba robić w De.

  mar

  czy wymieniając polskie prawo jazdy kat b, robione w 1996 roku, na niemieckie, można prowadzić pojazdy do 7,5 t?

  Seba

  W polsce zdając na kategorie T jeździ się ciągnikiem rolniczym z przyczepą dwuosiową (skrętna przednia oś).Jak to jest w Niemczech czy na egzaminie jeździ się taką jak w polsce czy może tandemem ??

  Edyta

  Witam, czy jest tutaj ktoś kto jest w stanie mi pomóc i odpowiedzieć na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytania, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi? Bo ile głów tyle róźnych odpowiedzi 😉 Będę wdzięczna za pomoc. 8 lat temu zdawałam egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat.B w Polsce. Teorie zdałam za pierwszym razem ale 3 egzaminy praktyczne oblałam i niestety odpuściłam sobie dalsze stresy z tym związane. Dziś temat prawa jazdy powraca i pytania moje brzmią tak : 1. Jeśli zdecyduje się na zdawanie egzaminu w Niemczech, to czy cały kurs muszę robić od początku ? Czy… Czytaj więcej »

  Gosia

  Jeśli chcesz robić w de to musisz zaczać od nowa, jeżeli w PL chcesz to czeka Cie tylko min 5 h jazdy (nie ejstem pewna czy teorii również) i możesz podchodzić do egazminu, ale licz koszty egazaminów i dojazdów do kraju (również zmarnowany na to czas) i nie wiem czy wtedy nie wyjdzie Ciebie taniej w De patrząc jaka zdawalnośc jest w ojczyźnie

  Katarzyna

  Witam. Niestety ale musisz zrobić cały kurs. Teoria jest o wiele łatwiejszą niż w Polsce. Za to praktyczny o wiele cięższy. W Niemczech nie masz placu manewrowego, za to obowiązkowa jazda na autostradzie( najdroższe lekcje z całego praktycznego kursu) jak i jazda w nocy i złych warunkach atmosferycznych. Podsumuwujac wszystkiego uczysz się w czasie jazdy

  weronika

  Mam pytanie -corka mojej znajomej miala kolizje na okresie probnym ( mieszka w niemczech i ma prawo jazdy niemieckie) otrzymala pismo ze musi sie zglosic na przeszkoleniew ciagu najblizszych 3 miesiecy oraz przedluzyli jej okres probny do 2019 r -czy ktos wie na czym polega to szkolenie i co sie stanie w przypadku nie stawienia sie jakie konsekwencje sa z tego tytulu .
  Bardzo dziekuje za jakies informacje
  Pozdrawiam

  Peter von Diesel

  Niestety, nie stawienie sie na taki „Seminar” 4×135 + 30 min jazdy obserwacyjnej prowadzi do zatrzymania uprawnień … Nie robi to każda szkoła….

  Paweł

  Witam

  Jak długo trzeba mieć meldunek w Niemczech żeby zrobić prawo jazdy?
  Bardzo proszę o odpowiedzi.

  Clorsik

  Dzień Dobry, mam takie pytanie… Ukończyłam kurs w Polsce, egzamin teoretyczny mam zdany, jednak od roku mieszkam w Niemczech i chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość zdania egzaminu praktycznego w Niemczech? Chciałbym zaznaczyć że mam tam również meldunek prawie dwa lata 🙂

  Agata

  Witam. Mam pytanie.
  W roku 2016 zaczęłam prawo jazdy w Niemczech. Wszystkie lekcje teori zaliczone, do egzaminu teoretycznego podchodziłam dwa razy i niestety się nie udało. Zrobilam sobie przerwe. Chcialabym znowu zaczac zdawac egzaminy. Czy musze wszystko zaczynac od poczatku, lekcje teori ? Czy lekcje ktore juz mialam sa dalej ważne i mogę od razu prosić o zapisanie się na egzamin ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Anna

  Dopiero za 2 lata kupię mieszkanie w DE, a ustawowe 185 dni „wymieszkalam już”. Nie mam meldunku narazie, czy moi niemieccy znajomi mogą poświadczyć w szkole jazdy, że wynajmuje u nich mieszkanie? Ew. zaświadczenie z pracy również?

  star___

  A nie łatwiej by było, gdyby Twoi niemieccy znajomi Cię u siebie zameldowali? Zresztą, przebywając, ba! mieszkając w Niemczech tyle czasu bez meldunku, kręcisz sama na siebie bicz.

  wanda 123

  Czy mogę zdawać teorię na prawojazdy w języku polskim mieszkając w Niemczech.

  jarek

  witam ja mam pytanie jestem w de i mam prwko na b a chcialbym zrobic na c+e tutaj mam meldunek i chcialbym sie dowiedziec wszystkiego na ten temat glownie cena bo na necie ceny sa za B pozdrawiam

  Joanna

  Czy mając polskie prawo jazdy kat. B mogę w Niemczech ciągnąć przyczepę z koniem o ile cały zestaw nie przekracza 3.5tony tak jak jest to w Polsce?

  Adam

  Witam szukam polskiego instruktora żeby zrobic prawo jazdy wie ktoś coś prosiłbym o odpowiedz

  Łukasz Mich

  Chciałbym zdać prawo jazdy po polsku i czy byla by możliwość kupna testów przetlumaczonych Niemiecko Polskich

  Jusiii

  Test pisemny jak najbardziej można zdawać w języku polskim.rowniez szkoła jazdy posiada książki do nauki w języku polskim

  Sebastian

  Jeżeli posiadam dokumenty z ośrodka gdzie zdałem egzamin tylko jest to z Polski i muszę podejść do egzaminu państwowego teoria i praktyka

  Krzysztof

  Chciałbym zrobić prawo jazdy w Niemczech mam meldunek niemiecki gdzie mogę się zapisać mieszkam w gotha turyngia

  Marcin

  Witam, jeśli jestem w trakcie robienie prawa jazdy w Niemczech to czy mogę w tym czasie się przeprowadzić do innego miasta i tam zdać egzamin ?

  Kasia

  Witam mama pytanie czy jeżeli popełni się błąd na egzaminie praktycznym, to egzaminator przerywa egzamin czy się jeździ do końca? W niepewności czy się zdało.

  Marek

  Witam,

  Czy w Niemczech tak samo jak i w Polsce, posiadając kategorię B można jeździć ciągnikiem?

  MaK

  Odgrzeję kotleta. Myślisz/myślałeś o ciągniku rolniczym?
  Podobnie jak w PL kat.B jest równoznaczna z kat.L czyli można jeździć ale sporadycznie ( cokolwiek to znaczy praktycznie) ciągnikiem rolniczym z przyczepą ( tutaj też jest ograniczenie do 25 km/h )
  Tyle wyczytałem , może ktoś z praktyki dopisze coś, ponieważ dotyczy to jak mniemam niemieckiego prawa jazdy , jak jest z polskim/międzynarodowym w DE ?

  https://www.wochenblatt-dlv.de/feld-stall/landtechnik/fuehrerscheinklassen-landwirtschaft-regeln-566653

  Krzysiek

  Hej, czy ma ktoś namiary na firmy, które organizują szkolenie z pierwszej pomocy po polsku? Podane w artykule już są nieaktualne.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  59
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x