Prawo jazdy w Niemczech może zrobić każda osoba, która posiada niemiecki meldunek oraz ukończyła 18 rok życia. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Oprócz tego istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia. W tym wypadku samochód może być prowadzony wyłącznie w towarzystwie wcześniej wybranych osób. Osoby te muszą spełniać następujące warunki:

 • Ukończony 30 rok życia
 • Posiadanie prawa jazdy nieprzerwanie przez okres minimum 5 lat
 • Nie więcej niż 1 punkt w rejestrze stwierdzającym przydatność do jazdy (das Fahreignungsregister)
 • Podczas jazdy mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

Osoby, które zdecydowały się na prawo jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia, mogą zacząć kurs prawa jazdy na pół roku przed siedemnastymi urodzinami. Egzamin teoretyczny można zrobic na trzy miesiące przed tym terminem, a praktyczny miesiąc przed ukończeniem siedemnastego roku życia. Zamiast standardowego dokumentu prawa jazdy wystawiane jest zaświadczenie o pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych, w którym wymienione są osoby towarzyszące. Najpóźniej na 3 miesiące po ukończeniu 18 roku życia należy złożyć wniosek na wydanie „normalnego” prawa jazdy.

Zapisujemy się na kurs prawa jazdy w Niemczech – niezbędne dokumenty +rozmówki

Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy należy przygotować następujące dokumenty:

 • Zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, które są oragnizowane między innymi przez Czerwony Krzyż, Caritas, ewangelicką organizację humanitarną zakonu Joannitów (die Johanniter), czy Arbeiter-Samariter-Bund
 • Badanie wzroku wykonywane przez każdego optyka i okulistę, które zgodnie z taryfą opłat za świadczenia związane z ruchem drogowym (die Gebührenordnung für Maßnahmen im Straßenverkehr) powinno kosztować 5,40 € (wraz z podatkiem 6,43 €): taryfa opłat za świadczenia związane z ruchem drogowym (patrz cyfra 403)
 • Aktualne zdjęcie paszportowe

Po skompletowaniu powyższych dokumentów należy złożyć wniosek o udzielenie prawa jazdy w wydziale ds. prawa jazdy urzędu miasta. Niektóre szkoły nauki jazdy składają taki wniosek w imieniu kursanta.

Prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki 

Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozmówkami przydatnymi podczas kursu na prawo jazdy w Niemczech. Dzięki nim poznacie między innymi zwroty przydatne podczas zapisywania się na kurs prawa jazdy w Niemczech: rozmówki niemieckie przydatne podczas robienia prawa jazdy w Niemczech.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda kurs pierwszej pomocy w Niemczech:

Prawo jazdy w Niemczech – koszty

Zarówno koszty egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego są w Niemczech uregulowane ustawowo i wynoszą aktualnie odpowiednio 20,83 € oraz 105,80 € (ceny obowiązujące w następujących landach: Nadrenia Północna-Westfalia, Saara, Nadrenia-Palatynat). Pod poniższym linkiem znajdziecie cennik za egzamin praktyczny oraz teoretyczny w zależności od klasy prawa jazdy, który obowiązuje w wyżej wymienionych landach:

Cennik za egzaminy na prawo jazdy w landach Nadrenia Północna-Westfalia, Saara i Nadrenia-Palatynat

Jeśli chodzi o opłaty za lekcje jazdy, te są w zależności od szkoły nauki jazdy różne. Poniżej przedstawiamy przykładowy rachunek:

Koszty wstępne

 • Badanie wzroku: około 7 euro
 • Kurs pierwszej pomocy: około 20 euro
 • Zdjęcie paszportowe: około 10 euro

Opłaty w urzędzie ruchu drogowego

 • Wyciąg z centralnego rejestru sprawców wykroczeń drogowych: 3,30 euro
 • Prawo jazdy oraz wydanie pozwolenia na prowadzenia samochodów osobowych: 33,20 euro
 • Rejestracja prawa jazdy: 5,10 euro

Opłaty w szkole nauki jazdy

 • Opłata meldunkowa: około 250 euro
 • Materiały do nauki: około 60 euro
 • Lekcje jazdy: około 805 euro (23 godziny po 45 minut razy 35 euro)
 • Lekcje jazdy w specjalnych warunkach (Sonderfahrten): około 540 euro (12 godzin po 45 minut razy 45 euro)

Opłaty egzaminacyjne

 • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem praktycznym: około 100 euro
 • Opłata za egzamin praktyczny: około 80 euro
 • Opłata w szkole nauki jazdy za nakłady poniesione w związku z egzaminem teoretycznym: około 50 euro
 • Opłata za egzamin teoretyczny: około 20 euro

Całkowity koszt prawa jazdy w Niemczech na podstawie powyższego rachunku: około 1985,40 euro.

O tym, iż koszty te mogą być naprawdę różne świadczy poniższa umowa ze szkołą nauki jazdy, gdzie przykładowo za nakłady poniesione w związku z egzaminem praktycznym nie trzeba płacić ani centa:

Kurs na prawo jazdy w Niemczech - koszty

Poniżej przedstawiamy średnie koszty prawa jazdy w Niemczech z podziałem na landy (źródło: ADAC):

LandŚrednie koszty w €
Badenia-Wirternbergia1900 - 2100
Bawaria1700 - 2200
Berlin1700 - 2000
Brandenburgia1200 - 1400
Brema1500 - 1700
Hamburg1400 - 1600
Hesja1500 - 1900
Meklemburgia-Pomorze Przednie1400 - 1600
Dolna Saksonia1500 - 1900
Nadrenia Północna-Westfalia1500 - 1900
Nadrenia-Palatynat1700 - 2000
Saara1500 - 1900
Saksonia1300 - 1500
Saksonia-Anhalt1200 - 1400
Szlezwik-Holsztyn1700 - 2000
Turyngia1400 - 1600

Kurs na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje

Oprócz kursu teoretycznego, który ma miejsce najczęściej w pomieszczeniach szkoły nauki jazdy, kursant musi odbyć również praktyczny kurs nauki jazdy. Z reguły jedna lekcja jazdy składa się z dwóch godzin (2×45 minut), przy czym na początku odbywają się one poza miastem, gdzie ruch jest względnie niewielki. Pod koniec praktycznego kursu na prawo jazdy w Niemczech należy odbyć lekcje jazdy w specjalnych warunkach. Ustawodawca przewidział następującą liczbę tychże jazd: 5 godzin po drogach lokalnych, 4 godziny po autostradzie, 3 godziny z oświetleniem. Warto wiedzieć, że kurs praktyczny można rozpocząć niezależnie od aktualnego postępu na kursie teoretycznym.

Ile należy mieć odbytych lekcji jazdy, zanim zostanie się dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech?

Oficjalnie nie istnieje konkretna liczba lekcji jazdy, które należy odbyć by móc zostać dopuszczonym do egzaminu praktycznego. Samo odbycie przewidzianej ustawą liczby lekcji jazdy w warunkach specjalnych nie jest równoznaczne z zakończeniem praktycznego kursu na prawo jazdy. Jazdy w warunkach specjalnych są tylko dodatkiem do tzw. „podstawowego” praktycznego kursu na prawo jazdy. Teoretycznie praktyczny kurs podstawowy może się składać z jednej lekcji jazdy (wiele zależy od umiejętności kursanta), co oznaczałoby 13 jazd niezbędnych do zostania dopuszczonym do praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech. W praktyce rzadko kiedy ma to miejsce.

Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – podstawowe informacje +rozmówki

Do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zostaje się w Niemczech dopuszczonym po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów (badanie wzroku, zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy, itd.) oraz zdaniu wewnętrznego teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. W zależności od szkoły nauki jazdy wymagania dotyczące wewnętrznego testu teoretycznego są różne. W szkole nauki jazdy Paetzold w Monheim należy zdać go 3 razy bez popełnienia błędu, bądź 5 razy z maksymalnie 15 błędami. Państwowy egzamin teoretyczny jest ważny dwa lata.

Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to w każdej chwili można zgłosić gotowość przystąpienia do niego. Naturalnie ostateczna decyzja zostaje podjęta po konsultacji z instruktorem nauki jazdy.

Egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki

Aby pomóc Wam w zdaniu praktycznego egzaminu na prawo jazdy w Niemczech, przygotowaliśmy dla Was przydatne rozmówki polsko-niemieckie: Praktyczny egzamin na prawo jazdy w Niemczech – przydatne rozmówki.

Prawo jazdy kategorii B w Niemczech – jakie pojazdy można prowadzić?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do maksymalnie 3,5 tony oraz przyczepy o całkowitej masie do maksymalnie 750 kg (z tymże kombinacja pojazd-przyczepa nie może przekroczyć dozwolonych 3,5 tony). Przewożonych może być maksymalnie 8 osób (nie licząc kierowcy). Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły zgodnie z którym w niektórych przypadkach kategoria prawa jazdy B uprawnia do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie pojazdu do 4,75 tony. Dotyczy to osób, które są członkami ochotniczej straży pożarnej, służb sanitarnych lub ratunkowych i prowadzą pojazdy służbowe podczas wykonywania akcji ratunkowych, bądź innych, związanych z wykonywaną czynnością. Osoby te muszą posiadać prawo jazdy kategorii B przez minimum 2 lata oraz zostać zapoznane z techniką oraz prowadzeniem takiego pojazdu.

Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

O tym czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem przeczytacie w poniższym artykule:

Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motorem?

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

44 KOMENTARZE

 1. mam pytanie jestem Polakiem mam prawo jazdy od 1996 roku czy mogę w Niemczech zrobić prawo jazdy na motor ? i czy jest taki kurs po Polsku ? pozdrawiam Piotr

  • Jeśli ma Pan meldunek w Niemczech, to jak najbardziej może Pan tutaj zrobić prawo jazdy na motor. Nie znam niestety szkół jazdy oferujących kursy po polsku, ale z pewnością są instruktorzy rozmawiający po polsku. Z drugiej strony lepiej od razu robić po niemiecku, gdyż egzamin będzie tak czy owak w tym języku. Jeśli chodzi o prawo jazdy na motor w Niemczech, to polecam tą stronę informacyjną: https://www.fahrlehrerverband-bw.de/07-FSKl/Kl_Motorrad_neu.htm. Pozdrowienia

   • nie tak do konca…… uczyc sie mozesz i egzamin zdawac w jezyku polskim…. a co do instruktora to moze takiego znajdziesz…. Ja do tej pory jeszcze nie posiadam uprawnien na szkolenie kat.A

    • Tak, tylko po polsku można zdawać wyłącznie egzamin teoretyczny. Egzamin praktyczny jest już po niemiecku.

  • a jesli mam w polsce zdana teorie panstwowa, wszystkie badania itp to moge to przetllumaczyc i przystapic do egzaminu praktycznego w niemczech?

 2. Adam, uczyc sie pytan i egzamin mozesz oczywiscie robic w jezyku Polskim…. Instruktora znalez to chyba wiekszy problem, ale mysle ze jestesmy wszyscy na tyle zdolni aby tez wytlumaczyc co i jak… w innych… Ja do chwili obecnej nie posiadam jeszcze uprawnien na Motocykl aby szkolic….
  Pozdrawiam Peter

  • Witam Peter, jeśli jesteś instruktorem w szkole nauki jazdy, to zapraszam do umieszczenia wizytówki na dojczland.info/polskie-firmy-w-niemczech. Dzięki temu osoby, które chcą zrobić w Niemczech prawo jazdy po polsku i mieszkają w Twojej okolicy, będą się mogły z Tobą skontaktować i zrobić kurs w Twojej szkole. Pozdrawiam

 3. Witam,

  Czy w sytuacji jak posiadam prawo jazdy wydane PL, posiadając meldunek w DE i chcąc uzyskać Niemieckie prawo jazdy muszę odbywać kurs nauki jazdy czy wystarczy jak przystąpię do egzaminu państwowego (kurs pierwszej pomocy, okulistę czy opłaty administracyjne nie pytam bo to jest oczywiste).

  • Witam, jeśli posiada Pan polskie prawo jazdy (minimum 185 dni w Polsce) i meldunek w Niemczech, to wystarczy wymienić polskie prawo jazdy na niemieckie. Prawo jazdy można wymienić w wydziale komunikacji. W tym celu należy przygotować dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech, paszportowe zdjęcie biometryczne. Badanie wzroku i zdrowia jest wymagane, jeśli równocześnie z wymianą polskiego prawa jazdy ma zostać przedłużona ważność prawa jazdy klasy C lub D. Nie trzeba odbywać kursu nauki jazdy ani zdawać egzaminu.

 4. Ja mam takie pytanie czy jeśli zacząłem kurs na prawo jazdy w jednej firmie a zostałem teraz bez pracy i dachu nad głową w danym mieście a mam możliwość podjąć pracę w drugiej stronie niemiec to czy jest możliwość przenieść te godziny wyjezdzone w tej firmie do innej i tam dokończyć cały kurs ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Po wypowiedzeniu umowy z obecną szkołą nauki jazdy, ta powinna wystawić Panu zaświadczenie o odbytych lekcjach jazdy oraz teorii, które z reguły są uznawane przez nową szkołę.

  • Niestety nie mam pojęcia. Polecam zapytać u okulisty lub w salonie optycznym wykonującym takie badania. Pozdrowienia

 5. Witam, ile kosztuje prawo jazdy na ciężarówki? i do ilu ton w niemczech jest kategoria B? Czy to prawda, ze 7,5 tony?

  • Witam, posiadając kategorię B w Niemczech można prowadzić pojazdy maksymalnie do 3,5 tony oraz przyczepę do 750 kg.

 6. Witam
  W trakcie trwania kursu na prawo jazdy zmieniłam samochód z manualną skrzynią biegów na automat ,po ukończeniu kursu okazało się że mój instruktor wypożyczyl automat nie informując mnie wcześniej o tym czy musze pokryć koszty wypożyczenia
  Kurs nie jest jeszcze splacony.

 7. Witam! Mam pytanie odnośnie polskich testów a niemieckiego prawa jazdy. Zdałam testy w Polsce. Niestety jak wiadomo zdanie egzaminu państwowego praktycznego czasem graniczy z cudem;). Podeszłam w PL do egz.praktycznego trzy razy i nie stety nie udało mi się go zaliczyć. Mieszkam w tej chwili w Niemczech i chciałabym zdać tutaj. Czy muszę wszystko zaliczać od nowa?Obecnie w Polsce testy są ważne dożywotnio.Wiem,że moje pytanie może wydać się śmieszne ale nikt nie potrafi mi na nie odpowiedzieć. Z góry serdecznie dziękuję.

  • Witam, w takiej sytuacji można prowadzić wyłącznie dwuśladowce o pojemności do 50 ccm i prędkości maksymalnej 45km/h. Za brak stosownego prawa jazda grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku.

 8. Witam. Czy majac wyjeżdżone wszystkie godziny w Polskiej szkole jazdy, zaliczony egzamin teoretyczny państwowy, mogę podejsc do egzaminu praktycznego w Niemczech? Wszystkie dokumenty potwierdzajace w/w warunki mogę miec w każdej chwili. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

 9. Witam
  Czy w Niemczech istnieja jakies place manewrowe, cwiczebne do podszkolenia sie lub kogos znajomego prywatnym samochodem ? Moga byc płatne, okolice Aachen

 10. Witam,
  Czy polskie prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia traktorów w Niemczech i traktorów z przyczepa?

 11. 10 lat temu zostało mi zabrane prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu. Zakaz prowadzenia już dawno minąl. Chcę zrobić prawo jazdy w Niemczech od nowa. Czy muszę zaznaczyć we wniosku że posiadam prawo jazdy w kraju EU/EWR?

  • Z tego co ja wiem, to tak. W szkole nauki jazdy pytaja sie o to przy meldunku, czy posiadales juz prawo jazdy i jaki byl powod jego utraty.
   Wiem, ze jak w Niemczech zabiora za jazde na podwojnym gazie, to musisz przejsc Idioten Test zanim podejdziesz do prawka. Oczywiscie musisz je zaliczyc.
   Ale jesli zabrali w polsce, to w niemczech nie musisz przechodzic Idioten Test. Moja ciotka utracila prawko za jazde pod wplywem w PL, zrobila prawko w Niemczech bez Idioten Test, Przwojazdy otrzymala po 2 miesiacach od zaczeia kursu (stary kierowca, wszystko w palcu).

 12. czy wymieniając polskie prawo jazdy kat b, robione w 1996 roku, na niemieckie, można prowadzić pojazdy do 7,5 t?

  • Prawo jadzy kategorii B uprawnia w Niemczech do prowadzenia wyłącznie pojazdów o łącznej masie do 3,5 t.

 13. W polsce zdając na kategorie T jeździ się ciągnikiem rolniczym z przyczepą dwuosiową (skrętna przednia oś).Jak to jest w Niemczech czy na egzaminie jeździ się taką jak w polsce czy może tandemem ??

 14. Witam,
  czy jest tutaj ktoś kto jest w stanie mi pomóc i odpowiedzieć na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytania, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi? Bo ile głów tyle róźnych odpowiedzi 😉 Będę wdzięczna za pomoc.
  8 lat temu zdawałam egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat.B w Polsce. Teorie zdałam za pierwszym razem ale 3 egzaminy praktyczne oblałam i niestety odpuściłam sobie dalsze stresy z tym związane. Dziś temat prawa jazdy powraca i pytania moje brzmią tak :
  1. Jeśli zdecyduje się na zdawanie egzaminu w Niemczech, to czy cały kurs muszę robić od początku ? Czy mogę dostarczyć zaświadczenie o zakończeniu kursu w Polsce i tylko wykupić godziny i nie muszę powtarzać całego kursu od początku? Czego oczywiście chciałabym uniknąć, ponieważ wiąże się to oczywiście z ogromnym kosztem?
  2. Mam meldunek w Niemczech. Czy mogę zdawać egzaminy w Polsce i czy konieczne jest powtarzanie całego kursu od pocztku ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  • Jeśli chcesz robić w de to musisz zaczać od nowa, jeżeli w PL chcesz to czeka Cie tylko min 5 h jazdy (nie ejstem pewna czy teorii również) i możesz podchodzić do egazminu, ale licz koszty egazaminów i dojazdów do kraju (również zmarnowany na to czas) i nie wiem czy wtedy nie wyjdzie Ciebie taniej w De patrząc jaka zdawalnośc jest w ojczyźnie

 15. Mam pytanie -corka mojej znajomej miala kolizje na okresie probnym ( mieszka w niemczech i ma prawo jazdy niemieckie) otrzymala pismo ze musi sie zglosic na przeszkoleniew ciagu najblizszych 3 miesiecy oraz przedluzyli jej okres probny do 2019 r -czy ktos wie na czym polega to szkolenie i co sie stanie w przypadku nie stawienia sie jakie konsekwencje sa z tego tytulu .
  Bardzo dziekuje za jakies informacje
  Pozdrawiam

  • Niestety, nie stawienie sie na taki „Seminar” 4×135 + 30 min jazdy obserwacyjnej prowadzi do zatrzymania uprawnień … Nie robi to każda szkoła….

 16. Dzień Dobry, mam takie pytanie… Ukończyłam kurs w Polsce, egzamin teoretyczny mam zdany, jednak od roku mieszkam w Niemczech i chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość zdania egzaminu praktycznego w Niemczech? Chciałbym zaznaczyć że mam tam również meldunek prawie dwa lata 🙂

 17. Witam. Mam pytanie.
  W roku 2016 zaczęłam prawo jazdy w Niemczech. Wszystkie lekcje teori zaliczone, do egzaminu teoretycznego podchodziłam dwa razy i niestety się nie udało. Zrobilam sobie przerwe. Chcialabym znowu zaczac zdawac egzaminy. Czy musze wszystko zaczynac od poczatku, lekcje teori ? Czy lekcje ktore juz mialam sa dalej ważne i mogę od razu prosić o zapisanie się na egzamin ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 18. Dopiero za 2 lata kupię mieszkanie w DE, a ustawowe 185 dni „wymieszkalam już”. Nie mam meldunku narazie, czy moi niemieccy znajomi mogą poświadczyć w szkole jazdy, że wynajmuje u nich mieszkanie? Ew. zaświadczenie z pracy również?

  • A nie łatwiej by było, gdyby Twoi niemieccy znajomi Cię u siebie zameldowali? Zresztą, przebywając, ba! mieszkając w Niemczech tyle czasu bez meldunku, kręcisz sama na siebie bicz.

 19. witam ja mam pytanie jestem w de i mam prwko na b a chcialbym zrobic na c+e tutaj mam meldunek i chcialbym sie dowiedziec wszystkiego na ten temat glownie cena bo na necie ceny sa za B pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika