Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motocyklem?

  Od początku 2020 roku posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą w Niemczech prowadzić również motocykle kategorii A1, jeśli zostały spełnione określone warunki, o których informujemy szczegółowo w niniejszym artykule. Uprawnienie dokumentuje się w prawie jazdy poprzez wpisanie kodu 196 do dokumentu.

  Czym można jeździć z prawem jazdy typu B196?

  Po pierwsze wyjaśnijmy do czego może nam się przydać ten dodatkowy wpis w prawie jazdy. Otóż oprócz wszystkich pojazdów mechanicznych kategorii B, posiadacze prawa jazdy B196 mogą prowadzić w Niemczech również motocykle kategorii A1, czyli motocykle o pojemności skokowej nie większej niż 125 cm³ i mocy silnika nie większej niż 11 kW, w których stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg, a także trójkołowe pojazdy mechaniczne o mocy do 15 kW.

  Czy trzeba zdać jakiś dodatkowy egzamin?

  Nie, nie jest wymagany ani teoretyczny, ani praktyczny dodatkowy egzamin. Wymagane jest jedynie odbycie szkolenia obejmującego co najmniej dziewięć 90-minutowych lekcji. Szkolenie to występuje w Niemczech pod nazwą „Fahrerschulung” albo „B 196 Fahrerschulung”. Często jest ono podzielone na część praktyczną i teoretyczną, jak na przykład tutaj (Fahrschule Manfred Köster):

  Jak widać kurs nie należy do najtańszych. Po jego odbyciu, szkoła jazdy wystawia zaświadczenie, z którym należy się udać do urzędu wystawiającego prawo jazdy z prośbą o dokonanie odpowiedniego wpisu do dokumentu.

  Czy z niemieckim prawem jazdy B196 mogę jeździć również za granicą?

  Ponieważ B196 jest rozszerzeniem klasy B z krajowym numerem kodowym 196, klasa ta jest uznawana tylko w Niemczech. Za granicą nie jest ona uznawana.

  Jakie są wymagania dla prawa jazdy B196?

  Aby otrzymać wpis do prawa jazdy uprawniający do jazdy motocyklem o parametrach, które zostały wymienione powyżej, należy spełnić następujące warunki:

  • Odbyć kurs, o którym napisaliśmy powyżej
  • Posiadać prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 5 lat
  • Mieć min. 25 lat

  Prawo jazdy w Niemczech

  Więcej na temat prawa jazdy w Niemczech przeczytacie tutaj: Prawo jazdy w Niemczech

  Oprócz tego warto przeczytać: Uznanie polskiego prawa jazdy w Niemczech – kiedy należy je wymienić?

  Ubezpieczenie motocyklu w Niemczech?

  Szukacie ubezpieczenia na motor w Niemczech? Porównajcie oferty niemieckich firm ubezpieczeniowych i wybierzcie najkorzystniejszą:

  Ubezpieczenie motocyklu w Niemczech

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  4 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  4 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Arkadiusz

  Szukam szukam i nie mogę znaleść jednoznacznej odpowiedzi.Jeżeli mam Pl. prawo jazdy kat b na którym mogę się poruszać motocyklem do 125 skuterem traktorem czy quadem,a w Niemczech jak wymienię to mam tylko na auto ,czy wpisują według nowych przepisów obowiązujących w Pl ,bo w de na wszystko trzeba robić i płacić.

  ask

  taka mała prośba o pisanie z jakiego dnia stan prawny artykułu, bo stan na 2020 jest trochę inny w styczniu zmieniły się przepisy

  Tomek

  Nie możesz! Musisz miec wpis w prawku B196 zeby jeździćtakim motocyklem. To kosztuje tu 550€ wiec lepiejzrobićkategorie A i po temcie.
  Co ciekawetylko w Niemczechjest taki absurd.

  4
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x