Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia w Niemczech do jazdy motocyklem?

1
13164

Wiele osób mieszkających w Niemczech zadaje sobie pytanie, czy prawo jazdy kategorii B uprawnia również do jazdy motocyklem. Otóż prawo jazdy to uprawnia do prowadzenia również innych pojazdów, niż samochodów osobowych o dopuszczalnej masie do 3.500 kg. Zawiera ono bowiem również klasy AM i L.

Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia do jazdy motocyklem w Niemczech?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak dana osoba definiuje motocykl. Klasa AM dopuszcza bowiem prowadzenie następujących pojazdów:

 • Dwuśladowców rozwijających maksymalną prędkość do 45 km/h oraz pojemności skokowej (niem. Hubraum) max. 50 ccm lub z napędem elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW
 • Trójśladowców rozwijających maksymalną prędkość do 45 km/h oraz pojemności skokowej max. 50 ccm lub z napędem elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW
 • Czterokołowców (quadów) rozwijających maksymalną prędkość do 45 km/h oraz pojemności skokowej max. 50 ccm lub z napędem elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW oraz o masie maksymalnej do 350 kg (bez akumulatora)

Klasa L dopuszcza natomiast prowadzenie następujących pojazdów:

 • Ciągników rolniczych przy prędkości do maksymalnie 40 km/h lub w kombinacji z naczepą przy prędkości do maksymalnie 25 km/h
 • Inne maszyny rolnicze, jak na przykład maszyny do mieszania paszy, wózki widłowe i im podobne przy prędkości do maksymalnie 25 km/h również z naczepą

Więcej na temat prawa jazdy w Niemczech przeczytacie tutaj: Prawo jazdy w Niemczech

Oprócz tego warto przeczytać: Uznanie polskiego prawa jazdy w Niemczech – kiedy należy je wymienić?

Ubezpieczenie motocyklu w Niemczech?

Szukacie ubezpieczenia na motor w Niemczech? Porównajcie oferty niemieckich firm ubezpieczeniowych i wybierzcie najkorzystniejszą:

Ubezpieczenie motocyklu w Niemczech

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  1
  Dodaj komentarz

  avatar
  1 Ilość komentarzy
  0 Ilość odpowiedzi do komentarzy
  0 Obserwujący
   
  Najpopularniejszy komentarz
  Najwięcej odpowiedzi
  1 Komentujący
  Arkadiusz Ostatnio skomentowali
    Obserwuj  
  najnowszy najstarszy najpopularniejszy
  Powiadom o
  Arkadiusz
  Gość
  Arkadiusz

  Szukam szukam i nie mogę znaleść jednoznacznej odpowiedzi.Jeżeli mam Pl. prawo jazdy kat b na którym mogę się poruszać motocyklem do 125 skuterem traktorem czy quadem,a w Niemczech jak wymienię to mam tylko na auto ,czy wpisują według nowych przepisów obowiązujących w Pl ,bo w de na wszystko trzeba robić i płacić.