Prawo jazdy w Niemczech od 17. roku życia – dowiedz się jak je zdobyć!

    Od kiedy wprowadzono w Niemczech możliwość kierowania pojazdem w obecności osoby towarzyszącej, minimalny wiek ubiegania się o prawo jazdy został obniżony do 17-stu lat. Dotyczy to kategorii B i BE. Jednak pojazdy mechaniczne można prowadzić przed 18-stymi urodzinami tylko w towarzystwie osoby wpisanej w zaświadczenie o zdaniu egzaminu.

    Jakie warunki należy spełnić uzyskać w Niemczech prawo jazdy od 17 roku życia?

    Nastolatek może się zapisać na kurs prawa jazdy sześć miesięcy przed skończeniem 17-go roku życia i wtedy też może złożyć wniosek w urzędzie. Do egzaminu teoretycznego może podejść najwcześniej trzy miesiące przed 17-stymi urodzinami, a do egzaminu praktycznego miesiąc przed. Po zdanym egzaminie nastolatek otrzymuje tzw. zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku. Należy wtedy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy lecz otrzymuje się je dopiero po skończeniu 18-stu lat.

    Prawo jazdy od 17 roku życia jest ważne na terenie Niemiec

    Wyżej wymienione zaświadczenie o zdaniu egzaminu na prawo jazdy obejmuje tylko teren Niemiec. Za granicą nie wolno prowadzić pojazdów mając takie zaświadczenie – wyjątkiem jest Austria.

    Okres próbny wynosi 2 lata

    Zgodnie z § 2a Ustawy o ruchu drogowym (niem. Straßenverkehrsgesetz w skrócie StVG), okres próbny rozpoczyna się od razu po otrzymaniu zaświadczenia i wynosi 2 lata.

    Głównym warunkiem przy „prawie jazdy B17” jest osoba towarzysząca

    Mając  17 lat i prowadząc pojazd na podstawie zaświadczenia, zawsze musi z Wami jechać osoba, która wpisana jest w zaświadczenie. Taka osoba musi mieć przynajmniej 30 lat. Ponadto w momencie wnioskowania o zaświadczenie, osoba ta może mieć maksymalnie jeden punkt karny. Dodatkowo osoba towarzysząca musi mieć prawo jazdy od minimum pięciu lat. I ostatni warunek: osoba towarzysząca nie może mieć podczas jazdy więcej niż 0,5 promila we krwi.

    Jeśli przed wnioskowaniem o zaświadczenie, toczy się jakieś postępowanie w sprawie wykroczenia drogowego planowanej osoby towarzyszącej (np. przekroczenie prędkości czy przejechanie na czerwonym świetle), warto grać na czas, aby opóźnić wpis do rejestru.

    Grzywna w przypadku jazdy bez osoby towarzyszącej

    Jeśli policja złapie nastolatka kierującego pojazdem bez osoby towarzyszącej wpisanej do zaświadczenia, grozi mu mandat w wysokości 70 euro oraz jeden punkt karny. Ponadto cofane jest pozwolenie na kierowanie pojazdem. W związku z tym, że jest to traktowane jak duże wykroczenie podczas okresu próbnego, nowe wydanie zaświadczenia o kierowaniu pojazdem może nastąpić tylko wtedy, jeśli nastolatek weźmie udział w szkoleniu dokształcającym.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x