polisa.de
  polisa.de

  Prawo do płatnego urlopu w Niemczech: jak to wygląda w przypadku pracy na Minijob?

  polisa.de

  W pracy na Minijob również przysługuje prawo do płatnego urlopu. W jaki sposób obliczyć, ile dni wolnego należy się tzw. minijobberom?

  Ile dni płatnego urlopu przysługuje osobom wykonującym pracę na Minijob?

  Minijobzentrale wyjaśnia to na swoim blogu. Ogólnie rzecz biorąc, każdy pracownik w Niemczech ma prawo do rocznego wymiaru urlopu wynoszącego co najmniej 24 dni, jeśli praca jest wykonywana stale przez sześć dni w tygodniu. Uprawnienie to ma zastosowanie do tzw. minijobberów, podobnie jak do wszystkich innych pracowników. „Za te dni urlopu należy się normalne wynagrodzenie. Zostało to uregulowane w federalnej ustawie o urlopach (niem. Bundesurlaubsgesetz, BUrlG)”.

  Jednakże, jak wyjaśnia Minijobzentrale, istnieją pewne szczególne aspekty, które należy wziąć pod uwagę w przypadku pracy na Minijob. „Zazwyczaj minijobberzy pracują przez mniej niż 6 dni w tygodniu”. Minimalny okres corocznego urlopu jest wówczas obliczany proporcjonalnie. Stosuje się następujący wzór:

  liczba dni roboczych w tygodniu danego pracownika x 24 / 6

  „Jeśli zastosujemy ten wzór, otrzymamy następującą ilość przysługujących nam dni urlopu – w zależności od tego, przez ile dni w tygodniu pracujemy na Minijob” – wyjaśnia Minijobzentrale we wpisie na blogu (tutaj na przykładzie sześciu dni):

  Liczba dni roboczych w tygodniuLiczba dni urlopowych w roku
  14
  28
  312
  416
  520
  624

  Ile urlopu przysługuje za pracę na Minijob wykonywaną nieregularnie?

  Często tzw. minijobberzy pracują nieregularnie. Przykładowo, umowa dotycząca Minijob może przewidywać dwa dni pracy w jednym tygodniu i trzy stałe dni pracy w kolejnym tygodniu. Minimalny okres corocznego urlopu można wówczas obliczyć za pomocą prostego wzoru – podaje Niemiecka Agencja Prasowa (niem. Deutsche Presse-Agentur, dpa) powołując się na wpis na blogu: „Aby to zrobić, należy najpierw ustalić, ile dni w tygodniu pracują pełnoetatowi pracownicy u tego samego pracodawcy. Jeśli w danej firmie pracuje się przez pięć dni w tygodniu, przyjmuje się łącznie 260 dni roboczych w roku” – czytamy w publikacji dpa.

  W przypadku sześciodniowego tygodnia pracy zakłada się 312 dni roboczych rocznie. „Ustawowy minimalny okres corocznego urlopu wynosi 24 dni w przypadku sześciodniowego tygodnia pracy i 20 dni w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy”. W przypadku tzw. minijobberów ustawowy minimalny okres corocznego urlopu można wówczas obliczyć w następujący sposób:

  ustawowy roczny wymiar urlopu x liczba dni roboczych w roku dot. danego pracownika / 260 lub 312

  Zgodnie z informacjami podanymi przez Minijobzentrale, jeśli w obliczeniach wyjdzie ułamek, który daje co najmniej pół dnia urlopu, jest on zaokrąglany w górę do pełnego dnia urlopu. „Każdy, kto pracuje 90 dni w roku na Minijob w firmie, w której pełnoetatowi pracownicy pracują przez pięć dni w tygodniu, miałby zatem ustawowe prawo do siedmiu płatnych dni urlopu w roku” – obliczyła Niemiecka Agencja Prasowa:

  20 dni urlopu x 90 dni roboczych / 260 = 6,92 dni

  A co, jeśli pełnoetatowi pracownicy u tego samego pracodawcy mają prawo do większej liczby dni urlopu niż wynosi ustawowe minimum? W takiej sytuacji, jak wyjaśnia Minijobzentrale, skorzystają na tym także tzw. minijobberzy. Są oni wówczas również uprawnieni do większego wymiaru płatnego urlopu. „Podstawą do obliczenia prawa do urlopu w przypadku Minijob nie jest już wtedy ustawowy minimalny okres corocznego urlopu wynoszący 24 dni” – czytamy we wpisie na blogu. Zamiast tego należy wziąć pod uwagę faktycznie przysługujące wszystkim pracownikom uprawnienia urlopowe uzgodnione w układzie zbiorowym lub umowie o pracę. Prawo do urlopu w przypadku Minijob oblicza się wówczas w następujący sposób:

  liczba dni roboczych w tygodniu x uzgodniona w układzie zbiorowym liczba dni urlopowych w roku / uzgodniona w układzie zbiorowym liczba dni roboczych w tygodniu

  Źródło: www.merkur.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x