Po urlopie wychowawczym w Niemczech: oto Wasze prawa i obowiązki

    Urlop wychowawczy (niem. Elternzeit) to nie tylko cenny czas spędzony z dzieckiem, ale także straty finansowe i rodzące się pytania o to, co dalej z karierą zawodową. Z tego artykułu dowiecie się, na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o urlop wychowawczy w Niemczech.

    Elternzeit: na czym polega urlop wychowawczy w Niemczech?

    Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego, który może być udzielony rodzicom w celu sprawowania przez nich opieki nad dziećmi i ich wychowania. Wraz z okresem ustawowej ochrony socjalnej pracującej kobiety w ciąży i po połogu (niem. Mutterschutz), urlop wychowawczy w Niemczech może trwać do trzech lat na jedno dziecko. Można wybrać okres urlopu, najpóźniej kończy się on w momencie ukończenia przez dziecko ósmego roku życia.

    Jak informuje portal rodzinny rządu federalnego (Familienportal des Bundes), część urlopu wychowawczego musi być wykorzystana przed trzecimi urodzinami dziecka. Kolejna część może być wykorzystana w okresie późniejszym, dzięki czemu można zaplanować urlop wychowawczy według własnych potrzeb. W czasie urlopu wychowawczego nie otrzymuje się wynagrodzenia od pracodawcy. Zamiast tego można ubiegać się o zasiłek wychowawczy Elterngeld.

    Kto może ubiegać się w Niemczech o urlop wychowawczy?

    O urlop wychowawczy można ubiegać się w Niemczech niezależnie od partnera/partnerki, więc może się zdarzyć, że skorzystacie z niego w tym samym czasie, aby móc w pełni poświęcić się rodzinie. Możecie skorzystać z urlopu wychowawczego na:

    • biologiczne dziecko
    • biologiczne dziecko Waszego partnera/partnerki
    • dzieci, dla których wystąpiliście o uznanie ojcostwa
    • dziecko wychowywane w rodzinie zastępczej (opieka na pełen etat)
    • dziecko adoptowane (nawet jeśli proces jest jeszcze w toku)
    • wnuka, jeżeli jedno z rodziców jest jeszcze niepełnoletnie lub rozpoczęło naukę zawodu przed ukończeniem 18. roku życia
    • w szczególnych przypadkach: dzieci bliskich krewnych.

    Prawa po urlopie wychowawczym: jak wrócić do pracy

    Zasadniczo w trakcie urlopu wychowawczego jesteście w Niemczech chronieni przed zwolnieniem, macie też prawo do równorzędnej pracy i takiego samego wynagrodzenia. Niemniej jednak powrót do pracy po urlopie wychowawczym niekiedy może być trudny.

    Do czterech tygodni przed zakończeniem urlopu wychowawczego istnieje ochrona przed zwolnieniem, która dotyczy zarówno zwykłego, jak i nadzwyczajnego wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli pracodawca mimo wszystko chce Was zwolnić, jest to możliwe tylko za zgodą sądu pracy i sądu społecznego. Ponieważ Wasza stara umowa o pracę jest jedynie zawieszona, warunki w niej zawarte nadal obowiązują. Możliwe są niewielkie zmiany w zakresie stanowiska, godzin lub miejsca pracy. Po powrocie do pracy możecie wykorzystać urlop, który pozostał Wam przed udaniem się na urlop wychowawczy.

    Problemy z powrotem do pracy po urlopie wychowawczym

    Jeśli po powrocie do pracy zostały Wam przydzielone zupełnie inne zadania, spróbujcie porozmawiać z pracodawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, zwróćcie się np. do rady zakładowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, możecie też zasięgnąć porady w Federalnej Agencji Antydyskryminacyjnej (niem. Antidiskriminierungsstelle des Bundes).

    To może Wam pomóc już podczas urlopu wychowawczego

    Portal kariery Kununu zamieścił na swojej stronie internetowej wskazówki dotyczące tego, jak można przygotować się do powrotu do pracy już podczas urlopu wychowawczego.

    • Utrzymujcie kontakt ze współpracownikami. Pytajcie o zmiany zachodzące w firmie, bądźcie na bieżąco.
    • Skontaktujcie się z przełożonym w odpowiednim czasie. Przygotujcie się z wyprzedzeniem do powrotu do pracy. To zwiększa zaufanie.
    • Rozpocznijcie pracę wypoczęci. Zadbajcie o to, abyście po powrocie do pracy byli możliwie jak najbardziej zrelaksowani.
    • Dowiedzcie się, jakie są możliwości dokształcania zawodowego.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x