Czy koszty korepetycji można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Niestety, co do zasady wydatków ponoszonych na korepetycje nie można w Niemczech odliczyć od podatku. Istnieją jednak dwa istotne wyjątki:

  1. Jeśli rodzina się przeprowadza, często zdarza się, że dziecko musi zmienić szkołę. Jeśli wynikną z tego jakieś trudności, którym można zaradzić korzystając z dodatkowych, prywatnych lekcji, rodzice mogą wpisać związane z tym koszty w deklaracji podatkowej jako koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten).Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej, rodzice muszą udowodnić w urzędzie skarbowym konieczność przeprowadzki ze względów zawodowych. Nie jest to jednak trudne, gdyż urząd uzna taką konieczność już wtedy, gdy rodzice wykażą, że dzięki zmianie miejsca zamieszkania ich czas dojazdu do pracy skrócił się o 60 minut.
  2. Koszty korepetycji można w Niemczech odliczyć od podatku także wtedy, gdy dziecko jest dyslektykiem. Od 2000 r. koszty leczenia dzieci z dysleksją mogą być traktowane jako nadmierne obciążenie (niem. außergewöhnliche Belastung) – dotyczy to również kosztów korepetycji. Warunkiem jest jednak, aby konieczność leczenia została wcześniej potwierdzona oficjalnym zaświadczeniem lekarskim.W tym przypadku jednak wydatki poniesione na korepetycje mogą być odliczone od podatku tylko wtedy, gdy koszty przekraczają indywidualnie ustalony próg obciążenia dostosowanego do możliwości finansowych podatnika (niem. zumutbare Eigenbelastung). W zależności od struktury rodziny i osiąganych dochodów kwota ta może wynosić od jednego do siedmiu procent całkowitego dochodu.

  Aby móc w Niemczech odliczyć od podatku wydatki na korepetycje, bardzo ważne jest, aby gromadzić wszystkie faktury i pokwitowania i dołączyć je do swojego zeznania podatkowego.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x