10 wskazówek ekspertów: oto jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

  Temperatury na zewnątrz są coraz niższe, sezon grzewczy w Niemczech już trwa. W obliczu wysokich cen oleju opałowego i gazu, wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w dobie kryzysu energetycznego? Dziennikarze gazety „Hamburger Abendblatt” odbyli na ten temat rozmowę z ekspertem w tej dziedzinie, Larsem Krückmannem. Udzielił on wielu cennych porad dotyczących ogrzewania gazem, olejem opałowym i drewnem.

  Te 10 wskazówek pomoże Wam zaoszczędzić na ogrzewaniu

  Zasadniczo, jeśli obniżacie temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywacie, oszczędzacie energię, a tym samym pieniądze. Ale oczywiście jest to możliwe tylko do pewnego stopnia. Lars Krückmann wyjaśnia, jak nie rezygnować z przytulnego wnętrza w sezonie jesienno-zimowym, a jednocześnie nie wydać fortuny na ogrzewanie.

  Zadbajcie o prawidłowe wietrzenie przy szeroko otwartych oknach

  Istotne jest prawidłowe wietrzenie. Pozostawienie uchylonych okien na wiele godzin sprawia, że mieszkanie wychładza się, a tak naprawdę nie dochodzi do dużej wymiany powietrza. Lepiej kilka razy dziennie otworzyć szeroko okna tylko na pięć minut, zrobić przeciąg, wyłączając na ten czas ogrzewanie.

  Oszczędzajcie w nocy

  W nocy moc systemu grzewczego może być obniżona. Im dłużej trwa ta faza, tym więcej oszczędza najemca lub właściciel. Ale uwaga: mieszkanie nie powinno się nadmiernie wychłodzić.

  Zamykajcie drzwi

  Drzwi do pokoi powinny być zamknięte, aby utrzymywać ciepło w pomieszczeniach.

  Nie zasłaniajcie grzejników

  Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu, nie zasłaniajcie grzejników obudowami, meblami, czy zasłonami.

  Materiał izolacyjny zmniejsza koszty ogrzewania

  Jeśli remontujecie pomieszczenie, warto zainstalować izolację na ścianie za kaloryferem.

  Odpowiednie ciśnienie w instalacji i odpowietrzenie kaloryferów

  Grzejniki muszą być odpowietrzone. Ponadto w instalacji powinna znajdować się wystarczająca ilość wody. Krückmann radzi, aby nie dopuścić do spadku ciśnienia poniżej jednego bara; wartości optymalne mieszczą się w przedziale od 1,5 do 2 barów.

  Nowe pompy pozwalają zaoszczędzić dużo energii elektrycznej

  Stare pompy w instalacji grzewczej należy wymienić na nowoczesne pompy o wysokiej wydajności, dzięki którym znacząco zmniejsza się zużycie energii elektrycznej.

  Wyłączajcie ogrzewanie już przed wzięciem prysznica

  Wcześniejsze wyłączanie kaloryferów również w niewielkim stopniu przyczynia się do oszczędzania energii. Na przykład, jeśli w łazience jest ciepło, możecie już przed wskoczeniem pod prysznic zakręcić grzejnik, gdyż ten jeszcze długo utrzymuje ciepło. Po kąpieli będzie można od razu przewietrzyć pomieszczenie.

  Uwaga: legionella!

  Lars Krückmann przestrzega przed oszczędzaniem energii poprzez obniżanie temperatury ciepłej wody. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo rozwoju bakterii legionelli, które mogą wywoływać choroby zagrażające życiu.

  Zasadniczo przyjmuje się, że instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie temperatury wody nie niższej niż 55ºC i nie wyższej niż 60ºC.

  Dobre okna pozwalają obniżyć koszty ogrzewania

  Przez nieszczelne okna ucieka wiele ciepła. Warto więc zadbać o odpowiednią regulację okien i o to, by dobrze się zamykały.

  Źródło: www.abendblatt.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  XXI wiek miał być wiekiem latających samochodów, a jest wiekiem wyboru między ciepłym mieszkaniem a jedzeniem.

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x