Praca na Minijob: co się dzieje w przypadku choroby trwającej dłużej niż sześć tygodni?

    Osoby wykonujące pracę na Minijob także są uprawnione do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w czasie choroby. Ale co w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż sześć tygodni?

    Entgeltfortzahlung – kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby

    Pracownicy, którzy przez dłuższy czas przebywają na zwolnieniu lekarskim, w początkowym okresie w dalszym ciągu otrzymują normalne wynagrodzenie (niem. Entgeltfortzahlung – kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby). Z tej zasady korzystają również osoby wykonujące pracę na Minijob. Jest jednak pewien warunek: osoby niezdolne do pracy muszą być zatrudnione od co najmniej czterech tygodni.

    Jeśli choroba trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownicy w Niemczech tracą prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na cały etat, jak i tzw. Minijobberów. Jednak w przypadku tych ostatnich taka przerwa w pracy, w czasie której nie otrzymują oni wynagrodzenia, może skutkować wyrejestrowaniem stosunku pracy przez pracodawcę.

    Minijob: choroba dłuższa niż sześć tygodni oto konsekwencje

    Dzieje się tak w przypadku, gdy nie macie prawa do wynagrodzenia przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Wyrejestrowanie jest konieczne, ponieważ najpóźniej po miesiącu nie jest to już zatrudnienie podlegające zgłoszeniu w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.

    Według Minijob-Zentrale, miesięczny okres rozpoczyna się pierwszego dnia przerwy w pracy, za który pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, i kończy się po upływie jednego miesiąca:

    • Jeśli okres miesięczny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, kończy się ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.
    • Jeśli okres ten rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, kończy się on miesiąc później.

    Przykład:

    Minijobber przebywa na zwolnieniu lekarskim od 27 września do 31 grudnia. Przez sześć tygodni od 27 września do 7 listopada otrzymuje normalne wynagrodzenie. 8 listopada traci prawo do wynagrodzenia i od tego dnia biegnie jednomiesięczny okres, który zakończy się 7 grudnia.

    W tym przykładzie pracodawca musiałby dokonać wyrejestrowania w dniu 7 grudnia. Nie później niż po upływie sześciu tygodni od zakończenia zatrudnienia, które podlega obowiązkowi zgłoszenia, pracownik musi być ponownie zdolny do pracy, aby pracodawca mógł zgłosić jego powrót do pracy na Minijob.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x