Masażysta/masażystka w Niemczech to zawód reglamentowany
Zawód masażysty/masażystki jest zawodem regulowanym przepisami krajowymi w Niemczech. Kształcenie w tym zawodzie trwa 2,5 roku i odbywa się w szkołach zawodowych. Do podjęcia nauki zawodu konieczne jest świadectwo ukończenia szkoły głównej (Hauptschulabschluss) lub szkoły realnej (Mittelschulabchluss). Obowiązkowo wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (ärztliches Attest über die gesundheitliche Eignung). Dodatkowo mogą być wymagane zaświadczenie ortopedyczne o stanie zdrowia (orthopädisches Gesundheitszeugnis), badanie na obecność gruźlicy (Tuberkulose-Untersuchung) oraz test na alergie (Allergietest). W niektórych landach wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności (Führungszeugnis). Niektóre placówki oświatowe wymagają odbycia praktyk (berufliches Vorpraktikum) przed rozpoczęciem kształcenia w tym zawodzie. W innych szkołach wymagane są rozmowy kwalifikacyjne, a nawet wstępne egzaminy w formie pisemnej. Pod uwagę brana jest też średnia ocen. Kształcenie kończy się egzaminem państwowym.
Uznanie w Niemczech polskich kwalifikacji jako masażystka/masażysta
Uznanie kwalifikacji masażysty/masażystki zdobytych zagranicą (na przykład w Polsce) nie jest automatyczne, gdyż zawód należy do grupy zawodów reglamentowanych. Według obowiązującej ustawy Gesetz über die Berufe in der Physiotherapie (Masseur- und Physiotherapeutengesetz – MPhG) wykonywanie tego zawodu i używanie tytułu zawodowego masażysty/masażystki jest możliwe po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia państwowego.
Perspektywy zawodowe w zawodzie masażystki/masażysty w Niemczech
Perspektywy zawodowe i możliwości zatrudnienia dla masażystów są bardzo dobre w Niemczech i obejmują szpitale, gabinety masażu leczniczego, ośrodki zdrowotne, kliniki rehabilitacyjne, domy pogodnej starości, placówki opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, służby pielęgniarskie, sauny, ośrodki odnowy biologicznej, placówki sportowe i związki sportowe (piłki nożnej, boksu, siatkówki itd.). Zawód oferuje doskonały start w przypadku otworzenia własnej działalności gospodarczej i pracy jako mobilny masażysta lub właściciel gabinetu masażu. Wielu masażystów zdobywa dodatkowo wykształcenie w dziedzinie fizjoterapii lub ergoterapii i łączy te dwie kwalifikacje w pracy codziennej.
Zarobki masażysty/masażystki w Niemczech
Wynagrodzenie początkującego masażysty zatrudnionego na umowę o pracę wynosi od 1500 do 1800 euro, a przeciętne zarobki osób z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym leżą między 2300 a 2600 euro brutto miesięcznie. W przypadku masażystów pracujących na własny rachunek zarobki uwarunkowane są rodzajem oferowanych usług i czasem ich trwania. Przykładowo koszt masażu pleców i masażu reflektorycznego stóp (Fußreflexzonenmassage) trwającego 60 minut kosztuje od 60 euro wzwyż, 30 minutowy masaż pleców to 35 euro, cena 60 minut masażu całego ciała zaczyna się od 60 euro.
Zawody związane z wellness i spa (Wellness-Berufe) w Niemczech
Zdobycie zawodu doradcy w zakresie wellness (Wellnessberater/in) trwa stosunkowo krótko. Kształcenie w tym zawodzie trwa 12 miesięcy, jest uregulowane przepisami landu i odbywa się w pełnym lub niepełnym (Vollzeit/Teilzeit) wymiarze godzin lub w trybie zdalnym (Fernunterricht). Z kolei zawód specjalisty ds. wellness i beauty jest uregulowany jedynie wewnętrznymi przepisami placówek kształceniowych i nie ma specjalnych kryteriów dopuszczających do jego wykonywania.
Zawód doradcy w zakresie wellness lub spa oraz specjalisty ds. wellness i beauty stanowią znakomite uzupełnienie zawodu kosmetyczki, fryzjera/ki lub masażysty/masażystki.
Typowymi miejscami pracy są placówki wellness, ośrodki wypoczynkowo-sportowe i kluby sportowe, sauny i salony lub gabinety odnowy biologicznej, branża hotelarsko-wypoczynkowe, placówki zdrowotne i gabinety kosmetyczne.