Pobieraliście zasiłek chorobowy w Niemczech? Może Was czekać dopłata do podatku…

    Zasiłek chorobowy wypłacany pracownikom w Niemczech pomaga przetrwać finansowo okres niezdolności do pracy. Jednak może Was czekać niemiła niespodzianka, jeśli chodzi o kwestie podatkowe.

    Zasiłek chorobowy jest zwolniony z podatku, ale podlega tzw. zastrzeżeniu progresji (niem. Progressionsvorbehalt). Z tego artykułu dowiecie się, co oznacza to pojęcie, gdzie należy ująć świadczenie w zamian za wynagrodzenie (niem. Lohnersatzleistung) w zeznaniu podatkowym oraz jakie inne konsekwencje ma pobieranie zasiłku chorobowego dla pracownika w Niemczech.

    Kiedy otrzymuje się w Niemczech zasiłek chorobowy?

    Osoby ubezpieczone w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, które są niezdolne do pracy z powodu długotrwałej choroby, po pewnym czasie otrzymują w Niemczech zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld). Jest on wypłacany po upływie sześciu tygodni, w których pracownik otrzymywał pensję od pracodawcy. Zasiłek chorobowy przysługuje przez maksymalnie 78 tygodni i tylko wtedy, gdy lekarz prześle zwolnienie lekarskie do kasy chorych.

    Kiedy trzeba dopłacić do podatku z powodu zasiłku chorobowego?

    Zasadniczo nie trzeba płacić podatku dochodowego od zasiłku chorobowego. Podlega on jednak tzw. zastrzeżeniu progresji. Oznacza to, że zasiłek chorobowy zwiększa podstawę opodatkowania (niem. Bemessungsgrundlage), która stanowi podstawę do obliczania wymiaru podatku. W związku z tym wzrasta stawka podatku od pozostałych dochodów. Może to prowadzić do konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty na rzecz urzędu skarbowego.

    Ile wyniesie dopłata do podatku w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego?

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, czy w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego trzeba będzie dopłacić do podatku, zależy bowiem nie tylko od wysokości wynagrodzenia i wypłaty zasiłku chorobowego. Decydujące znaczenie ma również to, ile podatku dochodowego pracodawca już odprowadził do urzędu skarbowego i co można odliczyć od podatku.

    Istotne jest również to, czy pracownik rozlicza się indywidualnie, czy wspólnie ze współmałżonkiem. W pewnych okolicznościach w przypadku małżeństw warto rozważyć zmianę klasy podatkowej.

    Przykład obliczeń pokazuje, jak działa zastrzeżenie progresji w przypadku zasiłku chorobowego: załóżmy, że w 2023 r. Wasz dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 36.000 euro. Wówczas w 1. klasie podatkowej (Steuerklasse 1) od tego dochodu należny jest podatek dochodowy w wysokości 18,14 proc. tj. 6.531 euro.

    Załóżmy, że otrzymaliście 5.000 euro zasiłku chorobowego. Należy wówczas dodać tę kwotę do 36.000 euro. Otrzymamy zatem 41.000 euro. W 2023 r. stawka podatkowa dla dochodu podlegającego opodatkowaniu na poziomie 41.000 euro wynosi 19,91 proc. Ma ona jednak zastosowanie tylko do kwoty 36.000 euro, ponieważ zasiłek chorobowy jest nieopodatkowany. Zapłacicie zatem 7.168 euro podatku zamiast 6.531 euro.

    Kalkulator podatkowy

    Różnicę w obciążeniu podatkowym wynikającą ze świadczeń wypłacanych w zamian za wynagrodzenie, takich jak zasiłek chorobowy, można obliczyć online. Taki kalkulator udostępnia na przykład Bayerisches Landesamt für Steuern: Progressionsvorbehaltsrechner.

    Czy zasiłek chorobowy jest automatycznie zgłaszany do urzędu skarbowego?

    Tak, kasy chorych informują urząd skarbowy drogą elektroniczną o tym, ile zasiłku chorobowego otrzymaliście i w jakim okresie. Ostatecznym terminem przekazania informacji jest 28 lutego roku następującego po chorobie. Następnie otrzymacie powiadomienie z kasy chorych.

    Jeśli chodzi o wypłatę pieniędzy, datą graniczną jest 10 stycznia. Na przykład, jeśli otrzymaliście zasiłek chorobowy za rok 2023 do 10 stycznia 2024 r., urząd skarbowy przypisze to świadczenie w zamian za wynagrodzenie do roku podatkowego 2023. Jeśli otrzymaliście tę płatność później, urząd skarbowy uwzględni zasiłek chorobowy dopiero w roku podatkowym 2024.

    Jeśli pobieraliście zasiłek chorobowy, jesteście zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego w kolejnym roku, pod warunkiem, że kwota świadczenia otrzymanego w zamian za wynagrodzenie przekroczyła 410 euro w skali roku.

    Gdzie należy uwzględnić zasiłek chorobowy w zeznaniu podatkowym?

    Wypełniając zeznanie podatkowe, zasiłek chorobowy należy wykazać w formularzu w pozycji „Einkommensersatzleistungen”.

    Czy zasiłek chorobowy można odliczyć od podatku?

    Nie. Zasiłek chorobowy nie jest wydatkiem, lecz dochodem. Nie można odliczyć go od podatku. Wręcz przeciwnie, jego pobieranie może prowadzić do konieczności uiszczenia dopłaty do podatku dochodowego (patrz wyżej).

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x