polisa.de
  polisa.de

  Bürgergeld mimo emerytury? Oto warunki dla emerytów w Niemczech

  polisa.de

  Zwykle osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, nie są uprawnione do otrzymywania tzw. dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld). Istnieją jednak pewne wyjątki.

  Zasiłek dla bezrobotnych mogą w Niemczech otrzymać tylko osoby, które spełniają określone warunki. Jak donosi portal echo24.de, zalicza się do nich m.in. miejsce zamieszkania w Niemczech oraz zdolność do pracy zarobkowej. Zgodnie z powyższym, ważną rolę odgrywa również wiek – w końcu w Niemczech jest się uznawanym za osobę zdolną do pracy dopiero od 15. roku życia.

  Bürgergeld mimo emerytury? Niektóre rodzaje emerytur w Niemczech na to pozwalają

  Jednak oprócz minimalnego wieku 15 lat istnieje również „wiek maksymalny”. Według Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) jest on uzależniony od zwykłego wieku emerytalnego, który w przypadku osób urodzonych od 1964 r. wynosi 67 lat. Tylko w przypadku faktycznej „potrzeby wsparcia” osoby mające więcej niż 67 lat także mogą otrzymać świadczenie Bürgergeld.

  W przeciwnym razie emerytura jest tak naprawdę kryterium wykluczającym. W Niemczech istnieją jednak również takie rodzaje emerytur, w przypadku których można dodatkowo otrzymywać dochód obywatelski. Zaliczają się do nich:

  • Hinterbliebenenrente/Witwenrente (renta rodzinna/renta wdowia)
  • Waisenrente (renta sieroca)
  • Grundrente (emerytura podstawowa) na podstawie ustawy o zaopatrzeniu ofiar wojny (niem. Bundesversorgungsgesetz, BVG)
  • emerytura na podstawie federalnej ustawy o odszkodowaniach (niem. Bundesentschädigungsgesetz)

  Osoby uprawnione do pobierania jednego z wyżej wymienionych rodzajów emerytur nie powinny jednak cieszyć się zbyt szybko, ponieważ według portalu HNA.de większość z nich jest uznawana za dochód – a ten jest zaliczany na poczet zasiłku obywatelskiego.

  Istnieją jednak dwa wyjątki: zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu ofiar wojny (Bundesversorgungsgesetz) emerytura podstawowa nie jest uznawana za dochód. Według Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych (Bundesministerium für Arbeit und Soziales) także emerytura na podstawie federalnej ustawy o odszkodowaniach (Bundesentschädigungsgesetz) do wysokości porównywalnej emerytury podstawowej nie jest uwzględniana w Bürgergeld.

  Źródło: www.echo24.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x