Więcej >>

  Schufa

  Czy wynajmujący może zatrzymać zapasowy klucz do mieszkania?

  Schufa Niemcy

  Niektórzy wynajmujący uzurpują sobie nierzadko prawo do zatrzymania jednego z kluczy do wynajmowanego mieszkana. W niektórych przypadkach może się to okazać zbawienne, na przykład jeśli podczas naszej nieobecności dojdzie do pęknięcia rury [der Rohrbruch]. W takiej sytuacji wynajmujący może bez przeszkód dostać się do naszego mieszkania i dzięki szybkiej reakcji można uniknąć większych szkód. Czy wynajmujący ma jednak do tego prawo?

  Czy wynajmujący może zatrzymać zapasowy klucz do mieszkania?

  Wynajmujący [der Vermieter] nie ma prawa do zatrzymania klucza do wynajmowanego mieszkania bez zgody najemcy (decyzja Wyższego Sądu Krajowego Celle z dnia 5.10.2006, sygnatura akt: 13 U 182/06). Wraz z zawarciem umowy najmu [der Mietvertrag], najemca nabywa bowiem automatycznie prawo posiadania [das Besitzrecht] mieszkania. Bez jego zgody wynajmujący nie ma nawet prawa wejść do mieszkania. Jeśli wynajmujący postąpi inaczej, najemca może bezterminowo wypowiedzieć umowę. Bezprawne wejście do mieszkania narusza bowiem sferę prywatną [die Privatsphäre] najemcy- decyzja sądu rejnowego w Heidelbergu z dnia 6.11.1975, sygnatura akt: 23 C 144/75.

  Wynajmujący nie może zatrzymać klucza nawet pod pozorem szybkiego dostępu do mieszkania w razie awarii. Obowiązek opieki [die Obhutspflicht] najemcy nad mieszkaniem, jest w oczach prawa wystarczającym zabezpieczeniem. Najemca musi zadbać o to, by w mieszkaniu nie doszło do szkód, które można za wczasu przewidzieć i im zapobiec. Niedopełnienie obowiązku opieki nad mieszkaniem przez najemcę zobowiązuje go do odszkodowania.

  Najemca ma natomiast prawo do założenia nowego zamka na koszt wynajmującego, jeśli ten zatrzymał jeden z kluczy do mieszkania i wzbrania się przed wydaniem go (decyzja sądu rejonowego w Kolonii, wyrok z dnia 18.02.1994, sygnatura akt: 217 C 483/93).

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x