Więcej >>

  Schufa

  Paczkomaty (Packstation) w Niemczech – jak to działa oraz jak się zarejestrować?

  Schufa Niemcy

  Packstation (odpowiednik polskich paczkomatów) to bezpłatny serwis oferowany przez niemiecką pocztę (Deutsche Post). Zarejestrowani użytkownicy mogą odbierać wszelkie przesyłki wysyłane za pośrednictwem DHL oraz listy (tylko duże, nazywane w Niemczech Maxibrief oraz Großbrief) w dowolnym paczkomacie na terenie całych Niemiec. Warunkiem koniecznym jest podanie przy zamówieniu adresu wybranej Packstation. Każdy paczkomat posiada bowiem swój numer i dokonując zamówienia np. w sklepie internetowym, należy go podać w miejsce adresu domowego. Paczki można odbierać w Packstation 24h na dobę, co jest bardzo wygodne, szczególnie dla osób pracujących, które nie są w stanie odebrać paczki w godzinach otwarcia przewidzianych przez niemiecka pocztę. Aby móc korzystać z paczkomatów, należy się zarejestrować (patrz poniższa instrukcja). Po dokonaniu rejestracji zostanie przesłana karta za pomocą której otrzymacie dostęp do paczkomatów. Listonosz, który dostarczy kartę skontroluje Waszą tożsamość (należy mieć przygotowany dowód osobisty). Jeśli Was nie zastanie w domu, to przesyłkę z kartą i wszelkimi instrukcjami będziecie mogli odebrać na poczcie (nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą dowodu!).

  Podczas odbierania paczki należy podać kod PIN, który jest przesyłany za każdym razem automatycznie na zarejestrowany przez Was numer telefonu komórkowego. Serwis ten jest również bezpłatny.

  Jak zarejestrować się do Packstation w Niemczech?

  Aby móc korzystać z paczkomatów w Niemczech należy się zarejestrować przez internet na dhl.de.

  1. Na początek należy wybrać link do formularza rejestracyjnego.

  Packstation w Niemczech

  2. Następnie należy podać adres maila, na który ma zostać zarejestrowane konto oraz potwierdzić, iż nie jest się maszyną (w tym celu trzeba wybrać pasujące do pytania obrazki).

  Packstation w Niemczech krok 2

  3. Kolejny krok to uzupełnienie danych kontaktowych. Ważne: w tym miejscu należy podać adres meldunkowy znajdujący się w dowodzie! Oprócz tego należy wybrac pytanie pomocnicze, które będzie potrzebne do ustawienia nowego hasła, w przypadku utraty starego.

  Packstation w Niemczech krok 3

  4. Dalej należy wrazić zgodę na przetwarzanie danych zaznaczając pierwszą kratkę oraz opcjonalnie wyrazić zgodę na udział w programie bonusowym poczty (zbieranie punktów za korzystanie z Packstation). Również kwestią dowolną jest zapisanie się do newslettera.

  Packstation w Niemczech krok 4

  5. W dalszej kolejności istnieje możliwość ustalenia dni, w które paczki mają być dostarczane (Wunschtag); wybrania miejsca dostarczania przesyłki innego niz paczkomat (Wunschort festlegen) – miejsce to musi się znajdować na posesji, być niewidoczne dla innych oraz chronione od deszczu; wybrania sąsiada (Wunschnachbar festlegen), który może odbierać za nas paczki – powyższe opcje są dobrowolne. Aktywowania Packstation – w tym celu należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu, na który będa przesyłane kody pin uprawniające do odbioru paczek. Aby móc korzystać z Packstation należy koniecznie podać datę urodzenia oraz numer telefonu komórkowego! Na koniec należy potwierdzić rejestrację.

  Packstation w Niemczech krok 5

  6. Po wysłaniu rejestracji należy ją potwierdzić klikając w link przesłany mailem. Oprócz tego pocztą zostanie przesłany kod aktywujący konto.

  Packstation z polskim meldunkiem?

  Na prośbę jednego z naszych czytelników, wysłaliśmy zapytanie do Deutsche Post z prośbą o informację o możliwości założenia Packstation z polskim meldunkiem. Odpwiedź, którą otrzymaliśmy była twierdząca. Otóż, aby móc założyć konto w Packstation z polskim meldunkiem, należy wysłać na maila [email protected] następujące informacje:
  – tytułowanie (pan, pani),
  – imię i nazwisko,
  – ulica oraz numer domu/mieszkania,
  – kod pocztowy, miasto, kraj,
  – adres email,
  – niemiecki numer telefonu komórkowego,
  – datę urodzenia.
  Oprócz tego należy odpowiedzieć na następujące pytanie: Wie war der Name der Straße, in der Sie als Kind gewohnt haben? (Jak nazywała się ulica, na której mieszkaliście Państwo w dzieciństwie)
  Wszelkie informacje należy podać w języku niemieckim! Oprócz tego należy na wstępie napisać krótko o co chodzi (chęć korzystania z Packstation), np.

  Sehr geehrte Damen und Herren,

  ich heiße XYZ und möchte die Packstation nutzen. Ich wohne allerdings in Polen und besitze keine deutsche Anschrift. Daher möchte ich Sie bitten, die nötigen Unterlagen auf meine polnische Adresse zu schicken. Hier meine Daten:

  • (wymieniamy informacje podane powyżej)

  Vielen Dank im Voraus für eine Antwort.

  Mit freundlichen Grüßen,

  XYZ

   

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  29 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  29 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Robert

  Listy z bankow ubezpieczalni oraz z urzedow . Komisariatow tez sa dostarczane do paczkomatow?

  pawel

  Mieszkam blisko granicy niemieckiej i chciałbym korzystać z Packstation. Czy mieszkając w Polsce, mogę z nich korzystać?

  Marek

  Witam, utknąłem na przetwarzaniu polskiego kodu pocztowego przez formularz rejestracyjny: “Die PLZ ist ungültig.” Formularz nie rozpoznaje polskich kodów pocztowych, zapewne nie ma takich w swojej bazie. Wypróbowałem chyba wszystkie kombinacje z/bez myślnika oraz z/bez PL i POL poprzedzającymi kod. Czy komuś udało się zarejestrować polski adres?

  kamil

  mam meldunek w niemczech i polski nowy dowod bez adresu zameldowania jaki mam podac adres? niemiecki z meldunku, czy polski ktorego nie mam w nowym dowodzie?

  kamil

  no i mieszkam w nemczech oczywiscie

  kamil1

  Witam. Ponawiam pytanie. Mieszkam i mam meldunek w Niemczech. Mam polski nowy dowód w którym nie ma adresu zameldowania. Czy aby otrzymać kartę do paczkomatu mam się zarejestrować w systemie z meldunku niemieckim którego nie mam w dowodzie czy poprzez email /sposób który opisaliscie/ z adresem zameldowania w Polsce który nie widnieje w nowym dowodzie? I w tym drugim przypadku karta przyjdzie na adres polski czy mogę otrzymać ja tu w Niemczech?

  kamil

  Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź. Mam potwierdzenie meldunku wiec spróbuję najpierw na niemiecki adres. Może się uda:)

  Mariola

  Witam. Mam pytanie ile dni może leżeć paczka w paczkomacie zanim zostanie odesłana?

  Bartosz

  Witam. Pracuję w Niemczech od dwóch tygodni, lecz nie mam jeszcze meldunku. W pobliskim Kauflandzie znajduje się Packstation. Chciałbym zamówić książki z Polski. Czy udałoby mi się wysłać właśnie na ten paczkomat?

  jatoja

  ok. na koniec rejestracji zostanie przesłany kod aktywuąjcy konto a co z karta do paczkomatu ? czy ona jest dostarczana oddzielnie czy razem z tym kodem czy w ogóle jest może nie potrzebna i wystarczy wstukać kod z smsa a skrytka się w tedy otworzy, czy trzeba mieć kartę? 🙂 Pytam bo się zarejestrowałem i czekam na kod aktywujący a nie wiem czy bedzie jeszcze jakaś karta jeszcze do tego:) Pozdro

  jatoja

  Dziękuję za super szybką odpowiedź. Pozdrawiam

  Dosia

  Wotam chcę kupić w Niemczech piekarnik z płytą tak zawny einbau , którego nie moge dostac w Polsce. Mieszkam w Swinoujsciu i probowalam przez amazon ale paczki powyzej 31 kg nie są wysylane za granicę Niemiec. Moje pytanie brzmi: czy rejestrujac się na Packstation DHL będę mogla przeslac paczke o wadze 60 kg ? I jak ją odebrać?. Pozdrawiam

  wojtek

  Ja mieszkam w Szczecinie i korzystam już z tego serwisu DHL/Poczta DP. Jak dotychczas wybierałem jako miejsce odbioru tzw. Postfiliale zamiast Packetstation. W moim przypadku zamówienia z Amazona niemieckiego kierowałem do Postfiliale Ramin nr 449, kilka kilometrów od przejścia granicznego w Lubieszynie, prowadzi ten punkt Polak. Nie wiem, czy przejście graniczne w Świnoujściu jest “kołowe”, jeśli tak to trzeba na stronie DHL znaleźć najbliższy granicy niemiecki Urząd pocztowy lub Postfiliale i po wyrobieniu karty DHL z tzw. Postnummer’em sobie na to miejsce zamawiać. Pozdrawiam. Wojtek

  Betsi

  Witam, czy mogę prosić o namiar na osobę, do której kieruje Pan przesyłki pod adres Postfiliale Ramin nr 449)? Czy ta usługa jest odpłatna? Dziękuję i pozdrawiam. Beata

  Aga

  A co w sytuacji, kiedy na dowodzie osobistym mam polski adres meldunkowy? Mogłabym podać niemiecki adres zameldowania i do kontroli pokazać niemieckie papiery meldunkowe?

  Piotr

  Dzień dobry,
  Jeszcze pytanko dotyczące telefonu – musi być niemiecki operator (numer) jeśli mamy przypadek „polski meldunek”? Teraz ponoć roaming nie kosztuje to w sumie nie powinno być różnicy.

  wojtek

  Rzeczywiście w przysłanym formularzu DHL zastrzega się, że trzeba podać niemiecki nr tel. komórkowego i tego się nie ominie, ja podałem nr do znajomego Niemca i on faktycznie widnieje na moim koncie i nie można go zmienić na polski numer. Natomiast ja korzystam z tego serwisu aby jako mieszkaniec Szczecina kierować swoje zakupy zrobione na Amazon.de do przygranicznego punktu odbioru DHL/DP i na koncie Amazona mam podany polski nr. telefonu i wybraną opcję powiadomień SMS-em o przyjściu towaru do pick-up point i to działa. Pozdrawiam. Wojtek

  Jadzia

  Witam. Mieszkam w Niemczech zawsze jak przychodziły paczki a mnie nie bylo w domu to z dhl miałam awizo i odbieralam na poczcie. Dziś jednak dostałam inne awizo ze paczkę mam do odbioru w paczkomacie. Jak mam odebrać tą paczkę skoro nie mam żadnego kodu ?

  Remi

  Witam, do osob ze szczecina i okoli, to ktory paczkomat/punkt dac do odbioru wysylki i jakie dokumenty sa potrzebne ? ja zamawiam z ebay najwiecej i czesto niemcy nie chca wysylac do polski , jak to najlepiej wlasnie zrobic aby odbierac przy granicy ?

  Paweł

  Witam

  Kochani próbowałem dziś wysłać email na [email protected] z polskimi danymi i adresem polskim, aby przesłano mi kartę do paczkomatów. Niestety odrzuca mi wiadomość i dostaję odpowiedź, że email jest niepoprawny/nie istnieje. Czy orientuje się ktoś na jaki inny email można wysłać prośbę o założenie konta na adres polski? Bardzo proszę o pomoc. Mieszkam tylko 10 km od granicy z DE i zależy mi aby odbierać paczki z ebay.de w ich paczkomacie.

  Pozdrawiam
  Paweł

  Elah

  Mam prepaid shipping label or Deutsche Post DHL. Czy mogę nadać paczkę w Paketstation?
  Nie jestem zarejestrowany.

  Mateusz

  Mam pytań pobranie jest możliwość wysyłaś

  29
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x