Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Wzrost płacy minimalnej dla stażystów w Niemczech! Reforma ustawy ma zostać uchwalona w środę.

    Wzrost płacy minimalnej dla stażystów w Niemczech! Reforma ustawy ma zostać uchwalona w środę.

    Wzrost płacy minimalnej dla stażystów w Niemczech! Reforma ustawy ma zostać uchwalona w środę.

    Rząd Niemiec jeszcze w tym tygodniu chce ustanowić płacę minimalną dla osób w trakcie „Ausbildung”, czyli kształcenia zawodowego. Ma ona wynosić 515 euro miesięcznie i regularnie rosnąć. Jednak będą też pewne ograniczenia.

    Wynagrodzenie dla osób w trakcie kształcenia zawodowego ma regularnie wzrastać

    Nowy plan rządu zakłada, że od roku 2020 „Azubis”, czyli osoby uczące się w Niemczech zawodu (w trakcie „Ausbildung), będą otrzymywały wynagrodzenie minimalne w wysokości 515 euro miesięcznie. Później planowane są regularne podwyżki: w roku 2021 do 550 euro, rok później do 585 euro, a od roku 2023 do 620 euro. Dodatkowo przewidziane jest też zróżnicowanie kwot minimalnych dla osób w trakcie drugiego i trzeciego roku nauki.

    Reforma ustawy o kształceniu zawodowym Anji Karliczek z CDU ma zostać uchwalona już w najbliższą środę. W ten sposób po raz pierwszy w Niemczech ustalona zostanie dolna granica wynagrodzenia dla osób będących w trakcie nauki zawodu – analogicznie do ustawowej płacy minimalnej.

    Kto jest przeciwny wprowadzeniu minimalnego wynagrodzenia dla „Azubis”?

    Wysokość wynagrodzenia była bardzo długo kwestią sporną w rządzie. Jak wynika z informacji ministerstwa: „Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia ma stanowić docenienie zaangażowania praktykantów w zakładzie pracy. Jednak z drugiej strony, zakłady nadal muszą mieć motywację, aby oferować chętnym praktyki”.

    Może się zdarzyć, że tam, gdzie istnieje obowiązek wypłacenia wynagrodzenia według zbiorowego układu pracy, „Azubis” będą otrzymywali mniej pieniędzy.

    Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Rzemieślników (niem. Der Zentralverband des deutschen Handwerks) już od dawna protestuje przeciwko planowanej reformie. Z takim minimalnym wynagrodzeniem mogą sobie nie poradzić przede wszystkim małe zakłady rzemieślnicze i zagraża to praktykom zawodowym.

    Jakie inne zmiany planuje wprowadzić rząd?

    Poza wprowadzeniem minimalnego wynagrodzenia, rząd planuje również inne zmiany. Chodzi m. in. o prawne ustanowienie trzech poziomów kształcenia oraz wprowadzenie jednolitych tytułów po udanym zakończeniu nauki na każdym z poziomów. Obok tradycyjnych tytułów jak „Meister”, ma być też możliwość uzyskania tytułu „Bachelor Professional” oraz „Master Professional”. Celem wprowadzenia nowych określeń jest łatwiejsze porównanie tych kwalifikacji na międzynarodowym rynku pracy.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x