11.08.2020

Opodatkowanie emerytur w Niemczech może zostać wkrótce zniesione!

Ostatnio dodane

Hamburg: 40 euro grzywny za brak maski ochronnej w autobusie i pociągu

W poniedziałek Senat w Hamburgu ogłosił, że każda osoba przyłapana na braku odpowiedniej osłony ust i nosa w środkach...

Bawaria planuje ponad 100 centrów testowych z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Markus Söder, premier kraju związkowego Bawarii, po raz kolejny wydał pilne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem. Powiedział, że jest...

Niemcy: Liczba noclegów spadła w pierwszym półroczu o 47%

Gastronomia i przemysł hotelarski w Niemczech zostały szczególnie dotknięte z powodu zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa. Dane z Federalnego...

Niemcy: Polak wyskoczył z jadącego samochodu podczas pościgu!

W pobliżu Fuldy (Hesja) wczesnym rankiem z pewnej firmy zniknął transporter (Mercedes Sprinter). Tuż przed 7:00 rano funkcjonariusze policji...

Wiele osób nie wie, że emeryci w Niemczech również muszą płacić podatki. Model opodatkowania jest bardzo kontrowersyjny – pewien sędzia uważa go nawet za niezgodny z Konstytucją. Federalny Trybunał Finansowy (niem. Bundesfinanzhof, w skrócie BFH) ma zadecydować w tej sprawie jeszcze w tym roku.

Decyzja jeszcze w tym roku

Federalny Trybunał Finansowy (BFH), najwyższy niemiecki sąd do spraw podatkowych, chce w tym roku podjąć decyzję w sprawie bardzo kontrowersyjnego opodatkowania emerytur. Taką informację przekazał rzecznik Trybunału, Volker Pfirrmann, gazecie „Süddeutsche Zeitung”.

Ze względu na znaczenie sprawy, prawdopodobnie odbędzie się spotkanie wyjaśniające Federalnego Trybunału Finansowwego w Monachium – chyba że powód wyraźnie się na to nie zgodzi, powołując się na tajemnicę podatkową. Proces w sprawie opodatkowania emerytury został wytoczony przez anonimowego emeryta.

Niemiecki sędzia: Opodatkowanie emerytur jest niezgodne z Konstytucją

Opodatkowanie emerytur obowiązuje w Niemczech od 2005 r. Jaka część emerytury podlega opodatkowaniu, zależy od roku, w którym pracownik przechodzi na emeryturę. W przypadku emerytów, którzy przeszli na emeryturę w 2005 r. lub wcześniej, 50% zarobków podlega opodatkowaniu. Wolna od podatku część emerytury, tzw. zwolnienie emerytalne, zmniejsza się z biegiem lat. Dla przykładu: w roku 2010 wolna od podatku część emerytury wynosiła 40%, a w roku 2014 już tylko 32%.

Od roku 2040 emerytury mają być całkowicie opodatkowane. Sędzia Federalnego Trybunału Finansowego Egmont Kulosa stwierdził już w zeszłym roku, że opodatkowanie emerytur jest niezgodne z Konstytucją, o czym pisała wówczas „SZ”. Powód? Taka sytuacja oznacza podwójne opodatkowanie. Sędzia argumentował, że składki do funduszu emerytalnego były już opodatkowane w trakcie życia zawodowego.

Źródło: www.t-online.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

3 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Naja Naja

Ten emeryt ma rację. Bo gdyby odkładał pieniądze przez całe swoje życie na koncie oszczędnościowym lub lokacie to ewentualne odsetki byłyby potraktowane jako zarobek i tylko one byłyby opodatkowane. Cały kapitał byłby wolny od podatku. Natomiast nie bardzo wiem czy w Niemczech tak jak w Polsce emerytury są waloryzowane. Czy można coś więcej na ten temat u was poczytać.

Ela

Od kwoty waloryzowanej , w takim razie podatek

Miczyslaw

Tak , do roku 2008 płacili 50% należnego podatku A obecnie 76 % , To chyba należało napisać A zaczynać że Niemcy muszą płacić podatek , To Polacy muszą i to 100 % należnego podatku Oczywiście RMERYCI….

3
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x