Ogródek działkowy w Niemczech – koszty oraz najważniejsze informacje!

    Praca w ogródku działkowym to jedno z ulubionych zajęć ludzi w każdym wieku oraz rodzin przez cały rok. Uprawianie działki stało się ostatnio niezwykle modnym zajęciem wśród tak zwanych hipsterów i ludzi biznesu. Łączenie przyjemnego z pożytecznym i hodowla własnych, naturalnych, nieskażonych chemicznie warzyw i owoców to także dodatkowy benefit związany z posiadaniem działki.

    W jaki sposób stać się posiadaczem ogródka działkowego w Niemczech i rozkoszować się własnymi warzywami i owocami? Wynająć, kupić, wydzierżawić? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy!

    Ogródek działkowy w Niemczech – Najem (Miete) czy dzierżawa (Pacht)?

    W Niemczech nie można niestety wynająć ogródka działkowego tak, jak się wynajmuje mieszkanie, domek letniskowy lub bierze samochód w leasing. W takim przypadku można jedynie wydzierżawić parcelę działkową (Parzelle) w jednym z wspólnotowych stowarzyszeń zrzeszających działkowiczów (Kleingartenverein). Aby nabyć prawo do dzierżawy, należy obowiązkowo wstąpić do takiego stowarzyszenia. Po zapisaniu się do niego i opłaceniu składki członkowskiej rozpoczyna się czas oczekiwania na przydzielenie parceli. Okres wyczekiwania na wymarzony ogródek działkowy może być bardzo długi, od kilku tygodniu nawet do kilkunastu miesięcy w większych miastach. Szczególnie długie listy oczekujących mają stowarzyszenia działkowców w metropoliach takich, jak Monachium, Kolonia, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart czy Berlin.

    Ile kosztuje wydzierżawienie ogródka działkowego w Niemczech?

    Według informacji Federalnego Związku Niemieckich Miłośników Ogrodów, czyli Bundesverband Deutscher Gartenfreunde, roczna opłata za ogródek wynosi przeciętnie 17 centów za metr kwadratowy. Do tego dochodzą: opłata członkowska w stowarzyszeniu działkowiczów (Kleingartenverein), opłata za prąd elektryczny (większość działek ma altankę z przyłączonymi mediami), opłaty komunalne (wywóz odpadów, woda i kanalizacja) oraz ubezpieczenie. W zależności od wielkości działki trzeba się liczyć z kosztami rzędu 150-400 euro rocznie w zależności od bundeslandu oraz stowarzyszenia działkowców.

    Abstand, czyli odstępne dla poprzedniego dzierżawcy

    Dzierżawiąc działkę w stowarzyszeniu nie otrzymujemy nagiej powierzchni. Jest to zawsze ogródek, gdzie poprzedni właściciel wybudował altankę lub zadaszony taras, gdzie stoi mała szopa z narzędziami, rosną drzewa owocowe i rabatki z kwiatami i warzywami. W takim przypadku konieczne jest zapłacenie odstępnego (Abstand) poprzedniemu dzierżawcy za altankę (Laube), urządzenia ogrodowe (Gartengeräte) i zasadzone rośliny (Bepflanzung). Przeciętna wysokość odstępnego wynosi od 2.000 do 3.000 €, aczkolwiek zdarzają się też sumy 10.000 € za wyjątkowo zadbane działki z pięknymi altankami z tarasem, miejscem na grilla, wszystkimi narzędziami ogrodowymi, kosiarką do trawy i elektryczną piłą do żywopłotu.

    Regulacje prawne związane z posiadaniem działki w Niemczech

    Ogródek działkowy należy do stowarzyszenia, a dzierżawca działki posiada do niej jedynie prawo użytkowania i w związku z tym musi przestrzegać określonych zasad. Są one określone w Ustawie o Ogródkach Działkowych, czyli Bundeskleingartengesetz (w skrócie BKleingG). Ustawa ta ściśle określa maksymalną powierzchnię działki (nie może mieć ona więcej niż 400 m2) oraz powierzchnię użytkową altanki (nie więcej niż 24 m2 łącznie z zadaszeniem). Jeżeli ogródek działkowy jest mniejszy niż 200m2, to altanka może mieć maksymalną powierzchnię do 18m2.

    Dodatkowo ustawa ta stwierdza, że posiadanie ogródka działkowego ma cel rekreacyjny i służy niezarobkowej hodowli owoców, warzyw i roślin ozdobnych wyłącznie na własne zapotrzebowanie. Według jednego z wyroków Niemieckiego Trybunału Federalnego (Bundesgerichtshof) obowiązuje dodatkowa regulacja prawna: przynajmniej jedna trzecia działki musi służyć hodowli warzyw i owoców na potrzeby własne, jedną trzeciej powierzchni działki może zajmować altanka, taras i ścieżki, i ostatnia jedna trzecia działki może być przeznaczona na hodowlę roślin ozdobnych, trawnik i dekoracje ogrodowe.

    Regulacje własne stowarzyszeń działkowych, czyli Vereinssatzung

    Niektóre stowarzyszenia działkowe ustalają dodatkowe reguły dla swoich członków. W związku z tym praktycznie wszystkie stowarzyszenia pozwalają na grilla na działce, ale zabraniają rozpalania otwartego ogniska (Lagerfeuer). Na działkach nie wolno budować murowanego wodnego basenu rekreacyjnego. Niektóre stowarzyszenia zabraniają również stawów ozdobnych, fontann lub oczek wodnych. Zabronione jest także chlorowanie wody. Dzierżawca lub członkowie jego rodziny mogą wprawdzie nocować w altance, ale nie może być ona wynajmowana jako miejsce noclegowe lub w ramach AirB&B. Altanka nie może też mieć charakteru stałego miejsca zamieszkania. Istnieją także reguły dotyczące obecności zwierząt domowych na działce, rodzaju hodowanych roślin i krzewów, wysokości żywopłotu i drzew oraz rodzaju ogrodzeń i ich wysokości.

    Grillowanie i imprezowanie na działce w Niemczech

    Imprezy i grillowanie z rodziną lub przyjaciółmi na działce jest dozwolone pod warunkiem, że będzie używany bezpieczny grill. Niedozwolone jest rozpalanie ogniska lub posiadanie paleniska na otwarty ogień. W przypadku większych lub głośniejszych imprez należy koniecznie poinformować się o obowiązujących regułach dotyczących południowe ciszy dziennej i wieczornej/nocnej. W niektórych stowarzyszeniach może obowiązywać tak zwana południowa cisza dzienna od godziny 13 do 15, podczas której zabronione są między innymi spotkania towarzyskie, głośne puszczanie muzyki, koszenie trawy kosiarką elektryczną lub spalinową oraz przycinanie żywopłotu za pomocą elektrycznych nożyc. Cisza wieczorna lub nocna może obowiązywać już od godziny 20:00, w niektóre dni np. piątek wieczorem dopiero od 22:00.

    Nocowanie na działce w Niemczech

    W przypadku nocowania na działce dozwolone jest spędzenie nocy w altance podczas weekendu, ferii lub wakacji. Według prawodawstwa niemieckiego altanka nie może mieć charakteru wskazującego na stałe zamieszkanie. Zakazane jest też wynajmowanie altanek osobom trzecim. Oznacza to, pe zabronione jest zainstalowanie ogrzewania centralnego w altance, zamontowanie anteny satelitarnej, podciągnięcie telewizji kablowej lub podłączenie Internetu. W większości ogródków działkowych zabronione jest rozbijanie namiotu na działce.

    Uczestniczenie w życiu stowarzyszenia działkowiczów

    Z dzierżawą działki związane jest też uczestnictwo w życiu stowarzyszenia, czyli Teilnahme am Vereinsleben. Przystąpienie do stowarzyszenia działkowiczów oznacza mianowicie dobrowolne utożsamianie się z ideą wspólnoty i związaną z tym gotowością do pomocy sąsiedzkiej, tolerancja i towarzyskość. Jeżeli zatem macie ochotę na własne, nieskażone chemicznie warzywa i owoce, interesujecie się ogrodnictwem i posiadacie smykałkę do roślin, czyli tak zwany po niemiecku „Grüner Daumen” oraz lubicie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, to ogródek działkowy będzie dla was idealnym miejscem pobytu nie tylko podczas wakacji.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Andzelika

    A jak wygląda sprawa z kupnem działki z eBaya ? Odkupuje od obecnego „właściciela „ i co dalej ? Czy ja wraz z zakupem od niego przejmuje prawo do użytkowania działki ze wspólnoty ? Umowa na zasadzie kupna sprzedaży od obecnego”właściciela”

    Krzysztof

    Wszystko jest opisane powyzej, na ebay mozesz sobie odkupic jedynie to co stary wlascieiel na dzialce zostawia , czyli domek , narzedzia itd. Umowe musisz podpisywac z Vorstandem i tylko tyle. Oni decyduja o calej reszcie. Od nich wynajmujesz te dzialke.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x