Więcej

  Ograniczenia w kontaktach, częściowy lockdown, Boże Narodzenie – oto decyzje podjęte na spotkaniu Merkel z premierami landów

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Okres obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa zostanie przedłużony do początku stycznia. Zostało to ogłoszone przez kanclerz Angelę Merkel i szefów rządów poszczególnych krajów związkowych Niemiec po wczorajszym spotkaniu, które trwało ponad siedem godzin. Na kilku konferencjach prasowych w Berlinie i w stolicach krajów związkowych politycy informowali o przyszłych działaniach mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa.

  Merkel powiedziała, że aktualna sytuacja nie pozwala na zniesienie restrykcji nałożonych w listopadzie. Rząd federalny i kraje związkowe zgodziły się na kontynuację i częściowe zaostrzenie obostrzeń.

  Ustalono też, że w momencie gdy liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia przekroczy 200, wprowadzone zostaną dalej idące ograniczenia.

  A oto przegląd pozostałych decyzji podjętych na środowej wideokonferencji:

  Zaostrzone restrykcje dotyczące kontaktów, wyjątki na czas Świąt Bożego Narodzenia

  W celu powstrzymania pandemii koronawirusa, w prywatnych spotkaniach z przyjaciółmi, krewnymi i znajomymi będzie mogło uczestniczyć co najwyżej pięć osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Dzieci do 14. roku życia nie są objęte tą regulacją. Szlezwik-Holsztyn chce pozostać przy własnych przepisach dotyczących ograniczeń w kontaktach. Do tej pory dopuszczalne były spotkania z udziałem co najwyżej dziesięciu osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych.

  W okresie świąt Bożego Narodzenia ograniczenia mają zostać złagodzone. Od 23 grudnia możliwe będą spotkania w gronie najbliższych gromadzące nie więcej niż dziesięć osób (nie licząc dzieci do lat 14). Wyjątek ten ma obowiązywać nie dłużej niż do dnia 1 stycznia. Oznacza to, że poszczególne kraje związkowe mogą już wcześniej powrócić do bardziej restrykcyjnych ograniczeń sprzed świąt.

  Możliwość nauczania hybrydowego dla uczniów od ósmej klasy

  Generalnie szkoły w Niemczech pozostaną otwarte. Podczas wideokonferencji ustalono, że decyzje o przejściu na nauczanie hybrydowe będą zapadać lokalnie, w zależności od liczby zakażeń (dotyczy uczniów od klas 8.).

  Ze względu na zakażenia wśród uczniów i nauczycieli, Merkel apelowała o dalej idące kroki. Jednak według premierów krajów związkowych szkoły nie stanowią głównych ognisk zakażeń. Wskazywano też na trudności organizacyjne, związane choćby z dzieleniem klas. Premierzy landów położonych na północy Niemiec mówili również o spadku liczby zakażeń w tych krajach związkowych.

  Nowe wytyczne dotyczące handlu detalicznego

  Zgodnie z wczorajszymi ustaleniami, w sklepach o powierzchni sprzedaży przekraczającej 800 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Do tej pory była to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

  W przypadku sklepów o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 800 metrów kwadratowych, pozostanie w mocy obecnie obowiązująca regulacja, która mówi, że może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

  Zakazane będą fajerwerki na ruchliwych placach i ulicach, aby uniknąć większych skupisk mieszkańców. Generalnie zaleca się rezygnację z fajerwerków w Sylwestra. Nie powinno być pokazów takich jak np. ten tradycyjnie organizowany przy Bramie Brandenburskiej.

  NIE dla wyjazdów na narty w całej Europie

  Zgodnie z wolą premiera Bawarii Markusa Södera (CSU), wyjazdy na narty mają być na razie odwołane. Rząd federalny i kraje związkowe optują za ogólnoeuropejską regulacją, zgodnie z którą turystyka narciarska nie będzie dozwolona przed 10 stycznia.

  Przedłużenie okresu obowiązywania obostrzeń do 20 grudnia

  Ze względów formalnych okres obowiązywania obostrzeń przedłużono do 20 grudnia, ale później ma nastąpić kolejne jego przedłużenie do początku stycznia. Wynika to z faktu, że ust. 28a niemieckiej ustawy o ochronie przed zakażeniami (Infektionsschutzgesetz) dopuszcza nałożenie restrykcji na okres maksymalnie czterech tygodni, po którym musi nastąpić aktualizacja przepisów.

  „Nikt nie zakłada, że przed Nowym Rokiem będziemy mieli otwarte puby, restauracje czy hotele”, powiedział premier Turyngii Bodo Ramelow. Dodał, że wspólnym celem pozostaje powrót do poziomu 50 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni.

  Nowe przepisy dotyczące kolei

  W pociągach ma zostać znacznie zwiększona liczba miejsc siedzących, aby umożliwić zachowanie jeszcze większych odległości między pasażerami. Jednocześnie mają być wprowadzone ograniczenia dotyczące możliwości rezerwacji miejsc. Szczegóły mają zostać określone przez niemieckie koleje.

  Źródło: www.welt.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  6 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  6 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Magdalena

  A co z kwarantanna po powrocie z obszarów ryzyka?

  Daw

  Przlaczam sie do pytania

  Dorota
  Dorota
  Adam

  Czyli jak dobrze rozumiem przemieszczanie się między Landami jest dozwolone ??

  Gre

  Merkelowa tylko raz powiedziała prawdę o wirusku. Na samym początku spontanicznie w jednym wywiadzie. Powiedziała, że:

  “Tak czy siak i tak 70% populacji się zarazi tym wiruskiem obojętnie co by nie zrobić”

  Teraz to co jest, to wytresowana Angela i podążanie za z góry ustalonym planem i nie może powiedzieć tego co myśli na prawdę.

  171,242FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  6
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x