Odszkodowanie ma na celu rekompensatę poniesionych szkód. I tu pojawia się pytanie: jak przeliczyć na pieniądze szkody niematerialne, takie jak uszkodzenie ciała?
Według jakich kryteriów sądy w Niemczech wyliczają wysokość odszkodowania?
Jeśli chodzi o wysokość kwoty odszkodowania w Niemczech, nie ma tu uniwersalnej reguły, dlatego tabela odszkodowań daje tylko pewne punkty zaczepienia co do wysokości tej kwoty. Zawsze jest to sprawa indywidualna. Istnieje wiele czynników, które mają duży wpływ na wysokość kwoty odszkodowania.
Czynnikiem zasadniczym do określenia wysokości odszkodowania w Niemczech jest rodzaj i zakres uszkodzenia ciała oraz wynikający z tego uszczerbek na zdrowiu. Czy osoba poszkodowana cierpiała z powodu bólu, jak przebiegał proces powrotu do zdrowia, czy konieczna była opieka lekarska, operacje bądź pobyt w szpitalu albo u fizjoterapeuty i w jakim zakresie to uszkodzenie wpłynęło na funkcjonowanie w codziennym życiu? Chroniczne szkody na ciele, blizny, bądź stałe zniekształcenia części ciała to kolejne czynniki, które mają znaczny wpływ na wysokość odszkodowania.
Wysokość kwoty odszkodowania zależy też od kwestii, kto był winien wypadku. Kto spowodował obrażenia? Czy do obrażeń doszło w sposób nieumyślny czy zamierzony? A może sam poszkodowany jest współwinny?
Zdarza się też, że takie samo uszkodzenie u różnych osób może prowadzić do różnej wielkości kwoty odszkodowania. Jeśli np. zawodowy muzyk traci palec i przez to będzie musiał zrezygnować z gry na pianinie i ze swojej kariery artystycznej, która dotychczas była bardzo ważną częścią jego życia i kształtowała jego osobowość to otrzyma on wyższe odszkodowanie niż inna osoba z tymi samymi obrażeniami, dla której strata palca nie oznacza aż takiego przełomu w życiu.
Jak wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie w Niemczech?
Jeśli jako ofiara chcecie wystąpić w Niemczech o odszkodowanie, musicie mieć na uwadze, że w niemieckim prawie ciężar dowodu spoczywa na poszkodowanym. Jako poszkodowany musicie udowodnić winę sprawcy i zakres uszczerbku na zdrowiu. Dlatego zaleca się, aby jak najszybciej zasięgnąć porady adwokackiej. Adwokat może oszacować, jak w takim konkretnym przypadku wyglądają szanse na wygranie sprawy, może też pomóc w zbieraniu dowodów w celu wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie (ekspertyza lekarska, zdjęcia itd.) i co najważniejsze może też złożyć pozew o odszkodowanie w odpowiednim sądzie.
Jeśli z kolei chcielibyście otrzymać odszkodowanie z powodu błędu lekarskiego, powinniście zgłosić się do prawnika, który specjalizuje się w zakresie odpowiedzialności cywilnej lekarzy. Przy czym nie należy z tym zwlekać, ponieważ roszczenie o odszkodowanie w przypadku błędu medycznego szybko ulega przedawnieniu. Kto z kolei chciałby wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego, powinien się zwrócić do prawnika ze specjalizacją w prawie dotyczącym wypadków komunikacyjnych. Natomiast jeśli chodzi o odszkodowanie za mobbing w miejscu pracy, można się zwrócić do prawnika zajmującego się prawem pracy lub konkretnie tematem mobbingu.
Odszkodowanie w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego typu „smagnięcia batem” (niem. HWS-Schleudertrauma)
Typowym przypadkiem do żądania odszkodowania jest tzw. „Schleudertrauma”, czyli uraz kręgosłupa szyjnego spowodowany nagłym odgięciem głowy ku tyłowi, a następnie jej gwałtownym zgięciem do przodu, po wypadku drogowym. Nazywane jest to także HWS-Distorsion, czyli dystorsja odcinka szyjnego kręgosłupa (engl. whiplash injury). Jako ofiara takiego wypadku drogowego, można zażądać od sprawcy odszkodowania za ból i obrażenia spowodowane wypadkiem. Uraz kręgosłupa szyjnego (HWS-Schleudertrauma), to schorzenie dość często występujące po wypadku samochodowym, charakteryzujące się wieloma objawami. W filmach ta przypadłość oznacza często nieuzasadnione i przesadzone roszczenia o odszkodowanie przez ofiary wypadku, które chcą w ten sposób odnieść korzyści finansowe. Jednak nie jest to zgodne z rzeczywistością. Uraz kręgosłupa szyjnego może się objawiać bólami głowy i karku, kręceniem się w głowie, trudnościami z mową, zaburzeniami widzenia, mdłościami, problemami przy przełykaniu i zaburzeniami chodzenia. Dystorsja (skręcenie) kręgosłupa szyjnego może prowadzić do długotrwałego bólu i doprowadzić do choroby przewlekłej. W przypadku HWS-Schleudertrauma rozróżnia się trzy grupy. W zależności od stopnia urazu, wysokość odszkodowania może się różnić.
A jak to jest gdy w wyniku wypadku w pracy ktoś traci połowę kciuka ? Bg bau podobno nic nie płaci.
o ile dobrze pamietam. Przy stracie Palca jest wypłacane odszkodowanie.
Za Kciuk jest najwiecej % uszczerbku na zdrowiu ale juz dokładnie nie pamietam ile.
Bg zajmuje sie wypłacaniem np chorobowego albo kosztów zwiaznych na dojazd do szpitala kliniki i samych kosztów leczenia tak było w moim przypadku.
Miałem Kolege który stracił kciuk w de i przypominam ze dostał jakas sumke po jakims czasie gdy stwierdzono stały uszczerbek na zdrowiu ale juz dokładnie nie pamietam jego przypadku
Mam takie pytanie jesli moj syn byl szpitalu 2 dni na wczas mozgu to dostanie jakies odszkodowanie?
Czy Niemieckie ubezpieczalnie nie posiadają tabeli uszczerbków określającej orientacyjnej wartości procentowej za konkretny uraz?
znajoma poszła do koleżanki niemki ,poniewaz koleżanka niemka jest chora moja znajoma chciała jej pomóc rozpakoać do szafek zakupy , spadła ze stołka i złamał kości w stopie , czy może liczyć na kakieś odszkodowanie?
Mam pytanie w sprawie urlopu zaległego z powodu choroby należy mi sie 15 dni. Przed końcem zwolnienia lekarskiego który miałam do 25.072020rsama poszłam do firmy i,zeby szef określił co z moim urlopem i powrotem po chorobie do firmy. Szef kazał zadzwonić na drugi dzień do kierownictwa i co usłyszałam przez telefon mam urlob 41dni tzn od 27 lipca do 11 wrzesnia . Zapytałam dlaczego 41 dni chce przyjść i to wyjaśnić. W roku urlopu przysługuje mi 36 dni. Pracuję w szpitalu 6 dni w tygodniu. Nie doststalam żadnego pisma w sprawie urlopu nic tez nie podpisywalam . Na urlop jade… Czytaj więcej »