Odpady są w Niemczech kontrolowane: nawet 100 euro kary za skórkę od banana pozostawioną po pikniku na łonie natury

    Banany i jabłka to idealna przekąska na wycieczki. Należy jednak pamiętać o tym, aby skórkę lub ogryzek zabrać ze sobą. W przeciwnym razie ta krótka chwila przyjemności może nas sporo kosztować.

    Jeśli skórka od banana nie trafi do pojemnika na bioodpady, a zużyta chusteczka higieniczna do pojemnika na odpady zmieszane, to chyba nic nie szkodzi? Wręcz przeciwnie, ponieważ niewłaściwe postępowanie z odpadami to nie tylko problem dla środowiska i dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw gospodarki odpadami, a w konsekwencji także dla obywateli. Pozostawianie lub wyrzucanie odpadów, a także niewłaściwy recykling mogą również spowodować nałożenie wysokich kar pieniężnych.

    Kary za skórki od bananów, zużyte chusteczki higieniczne itp.

    Nawet najmniejsze ilości – na przykład chusteczka do nosa, skórka od banana, papierowy talerzyk lub puste opakowanie po papierosach – wystarczą, aby popełnić wykroczenie przeciwko niemieckiej ustawie o gospodarce o obiegu zamkniętym (niem. Kreislaufwirtschaftsgesetz, KrWG). W większości gmin i regionów za to wykroczenie nakładane są kary w wysokości od 10 do 50 euro. Jednakże, jeśli ktoś pozostawi skórkę od banana gdzieś na łonie natury w kraju związkowym Saara, uznając, że i tak rozłoży się jako bioodpad, może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 100 euro – w Hamburgu za takie wykroczenia grozi kara w wysokości do 70 euro.

    To samo dotyczy kubków papierowych, resztek owoców i odpadów żywnościowych oraz resztek materiału i popiołu.

    Grzywny za gazety

    W przypadku pozostawienia większej ilości odpadów takich jak chusteczka do nosa, gazeta, torebka foliowa lub plastikowa butelka, należy liczyć się z grzywną w wysokości do 200 euro zgodnie z § 61 KrWG.

    Po pikniku, grillu w parku lub pieszej wędrówce należy zatem zawsze zabrać ze sobą wszystkie śmieci – łącznie z kawałkiem bułki lub bagietki, które niektórzy zostawiają jako pokarm dla ptaków lub zwierząt (to błąd!).

    Grzywny te dotyczą nielegalnego pozbywania się odpadów. Jeśli na przykład zostaną one wyrzucone do niewłaściwego pojemnika na śmieci, § 61 KrWG nie ma zastosowania. Nieprawidłowy recykling odpadów z gospodarstw domowych, bioodpadów lub makulatury jest karany w inny sposób.

    Latem wzmożone kontrole

    Zwłaszcza przy ładnej pogodzie i w miesiącach letnich przeprowadzanych jest więcej kontroli, zarówno przez urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego, jak i administrację obiektów w miejscach o dużym natężeniu ruchu i będących popularnymi atrakcjami turystycznymi.

    Służy to nie tylko ochronie środowiska. Zapobiega również powstawaniu chorób lub ran u zwierząt i zmniejsza wysokie koszty związane z dodatkowym sprzątaniem danego terenu.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x