Więcej >>

  Schufa

  Obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających do Niemiec z zagranicznych obszarów ryzyka

  Schufa Niemcy

  Mimo, że początkowy tytuł artykułu (“Co się zmieni od 8 listopada”) sugerował, że chodzi o zmiany dotyczące obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z obszarów ryzyka, wiele osób zaczęło błędnie interpretować artykuł (czytając go pewnie tylko pobieżnie) twierdząc przykładowo w komentarzach na Facebooku, że obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicznych obszarów ryzyka wejdzie w życie dopiero od 8 listopada. W związku z tym zmieniliśmy nieco treść artykułu a także usunęliśmy z tytułu dopisek “Co się zmieni od 8 listopada”.

  W środę rząd federalny uchwalił nowy projekt rozporządzenia w sprawie obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby powracające z zagranicznych obszarów ryzyka, które ma obowiązywać od 8 listopada. Przewiduje on między innymi, że z dniem 8 listopada osoby powracające z zagranicznych obszarów ryzyka będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie. Do tego czasu nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających na terytorium Niemiec z obszarów ryzyka.

  Liczba zakażeń koronawirusem znów gwałtownie rośnie w całej Europie – coraz więcej regionów za granicą jest uznawanych w Niemczech za obszary ryzyka ze względu na wysokie wskaźniki nowych zakażeń. Do obszarów ryzyka zostały zaliczone niektóre polskie województwa: Niemcy ogłaszają 5 polskich województw obszarami ryzyka!.

  Polecamy przeczytać: Wracasz do Niemiec z obszaru ryzyka? Oto co należy zrobić!

  Czy można uniknąć kwarantanny jeżeli przeprowadzony test na obecność koronawirusa da wynik negatywny?

  Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec po pobycie w zagranicznym obszarze ryzyka musi najpierw odbyć kwarantannę. Ci, którzy chcieliby skrócić okres izolacji, mogą wykonać test na koronawirusa najwcześniej piątego dnia po dacie wjazdu na terytorium Niemiec. Jeśli wynik jest negatywny, obowiązek kwarantanny wygasa.

  Jeżeli jednak pomimo negatywnego wyniku testu w ciągu dziesięciu dni pojawią się objawy choroby Covid-19, wówczas konieczne będzie ponowne przeprowadzenie badania.

  Czy należy powiadomić urząd ds. zdrowia?

  Tak, osoby powracające z zagranicznych obszarów ryzyka muszą poinformować o tym właściwy miejscowo urząd ds. zdrowia. Jeżeli zdecydują się one na przeprowadzenie testu na koronawirusa w celu wcześniejszego zakończenia kwarantanny, urzędy muszą być również poinformowane o wynikach tych testów.

  Czy rozporządzenie wprowadzające nowe zasady dotyczące przymusowej kwarantanny będzie obowiązywać w całych Niemczech?

  Aby nowe przepisy weszły w życie, muszą zostać zaimplementowane przez poszczególne kraje związkowe. Rzecznik rządu Seibert powiedział jednak, że projekt rozporządzenia powinien zapewnić wprowadzenie jednolitych regulacji w całych Niemczech, jeśli tylko będzie to możliwe. Wspólnym celem rządu federalnego i władz krajów związkowych jest „zapobieganie nowym ogniskom zakażeń pojawiającym się na skutek wjazdu na terytorium Niemiec z regionów położonych poza granicami kraju”.

  Czy istnieją szczególne przypadki, które zwalniają podróżnych z obowiązku poddania się kwarantannie?

  Tak, projekt rozporządzenia przewiduje również wyjątki od obowiązku poddania się testom i odbycia kwarantanny. Ci, którzy byli na obszarze ryzyka jedynie przejazdem, nie będą musieli udać się na kwarantannę. Odstępstwa przewidziane są również w przypadku podróży do krajów sąsiednich trwających krócej niż 24 godziny oraz w przypadku wizyt z powodów rodzinnych trwających do 72 godzin.

  Z obowiązku odbycia kwarantanny będą zwolnione również osoby dojeżdżające do pracy i na studia, a także osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach zajmujących się przewozem towarów i osób, pracownicy służby zdrowia oraz „wysokiej rangi przedstawiciele organów państwowych” – w tych przypadkach wymagana jest jednak koncepcja ochrony i higieny.

  W jakich szczególnych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa?

  Kolejny zapis w nowym projekcie rozporządzenia przewiduje kilka wyjątków od obowiązku odbycia kwarantanny, zgodnie z którym w takich przypadkach wymagane będzie poddanie się testowi na obecność koronawirusa. Dotyczy to na przykład wizyt z powodów rodzinnych trwających dłużej niż 72 godziny, „absolutnie niezbędnych czynności zawodowych” trwających do pięciu dni oraz uczestników międzynarodowych imprez sportowych.

  Ponadto mają istnieć specjalne przepisy dla pracowników sezonowych, żołnierzy Bundeswehry i osób powracających z urlopu, pod warunkiem, że w kraju pobytu wakacyjnego istnieje koncepcja ochrony i higieny, a sytuacja epidemiologiczna nie stoi w sprzeczności z przepisami specjalnymi.

  Źródło: www.morgenpost.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotr

  Poproszę podstawę prawną odwiedzin rodziny 72h

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x