Oberwałeś cukierkiem podczas parady karnawałowej w Niemczech? Zapomnij o odszkodowaniu!

  Niemieckie parady karnawałowe słyną nie tylko z oryginalnych przebrań ich uczestników, ale również z tego, że podczas ich trwania w tłum rzucane są słodycze. Najczęściej jest to robione na oślep i może się zdarzyć, że jakiś cukierek albo batonik wyląduje przykładowo na naszej głowie. Być może ktoś z Was zadaje sobie w tym momencie pytanie, czy w takiej sytuacji należy się odszkodowanie?

  Jak się okazuje było to już rozstrzygane w ostatnich dekadach przez kilka niemieckich sądów. W 1994 roku Sąd Okręgowy w Trewirze orzekł, że widzowie na paradach karnawałowych powinni spodziewać się rzucania w tłum drobnych słodyczy. Jest to społecznie akceptowane i dlatego dozwolone. Powódka, która została uderzona w głowę kawałkiem cukierka i zraniona, wyszła więc z sali sądowej z pustymi rękami (LG Trier, wyrok z 7 lutego 1995 r., sygn. akt: 1 S 150/94).

  W innej sprawie przed Sądem Rejonowym w Akwizgranie kobieta została uderzona w głowę pudełkiem czekoladek i doznała rany, która musiała być leczona w szpitalu. Również w tym przypadku sąd odrzucił roszczenie o odszkodowanie, ponieważ kobieta od początku akceptowała ryzyko obrażeń, uczestnicząc w paradzie (AG Aachen, wyrok z 10.11.2005 r., sygn. akt: 13 C 250/05).

  Również Sąd Okręgowy w Kolonii nie okazał litości w przypadkach obrażeń spowodowanych przez latające słodycze: W 2010 r. kobieta, która została uderzona w głowę tabliczką czekolady podczas kolońskiej procesji z okazji karnawału i doznała poważnego urazu oka, złożyła pozew. Sędziowie uznali wprawdzie uraz za „godne pożałowania nieszczęście”, ale nie byli w stanie stwierdzić żadnego bezprawnego zachowania i odmówili roszczenia o odszkodowanie (AG Köln, Urt. v. 07.01.2011, Az.: 123 C 254/10).

  Źródło: Perzgląd wyroków niemieckich sądów

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  7 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  7 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Ciekawe czy czarnoskóry transseksualny żyd też by odszedł z kwitkiem, czy może parady karnawałowe uznanoby za dyskryminujące i w końcu ich zakazano?

  Filip

  Tomku zgłoś się koniecznie do psychoterapeuty, bo masz objawy początku choroby psychicznej.

  Tomek

  Dzięki Filipku za radę, ale nie potrzebuję. Może sam skorzystaj

  Filip

  Widziałem kilogramowe czekolady Wedla. Czyli można dokonać morderstwo doskonałe? Trochę dziwna jest argumentacja sędziego o ponoszeniu ryzyka. Rozumiem, że przechodząc przez przejście na zielonym światle, jestem świadomy ryzyka potrącenia przez samochód. W związku z tym mogę cmoknąć kierowcę w… . A może na czas karnawału zalecić noszenia kasków i okularów ochronnych. Będzie po sprawie.

  Wiesław Paleciarz Berlin

  To ja wezmę pięciokilogramową czekoladę i będę celował w mojego menadżera haha

  Beata

  Ludzie to mają pomysły jak wyłudzić pieniądze… gratuluję
  Gdybym Sąd uznał roszczenie ,to celem tej imprezy stało się wyłudzanie pieniędzy i następnie trzebaby zakazać wieloletniej tradycji…a ryzyko i przykre niespodzianki czyhają wszędzie.

  Wiesław Paleciarz Berlin

  Ja na takie imprezy chodzę z parasolem, inni też niech zaczną. Ale parasol zawsze odwracam aby te cukierki łapać, bo argument „darmowe cukierki” jednak wygrywa.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  7
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x