Nowa umowa o pracę w Niemczech? Oto pięć punktów, które każdy powinien sprawdzić przed podpisaniem umowy

    W umowie o pracę określone są najważniejsze warunki zatrudnienia, takie jak rodzaj umowy, rodzaj pracy, czas pracy i miejsce jej wykonywania oraz wynagrodzenie. Czasami jednak w dokumencie czają się pułapki, o których mało kto myśli przed rozpoczęciem pracy. Zanim więc podpiszecie umowę o pracę, powinniście sprawdzić kilka punktów, które mogą Wam przysporzyć kłopotów.

    1. Wynagrodzenie

    Umowa o pracę określa miesięczne wynagrodzenie, które zostało wynegocjowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oraz inne świadczenia (takie jak dodatek urlopowy, tzw. Urlaubsgeld, czy świąteczny, tzw. Weihnachtsgeld). Ale uwaga: „Ważne jest, aby ustalić na piśmie nie tylko wysokość wynagrodzenia w momencie rozpoczęcia pracy, ale także ewentualną podwyżkę po zakończeniu okresu próbnego lub regulację wynagrodzeń wynikającą z rosnących kosztów utrzymania”, wyjaśnia na blogu Instytutu Staufenbiel Stefan Kramer, prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Tylko w przypadku umów regulowanych przez układy zbiorowe pracy wynagrodzenie wzrasta automatycznie. W przypadku wynagrodzeń, których podstawą jest układ zbiorowy pracy, należy również koniecznie wskazać grupę zaszeregowania.

    2. Opis stanowiska pracy i miejsce jej wykonywania

    Opis stanowiska pracy wskazuje, jakie zadania mogą Wam zostać przydzielone. Również w tym przypadku należy upewnić się, że nazwa stanowiska i opis zadań są precyzyjnie określone. Im bardziej niejasne sformułowania, tym bardziej zróżnicowane zadania mogą być Wam później  przydzielane przez szefa. Nie będziecie też mogli odmówić wykonywania pracy, która nie odpowiada Waszym kwalifikacjom lub jest gorzej płatna.

    Ponadto najlepiej byłoby, gdyby umowa o pracę nie przewidywała uprawnień pracodawcy do przeniesienia pracownika – pisze na swojej stronie internetowej kancelaria prawna Hensche. W przeciwnym razie bardzo szybko możecie zostać zmuszeni do przeprowadzki do innego miasta, jeżeli będziecie chcieli zachować stanowisko pracy.

    3. Okres próbny i okres wypowiedzenia

    Przyszli pracownicy powinni również przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym okresu próbnego. Powinna ona jednoznaczne określać czas trwania okresu próbnego, w trakcie którego obie strony umowy mogą ją wypowiedzieć z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Zwróćcie również uwagę na to, czy umowa o pracę zamiast normalnego okresu próbnego nie przewiduje stosunku pracy na czas określony, ostrzegają eksperci w dziedzinie prawa pracy z Hensche.de. Przykładowe sformułowanie takiej klauzuli dotyczącej okresu próbnego: „stosunek pracy jest ograniczony w czasie w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i dlatego wygasa po upływie uzgodnionego okresu umowy bez konieczności jej wypowiedzenia”.

    Również okres wypowiedzenia powinien być jasno określony w umowie o pracę, zwłaszcza w przypadku zatrudnienia na czas określony. Pracownik może bowiem rozwiązać umowę o pracę na czas określony przed upływem terminu jej obowiązywania tylko wtedy, gdy zostało to wyraźnie uzgodnione w umowie o pracę.

    4. Godziny nadliczbowe

    „Überstunden sind mit dem monatlichen Gehalt abgegolten” – to zdanie mówiące o tym, że w miesięcznej pensji uwzględnione jest już wynagrodzenie za ewentualne nadgodziny, nadal można znaleźć w wielu umowach o pracę, ale jest ono sformułowane zbyt ogólnie i dlatego jest nieważne. Aby zapis był wiążący, musiałaby być podana przynajmniej konkretna liczba godzin nadliczbowych. „W umowie powinno być również jednoznacznie określone, czy nadgodziny mogą być rekompensowane czasem wolnym od pracy i w jakim zakresie jest to przewidziane” – zaleca Instytut Staufenbiel.

    5. Klauzula o zakazie konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę

    Wasz nowy pracodawca chce narzucić Wam zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy? Warto zlecić prawnikowi zbadanie tej klauzuli przed podpisaniem umowy o pracę. Firmy chcą w ten sposób uniemożliwić pracownikom przejście do konkurencji lub założenie konkurencyjnej firmy w okresie nawet do dwóch lat po ich odejściu. Jeżeli się do tego nie zastosują, grożą im wysokie kary pieniężne. Jednak taki zakaz znacznie ogranicza Was w wyborze miejsca pracy – ponieważ większość odpowiednich stanowisk znajdziecie właśnie u konkurencji.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x