Pracownicy chcą zarabiać więcej, firmy chcą motywować, ale też ograniczać koszty. Nieopodatkowane dodatki do wynagrodzenia mogą być optymalnym rozwiązaniem dla obu stron. Pracownicy odnoszą korzyści finansowe, a dla pracodawców wydatki są niższe w porównaniu z podwyżką wynagrodzenia. W przypadku podwyżki część pieniędzy wędruje na konto urzędu skarbowego – dzięki nieopodatkowanym dodatkom do wynagrodzenia cała kwota trafia bezpośrednio do pracownika. Istnieją różne formy nieopodatkowanych benefitów pracowniczych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów i pokazujemy, które świadczenia są wolne od podatku…
Nieopodatkowane dodatki do pensji – co to takiego?
Nieopodatkowane benefity to świadczenia przyznawane przez pracodawcę jako dodatek do normalnego wynagrodzenia. W ich przypadku nie trzeba odprowadzać do urzędu skarbowego żadnych podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne. To właśnie sprawia, że są one tak popularne i atrakcyjne: w całości trafiają do pracownika – kwota brutto i netto jest taka sama.
To duża różnica w porównaniu z podwyżką wynagrodzenia. Ta ostatnia musi być w pełni opodatkowana. Przy wzroście wynagrodzenia o 150 euro, w zależności od klasy podatkowej, niekiedy tylko nieco ponad połowa tej kwoty trafia do pracownika. Reszta wędruje do państwowej kasy – i tym samym prawdziwy cel de facto nie zostaje osiągnięty.
Nieopodatkowane dodatki jako alternatywa dla podwyżki wynagrodzenia?
Z tego punktu widzenia nieopodatkowane dodatki są lepsze niż podwyżka pensji. Oto proste porównanie: wolny od podatku bonus o wartości 500 euro daje pracownikowi dokładnie tyle – w jego kieszeni pozostaje równowartość 500 euro. Przy podwyżce wynagrodzenia o tę samą kwotę, otrzyma się znacznie mniej, po opłaceniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązuje jednak również następująca zasada: benefity wolne od podatku są świadczeniami rzeczowymi lub przeznaczonymi na ściśle określony cel.
Nie otrzymujecie tak po prostu zwolnionych z podatku pieniędzy, którymi możecie swobodnie dysponować. Pracodawca może pokrywać określone koszty lub zapewniać świadczenia w naturze. Jako pracownicy odnosicie korzyści finansowe, ponieważ sami możecie zaoszczędzić pieniądze. Nieopodatkowane dodatki nie są zatem prostym substytutem podwyżki, ale jej uzupełnieniem.
Zalety nieopodatkowanych dodatków do wynagrodzenia
Jedna z zalet nieopodatkowanych dodatków do pensji jest już jasna: zyskujecie więcej, niż gdybyście otrzymali jedynie zwykłą podwyżkę brutto przy okazji kolejnych negocjacji płacowych. Ponadto, takie nieopodatkowane świadczenia są dobrym kompromisem w trudnych negocjacjach płacowych. Jeśli wyobrażenia dotyczące wynagrodzenia mocno się rozmijają, dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę mogą okazać się wspólnym mianownikiem.
Dziennikarz ekonomiczny Daniel Schönwitz mówi: „Ci, którzy domagali się 5.000 euro więcej rocznie, mogliby być równie zadowoleni z 2.500 euro w formie nieopodatkowanych dodatków do wynagrodzenia. W ten sposób można zniwelować nawet większe różnice – zwłaszcza, że pracodawca również oszczędza – na swojej części składek na ubezpieczenie społeczne”.
Korzyści dla pracodawców i pracowników
Zamiast nieudanych rozmów pełnych frustracji, obie strony dochodzą do korzystnego porozumienia. Co więcej, taka inwestycja we własny personel może leżeć w interesie firmy. Bezpośrednia korzyść finansowa leży po stronie pracownika, ale pracodawcy również korzystają z pozytywnych efektów:
- Większa satysfakcja
Każdy pracownik jest zadowolony, gdy jego osiągnięcia są zauważane i odpowiednio nagradzane. Dzięki nieopodatkowanym dodatkom do wynagrodzenia można zwiększyć satysfakcję i motywację w zespole. - Większa lojalność
Firmy muszą starać się zatrzymać pracowników i pozostać atrakcyjnym pracodawcą. Wymagania i oczekiwania są wysokie, nieopodatkowane benefity mogą być dużym plusem dla employer brandingu. Ponadto okazane uznanie zwiększa identyfikację pracowników z firmą. - Lepsze wyniki
Istnieje wyraźna korelacja między zadowolonymi, zmotywowanymi zespołami a osiąganymi przez nie wynikami. Im lepiej czują się pracownicy, tym większe odnoszą sukcesy. Dzięki nieopodatkowanym dodatkom do pensji i rosnącej satysfakcji, pracodawcy mogą oczekiwać lepszych wyników. - Niższe koszty
Nieopodatkowane bonusy to stosunkowo tani sposób na zrobienie czegoś dobrego dla pracowników. Konieczność odprowadzenia podatku i składek na ubezpieczenie społeczne sprawiają, że podwyżki wynagrodzeń są znacznie bardziej kosztowne dla firmy.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść nieopodatkowanych dodatków do pensji jest to, że są one równie łatwe do wdrożenia, jak podwyższenie wynagrodzenia.
Przykłady nieopodatkowanych dodatków do wynagrodzenia
Ale czym tak naprawdę mogą być dodatki do wynagrodzenia zwolnione z podatku? Poniżej prezentujemy przykładowe świadczenia i dodatki oferowane przez pracodawców w Niemczech:
Świadczenia w naturze
Pracodawcy mogą przyznawać pracownikom świadczenia o wartości do 50 euro miesięcznie, które są zwolnione z podatku. Mogą to być na przykład bilety (do kina, teatru, na imprezy, mecze piłki nożnej…), vouchery na benzynę (a także bony na inne towary) lub vouchery do restauracji. 50 euro to dopuszczalny limit, co oznacza, że po jego przekroczeniu cała kwota podlega opodatkowaniu. Niewykorzystanych kwot nie można przenieść na kolejny miesiąc.
Samochód służbowy
Jeśli samochód firmowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, pracownicy nie muszą płacić podatku. Jeśli mogą z niego korzystać również do celów prywatnych, wówczas musi to być opodatkowane jako korzyść pieniężna (niem. geldwerter Vorteil).
Laptop, smartfon lub inne urządzenia
Pracownicy mogą otrzymać laptopy, smartfony lub inne urządzenia i nie muszą w związku z tym płacić podatku. Mogą używać tych sprzętów także do celów prywatnych. Jedynym warunkiem jest to, że oficjalnie pozostają one w posiadaniu pracodawcy i są przekazywane pracownikom jedynie do użytku. W przypadku rozwiązania umowy o pracę urządzenia muszą zostać zwrócone.
Ochrona zdrowia
Zdrowie jest ważne – również dla pracodawców, którzy mogą dbać o tę kwestię pokrywając związane z tym koszty. Każdego roku pracodawca może przeznaczyć na ten cel 500 euro, od której to kwoty nie trzeba płacić podatku. Można je wykorzystać na przykład na sfinansowanie kosztów masaży, kursów dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem, czy innych działań prozdrowotnych.
Zniżka dla pracowników
Powszechną praktyką jest udzielanie rabatów pracowniczych i oferowanie pracownikom własnych produktów po obniżonej cenie. W tym przypadku dopuszczalny roczny limit to 1.080 euro. Przykład: otrzymujecie 50-procentową zniżkę pracowniczą i kupujecie od pracodawcy towary o wartości 2.000 euro po cenie 1.000 euro – zaoszczędzone 1.000 euro pozostaje wolne od podatku, ponieważ jest objęte ulgą.
Opieka nad dzieckiem
Atrakcyjny nieopodatkowany dodatek dla pracujących rodziców: koszty opieki nad dziećmi (w nieograniczonej wysokości) mogą być pokryte przez szefa bez konieczności płacenia podatku. Ten przepis ma zastosowanie, jeśli dzieci nie są jeszcze w wieku szkolnym i w godzinach pracy rodziców przebywają w żłobku, przedszkolu lub z opiekunką. Ponadto, w sytuacjach awaryjnych, gdy nagle zajdzie potrzeba zapewnienia dziecku opieki, firma może zwrócić koszty w wysokości do 600 euro.
Dokształcanie
Jeśli chcecie dalej się kształcić, Wasz pracodawca może pokryć koszty kursów i szkoleń. Jest to możliwe, jeśli są one bezpośrednio związane z Waszą pracą i podnoszą Wasze kwalifikacje w tym zakresie. Jeśli Wasz szef nie pokrywa kosztów dokształcania, możecie wykazać je w swoim zeznaniu podatkowym jako koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten).
Akcje spółki
Jeśli firma nieodpłatnie przekazuje pracownikom akcje lub oferuje ich zakup po obniżonej cenie, dopuszczalny limit zwolnienia z podatku wynosi 1.440 euro. W ten sposób pracownicy mogą przez długi czas czerpać korzyści ze wzrostu wartości przedsiębiorstwa.