Do 50.000 euro kary za koszenie trawnika. Oto za co jeszcze można otrzymać w Niemczech absurdalnie wysoką grzywnę!

    Latem wiele osób w Niemczech lubi spędzać czas w przydomowym ogrodzie. Ale uwaga, niektórych czynności nie wolno w nim wykonywać w ogóle lub jedynie w określonych przedziałach czasowych, w przeciwnym razie mogą na Was zostać nałożone grzywny.

    Zanim zabierzecie się za prace w ogrodzie, zastanówcie się, czy to odpowiednia chwila. Latem mieszkańcy Niemiec lubią położyć się na leżaku w ogrodzie i nieco odpocząć. Ale bywa, że spokój i cisza nie trwają długo, jeśli dokładnie w tym samym czasie sąsiad obok postanowi skosić trawnik. Ogólnie rzecz biorąc, w niemieckich ogrodach obowiązuje niepisana zasada, zgodnie z którą trzeba mieć wzgląd na inne osoby wokół nas, ale czy istnieją przepisy, za złamanie których grożą poważne kary?

    Grzywny za grillowanie: dlaczego można nawet zostać pozwanym?

    Tak naprawdę grzywny grożące mieszkańcom Niemiec za niektóre wykroczenia w ogrodzie są nieco zaskakujące. Chociaż ogólna zasada brzmi: „Dein Garten, deine Regeln” („Twój ogród, twoje zasady”), w rzeczywistości prawo do korzystania z tej przestrzeni jest ograniczone – nasze zachowanie nie może być bowiem uciążliwe dla osób trzecich ani szkodliwe dla środowiska. Jednym z przykładów jest grillowanie. Chociaż nie ma regulacji prawnych w tym zakresie, według portalu t-online.de sprawy z tym związane były już wielokrotnie rozpatrywane przez niemieckie sądy.

    Sąsiadom może na przykład przeszkadzać dym unoszący się z grilla lub ogniska. W przypadku wspólnego ogrodu najlepiej jest przestrzegać regulaminu domu.

    Koszenie trawnika w dni świąteczne w Niemczech grozi za to kara pieniężna w wysokości do 50.000 euro

    Zanieczyszczenie hałasem również może zostać uznane za wykroczenie. Ogólnie rzecz biorąc, naruszenie obowiązku zachowania ciszy w niedziele i święta lub w nocy od 22:00 do 6:00 może kosztować do 5.000 euro, zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej bußgeldkatalog.org. Jednym z urządzeń, które generują hałas, są oczywiście kosiarki do trawy. Jednak grzywna za koszenie trawnika w niedziele i święta jest znacznie wyższa: za wykroczenie może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości nawet 50.000 euro. To samo dotyczy np. dmuchawy do liści.

    Wreszcie, co nie mniej ważne, niedozwolone jest szkodzenie środowisku we własnym ogrodzie. Dotyczy to na przykład stosowania niektórych środków ochrony roślin, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe substancjami chemicznymi.

    Jeśli użyjecie niedozwolonego środka chwastobójczego, możecie zostać ukarani grzywną w wysokości 25.000 euro, a niekiedy nawet 50.000 euro.

    Wycinka drzew na co należy zwrócić uwagę

    Zabronione jest również ścinanie drzew, jeśli zamieszkują je określone gatunki zwierząt lub jeśli zbudowały na nich gniazda. Ponadto drzewa mogą być wycinane tylko w okresie pomiędzy 30 września i 1 marca i tylko wtedy, gdy nie są to niektóre drzewa liściaste i iglaste o obwodzie wynoszącym od 60 do 80 centymetrów.

    Zabronione jest również wycinanie orzecha włoskiego, sosny zwyczajnej lub leszczyny tureckiej. Jak informuje portal bußgeld-info.de, na przykład w Bawarii grzywna za nielegalne wycięcie drzew może wynieść nawet 50.000 euro.

    Co więcej, ten sam okres dla wycinki drzew dotyczy również przycinania żywopłotów. Zgodnie z federalną ustawą o ochronie przyrody (niem. Bundesnaturschutzgesetz), dozwolone jest jedynie formowanie i cięcie pielęgnacyjne. Jednak w przypadku żywopłotów obowiązuje również następująca zasada: jeśli znajdują się w nich żywe zwierzęta, a przycinanie żywopłotu mogłoby im przeszkadzać, wyrządzić im krzywdę lub je zabić, wówczas jest ono niedozwolone.

    Prawidłowa utylizacja odpadów ogrodowych: uwaga, za spalanie śmieci mogą grozić wysokie kary!

    Każdy, kto myśli, że odpady ogrodowe można po prostu wyrzucić na łonie natury, jest w dużym błędzie. Pozbywanie się odpadów w taki sposób jest surowo zabronione, a ci, którzy się do tego nie zastosują, muszą liczyć się z wysokimi grzywnami. Kary mogą wynieść od 300 do 2.500 euro.

    Również spalanie odpadów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ grozi za to grzywna w wysokości do 150 euro. W razie wątpliwości informacje na temat obowiązujących przepisów można uzyskać w gminie lub związku ogrodniczym w rodzinnym mieście. Udzielą one szczegółowych informacji na temat wymogów dotyczących utylizacji odpadów.

    Powodem wysokich grzywien jest obciążenie ekosystemu spowodowane wyrzucaniem odpadów na łono natury.

    Nie pozbywajcie się gniazd os na własną rękę grozi za to grzywna w wysokości do 50.000 euro

    Jeśli dokuczają Wam osy i odkryjecie ich gniazdo na własnej posesji, możecie wpaść na pomysł samodzielnego usunięcia i zniszczenia gniazda. Powinniście jednak powstrzymać się od tego. Taka ingerencja w środowisko życia owadów może kosztować od 5.000 do 50.000 euro.

    Usunięcie gniazda lub przeniesienie zwierząt w inne miejsce zawsze wymaga oceny eksperta lub organu ochrony przyrody.

    Przycinanie krzewów i żywopłotów: oto kiedy właściciele są do tego zobowiązani

    Żywopłoty i krzewy, które wystają na chodniki lub ulice, mogą łatwo doprowadzić do wypadku. Przykładowo, piesi często narażają się na niebezpieczeństwo, schodząc z chodnika na jezdnię w celu ominięcia gałęzi. Właściciele są zatem zobowiązani do przycinania żywopłotów i krzewów tak, aby nad chodnikami były co najmniej dwa metry wolnej przestrzeni, nad ścieżkami pieszo-rowerowymi – 2,50 metra, a nad drogami, na których odbywa się ruch – 4,50 metra wolnej przestrzeni. Należy też zadbać o to, aby rośliny nie ograniczały widoczności znaków drogowych i latarni ulicznych.

    Zgodnie z przepisami federalnej ustawy o ochronie przyrody, żywopłoty, drzewa i krzewy można przycinać wyłącznie w okresie od października do lutego. Poza tym okresem możliwe są jedynie delikatne cięcia formujące i pielęgnacyjne. Podczas sadzenia nowych drzew należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od dróg publicznych.

    Przycinanie żywopłotów: do 100.000 euro grzywny

    Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przycinania żywopłotów i krzewów może być naprawdę kosztowne. Przycinanie żywopłotów jest zabronione w okresie od 1 marca do 30 września. Jest to uregulowane w federalnej ustawie o ochronie przyrody (niem. Bundesnaturschutzgesetz, BNatSchG), w § 39 ust. 5. Za złamanie tych przepisów w skrajnych przypadkach grozi kara grzywny w wysokości od 50.000 do 100.000 euro.

    Istnieją jednak wyjątki: zakaz dotyczy tylko radykalnego przycinania i całkowitego wycinania żywopłotu. Zwykłe cięcia formujące i pielęgnacyjne są dozwolone przez cały rok, pod warunkiem, że nie przeszkadzają ptakom ani innym zwierzętom tam żyjącym.

    Źródło: www.infranken.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Filip

    A za przyklejenie się do asfaltu, ile można dostać?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x