Niemieckie kasy chorych – które są najlepsze?

    Kasy chorych w Niemczech – która wypada najlepiej?

    Kasy chorych nie zmienia się tak po prostu. Nie wszyscy wiedzą, że można to zrobić ani w jakim celu. A wyniki badania Fundacji Warentest (Finanztest 7/2018) pokazują, że zmiana ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego może oznaczać różnicę kilkaset euro rocznie. Jednak ważne jest też to, aby kasa chorych była dobrze dopasowana do Waszych osobistych preferencji.

    Eksperci z „Finanztest” przyjrzeli się dokładnie 76 ubezpieczycielom. Wybierając nową kasę chorych, osoby ubezpieczone publicznie, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak dużo zależy też od zakresu świadczeń poszczególnych kas chorych. Według badań Fundacji Warentest, to są najkorzystniejsi regionalni ubezpieczyciele:

    • Metzinger BKK (14,60) – tylko w Badenii-Wirtembergii
    • AOK Saksonia-Anhalt (14,90) – tylko w Saksonii-Anhalt
    • BKK Pfaff (15,00) – tylko w Nadrenii-Palatynacie

    Następujące kasy chorych, dostępne w całych Niemczech, mają najkorzystniejszą składkę:

    • hkk (15,19)
    • BKK Firmus (15,20)
    • IKK Gesund Plus (15,20)

    Jeśli chcecie porównać oferty poszczególnych kas chorych, warto skorzystać z naszych porównywarek: Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech.

    Kiedy warto zmienić w Niemczech kasę chorych?

    Testerzy z czasopisma „Finanztest” mówią wprost: „Jesteście niezadowoleni ze swojej kasy chorych? Zmieńcie ją! Nie jest to nic skomplikowanego”.

    Jak zmienić kasę chorych w Niemczech?

    Zmiana jako taka nie jest zbyt skomplikowana. Każda kasa chorych znajdująca się w Waszym landzie, musi Was przyjąć jako nowego członka. Nie ma takiej możliwości, aby ktoś w Niemczech nie miał ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli z jakichś powodów zmiana się przeciąga, ubezpieczony pozostaje w aktualnej kasie chorych i korzysta z dotychczasowych świadczeń. Zawsze trzeba się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o zmianie. Najlepiej wcześniej poprosić preferowaną kasę chorych o pisemną informację, czy rzeczywiście świadczy te usługi, których potrzebujecie. Może tu np. chodzić o już rozpoczętą terapię u psychiatry.

    Jak przebiega rezygnacja z kasy chorych?

    Punktem wyjścia do rezygnacji jest fakt, że jesteście członkiem aktualnej kasy chorych przez 18 miesięcy. Okres wypowiedzenia trwa dwa miesiące. Jeśli np. złożycie wypowiedzenie na koniec lipca, to od października jesteście członkiem w nowej kasie chorych. Jeśli Wasza kasa chorych zwiększy kwotę dodatkowej składki, wtedy przysługuje Wam specjalne prawo wypowiedzenia.

    Wypowiedzenie w dotychczasowej kasie chorych powinniście złożyć w formie pisemnej. Najlepiej wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dodatkowo możecie też wysłać e-mail i poprosić o potwierdzenie, że pismo wpłynęło. Niezbędne dane, które musicie podać, to numer ubezpieczenia i preferowany termin zakończenia umowy. Obowiązkiem kasy chorych jest pisemne potwierdzenie wpłynięcia wypowiedzenia w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania.

    W nowej kasie chorych musicie pisemnie zgłosić, że chcecie zostać ich członkiem i kiedy miałoby to nastąpić. Powinniście do tego dołączyć potwierdzenie wpłynięcia wypowiedzenia w dotychczasowej kasie chorych. Jak tylko otrzymacie zaświadczenie o członkostwie, oznacza to, że zmiana kasy chorych przebiegła prawidłowo.

    Różnice w świadczeniach w różnych kasach chorych

    Większość świadczeń zapewniona jest ustawowo. Jednak każda kasa chorych ma w swojej ofercie także usługi dodatkowe, które mogą się okazać dla niektórych bardzo przydatne. Niektóre droższe kasy żądają w związku z tym wyższych składek dodatkowych, jeśli oferują coś „ekstra”. Może to być np. dopłata do osteopatii, czyszczenia zębów czy szczepień dla osób podróżujących. Powinniście więc wziąć pod uwagę tego typu usługi dodatkowe, zanim pochopnie podejmiecie decyzję o zmianie kasy chorych na najkorzystniejszą cenowo, bez takich dopłat do usług dodatkowych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie świadczenia są Wam potrzebne a z jakich jesteście w stanie zrezygnować. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Niektóre kasy chorych oferują osobom przewlekle chorym na cukrzycę, niewydolność serca czy szumy uszne projekty w wersji online, które mogą im pomóc. Jeśli komuś mogłoby się to przydać to również należałoby to uwzględnić przy wyborze kasy chorych.

    Wahania składki dodatkowej

    Kasy chorych mogą zażądać od ubezpieczonych składki dodatkowej, jeśli jest to konieczne do sfinansowania swoich wydatków. I rzeczywiście prawie wszystkie kasy chorych korzystają z tego przywileju. Jedynie kasa Metzinger BKK, dostępna w Badenii-Wirtembergii i Turyngii nie pobiera składek dodatkowych. Ogólna składka wynosi aktualnie 14,6 % od dochodów brutto. We wszystkich kasach chorych składka jest taka sama i płacona jest po połowie przez pracodawcę i pracownika.

    Z kolei składkę dodatkową osoby ubezpieczone płacą już same we własnym zakresie. Pracodawca nie zostaje obciążony tymi kosztami. Składka dodatkowa kas chorych waha się pomiędzy 0,00% a 1,7% miesięcznych zarobków brutto osoby ubezpieczonej. Niektóre kasy chorych obniżyły swoją składkę dodatkową.

    Minister ds. Zdrowia Jens Spahn planuje na początku roku 2019 sprawiedliwe rozdzielenie składki na pracodawcę i pracownika.

    Porady lekarskie na wideo czacie

    W maju bieżącego roku ustawodawca zliberalizował tzw. zakaz leczenia na odległość (niem. Fernbehandlungsverbot). Jeszcze niedawno lekarze mogli konsultować swoich pacjentów telefonicznie lub e-mailowo, tylko, jeśli wcześniej byli oni na standardowej wizycie w gabinecie. Teraz jest to możliwe bez ograniczeń: ubezpieczeni mogą otrzymać poradę lekarską od 14 kas chorych – w postaci czatu wideo.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Wieslawa Reinfelder

    Witam serdecznie,
    moje pytanie: ile placi polski rencista przebywajacy na stale w DE ubezpieczenia kasy chorych.?
    Jaka podstawa prawna.Czy placimy tak jakbysmy pracowali?

    Bety

    nalezy zglosic sie do Kasy Chorych otrzyma pani Karte zdrowotna niemiecka i korzysta do woli za okazaniem a instytucje neimiecka kasa chorych i polski nfz rozliczaja sie miedzy soba. Wiadomo ze potrzebuej pani zameldowac sie na terenie Niemiec.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x