polisa.de
  polisa.de

  Niemiecki dowód osobisty, czyli wszystko co musicie wiedzieć o Personalausweis!

  polisa.de

  Obywatele Niemiec są zobowiązani do posiadania dowodu osobistego od 16go roku życia. Podobnie jak w Polsce, służy on jako dowód tożsamości. W Niemczech dowód osobisty to Personalausweis. O tym jak zdobyć niemieckie obywatelstwo przeczytacie w osobnym artykule: niemieckie obywatelstwo.

  Niemiecki dowód – gdzie składa się wniosek o jego wydanie? 

  Zwykle wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w Niemczech w urzędzie meldunkowym w miejscu zamieszkania. Przed pandemią koronawirusa w mniejszych miastach i gminach można było zazwyczaj złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego bez wcześniejszego umówienia się na termin. Aktualnie w większości przypadków będzie trzeba umówić wcześniej termin. W większych niemieckich miastach generalnie zaleca wcześniejsze umówienie terminu, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania na miejscu.

  Wniosek o wydanie dowodu osobistego można jednak złożyć również w każdym innym urzędzie meldunkowym, tzn. poza miejscem zamieszkania, lub w wielu ambasadach Niemiec za granicą. Jest to jednak zalecane tylko w nagłych wypadkach, ponieważ w większości przypadków ponosi się wyższą opłatę, która wynosi co najmniej 13 euro.

  Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o wydanie niemieckiego dowodu osobistego?

  Zazwyczaj do złożenia wniosku o wydanie lub ponownego złożenia wniosku o wydanie niemieckiego dowodu osobistego potrzebne są następujące dokumenty:

  • Ważny dokument tożsamości. Może to być np. stary dowód osobisty (jeśli nie stracił jeszcze ważności), paszport, dowód osobisty dziecka, paszport dziecka lub akt urodzenia.
  • Aktualne zdjęcie biometryczne.
  • W przypadku osób poniżej 16 roku życia wniosek o wydanie dowodu osobistego musi złożyć rodzic lub opiekun. Drugi rodzic lub opiekun musi również złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody.

  O czym należy pamiętać wykonując zdjęcie do niemieckiego dowodu?

  W dniu 3 czerwca 2020 r. rząd federalny Niemiec uchwalił nową ustawę, zgodnie z którą w przyszłości zdjęcia do dowodu osobistego muszą być dostępne również w formie cyfrowej. Powinno to przyczynić się do dalszej poprawy bezpieczeństwa dowodu osobistego. Za opłatą 6 euro można zrobić zdjęcie bezpośrednio we właściwym urzędzie lub w zakładzie fotograficznym. Jeżeli zdjęcie jest wykonywane w zakładzie fotograficznym, należy również zagwarantować, że zakład ten prześle zdjęcie w bezpieczny sposób do urzędu.

  Ma to na celu m.in. zapobieżenie tzw. morfingu, w którym nowa twarz powstaje z połączenia kilku różnych twarzy, oraz uniemożliwienie bezprawnego wydania lub posługiwania się dowodem osobistym.

  Zdjęcie do niemieckiego dowodu powinno:

  • zawierać neutralny wyraz twarzy

  • oczy powinny być wyraźnie widoczne

  • tło powinno być jednolite (najlepiej szare)

  Ile kosztuje niemiecki dowód osobisty?

  Dla obywateli powyżej 24 roku życia, niemiekci dowód osobisty kosztujeb od tego roku 37 euro. Dla osób poniżej 24 roku życia opłata wynosi 22,80 euro. Nie ma znaczenia, czy wniosek o wydanie dowodu osobistego składany jest z włączoną czy wyłączoną funkcją online.

  Jak działa funkcja online dla niemieckiego dowodu osobistego?

  Dzięki funkcji online można się identyfikować z dowodem osobistym również w internecie. Według Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji dane są zawsze chronione. Ma to być zagwarantowane przez szyfrowanie end-to-end i osobisty tajny numer. Ponadto przed przesłaniem danych można zawsze sprawdzić, kto jest ich odbiorcą i czy jest upoważniony do korzystania z funkcji identyfikacji online. Od 1 stycznia 2021 r. kolejne aktywacje funkcji online oraz zmiana PIN-u w Biurze Porad Obywatelskich są bezpłatne.

  Jak odnowić niemiecki dowód osobisty?

  Na przedniej stronie dowodu osobistego, pod danymi osobowymi, znajduje się data ważności dokumentu. Jeśli termin ten już minął lub wygaśnie za kilka dni, należy jak najszybciej udać się do Bürgeramtu w celu przedłużenia ważności dowodu osobistego.

  Jak długo ważny jest niemiecki dowód?

  Dla osób poniżej 24 roku życia okres ważności niemieckiego dowodu osobistego wynosi sześć lat. Dla osób powyżej 24 roku życia dowód osobisty jest ważny przez dziesięć lat.

  Jakie informacje znajdują się na niemieckim dowodzie?

  Niemiecki dowód zawiera następujące informacje:

  1. stopień naukowy, imię, nazwisko
  2. czip
  3. numer serii dowodu
  4. obywatelstwo
  5. numer dostępu
  6. data urodzenia
  7. data ważności dowodu
  8. zdjęcie

  1. urząd wystawiający dowód
  2. adres
  3. opcjonalnie pseudonim artystyczny
  4. logo
  5. strefa odczytu maszynowego

  Jak długo trzeba czekać na wydanie niemieckiego dowodu po złożeniu wniosku?

  Czas rozpatrywania wniosku o wydanie dowodu osobistego może być różny. Często czas ten zależy od ilości wnioskowanych dowodów osobistych. Z reguły jednak czas rozpatrywania wniosku wynosi od trzech do sześciu tygodni. W przeciwieństwie do paszportu, nie ma możliwości ekspresowego wydania dowodu osobistego.

  Czy w Niemczech zawsze należu posiadać przy sobie dowód osobisty?

  Powszechnie panuje błędne przekonanie, że w Niemczech zawsze należy posiadać przy sobie dowód. Nie jest to obowiązek prawny. W przypadku kontroli należy jednak jak najszybciej okazać dowód osobisty.

  Dlatego prawie zawsze rozsądnie jest mieć przy sobie dowód tożsamości – na przykład jako pracownik w sektorach, w których kontrole są częstsze ze względu na możliwość pracy na czarno, podczas rozpraw sądowych, podczas podróży zagranicznych, przy otwieraniu konta lub podczas korzystania z lokalnego transportu publicznego z biletem miesięcznym.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  9 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  9 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotr

  Czy trzeba mieć obywatelstwo ?pytam bo różnie słyszałem

  Jan

  Nie potrzeba, wierzą na slowo.

  Krzysztof

  Trzeba, od tego zaczyna się artykuł. Dla Niemca jest to oczywista oczywistość. A oni raczej nie zaglądają na ten portal. Dla emigranta szczególnie tego od 8 lat ważniejsze jest jakie są drogi aby takie obywatelstwo otrzymać. Nadmieniam że otrzymując takie obywatelstwo można zachować drugie obywatelstwo np. polskie.

  Krzysztof

  Gdzie mogę się dowiedzieć, że mój dowód osobisty jest już do odbioru? Jest jakaś strona internetowa, czy inny sposób?

  Anna

  Witam mieszkam prawie 5 lat w Niemczech zagubił dowód czy mogę go wyrobić w meldunkowym czy trzeba jechać do ambasady chcę podkreślić że mam tylko tu meldunek w Polsce nie jestem nigdzie zameldowana

  Bożena

  E

  9
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x