Więcej >>

  Schufa

  Jak w Niemczech odliczyć od podatku smartfony i inne sprzęty elektroniczne?

  Schufa Niemcy

  Termin składania deklaracji podatkowej mija dla większości osób pod koniec miesiąca lipca. W związku z tym pokażemy Wam, jak będąc podatnikiem w Niemczech, odliczyć od podatku sprzęty IT i oprogramowanie wykorzystywane w pracy.

  Przede wszystkim, jeśli jesteście zobowiązani złożyć deklarację podatku dochodowego za rok 2018, to musicie to zrobić do 31 lipca bieżącego roku.

  Osoby pracujące mogą odzyskać część pieniędzy wydanych na takie urządzenia jak tablety czy software, jeśli wykorzystują je w celach zawodowych. Zgodnie z informacjami ze stowarzyszenia IT Bitkom, w deklaracji podatkowej można uwzględnić zarówno koszty zakupu sprzętu, jak i miesięczne wydatki z nim związane (np. abonament za telefon czy internet).

  Wydatki te powinny być uwzględnione w deklaracji podatkowej jako koszty reklamy (niem. Werbungskosten). Jak duży będzie zwrot wydatków zależy od tego, w jakim stopniu sprzęty użytkowane są w celach zawodowych. Jeśli urządzeń używacie przede wszystkim w celach służbowych (90% lub więcej), wtedy możecie odliczyć od podatku całość kosztów.

  W przypadku rzadszego korzystania z urządzeń w celach zawodowych, liczone jest to proporcjonalnie – należy podzielić koszty na prywatne i służbowe. Jako potwierdzenie korzystania ze sprzętów w pracy, możecie poprosić pracodawcę o takie pisemne zaświadczenie albo mieć zapis, czyli historię użytkowania urządzeń z ostatnich trzech miesięcy. Jeśli nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego czas użytkowania sprzętu, wtedy orzecznictwo wychodzi z założenia, że 50% to przeznaczenie prywatne, a 50% to przeznaczenie zawodowe.

  Koszty telefonu i internetu też obniżają obciążenia podatkowe

  Do niedawna koszty zakupu urządzeń z branży IT wyższe niż 410 euro netto, nie były odpisywane za jednym zamachem, tylko jest to podzielone proporcjonalnie biorąc pod uwagę standardowy czas użytkowania urządzenia. Aktualnie kwota ta wynosi 800 euro.

  W przypadku takich sprzętów jak: komputer, notebook, tablet, laptop oraz drukarka, monitor czy niezbędne oprogramowanie, jako standardowy czas użytkowania przyjmuje się trzy lata. W przypadku telefonów komórkowych i smartfonów jest to pięć lat, a w przypadku faxów sześć lat. Jeśli jednak jakaś część się zepsuje, koszty wymiany można od razu odpisać od podatku, w zależności od procentowego udziału zawodowego wykorzystania danego sprzętu. Ponadto koszty za tusz, tonery czy papier do drukarki można odpisać od podatku co rok w całej kwocie.

  Poza urządzeniami elektronicznymi w Niemczech można też odpisać od podatku koszty telefonu i internetu związane z pracą zawodową. Urząd skarbowy akceptuje 20% wydatków (jednak nie więcej niż 20 euro miesięczne) jako koszty reklamy. Jeśli chcielibyście odpisać od podatku wyższą kwotę, wtedy powinniście mieć potwierdzenie wykorzystania telefonu czy internetu w celach służbowych z okresu przynajmniej trzech miesięcy.

  Za co jeszcze można odzyskać zwrot kosztów?

  Jeśli np. Wasz pracownik bierze udział w jakimś kursie komputerowym, czy szkoleniu z oprogramowania, wtedy koszt takiego kursu lub szkolenia można odpisać od podatku w całej kwocie, o ile oczywiście jest on bezpośrednio związany z pracą wykonywaną przez tą osobę.

  Należy zwrócić uwagę, że Finanzamt akceptuje koszty reklamy w wysokości do 1000 euro. Jeśli więc Wasze wszystkie koszty związane z działalnością zawodową nie przewyższają tej kwoty, nie musicie wtedy przygotowywać szczegółowego spisu kosztów zawodowych związanych z IT czy doskonaleniem zawodowym.

  Więcej na temat podatków w Niemczech przeczytacie w kategorii “Podatki w Niemczech” naszego poradnik!

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x