Niemcy: Ważne orzeczenie sądu dla wszystkich kierowców dotyczące ulic jednokierunkowych

    Jakie zasady obowiązują na ulicach jednokierunkowych w Niemczech? Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w tej sprawie – i tym samym uchylił wcześniejszą decyzję. Zgodnie z niedawnym wyrokiem Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH), cofanie na ulicach jednokierunkowych jest generalnie zabronione. Najwyżsi niemieccy sędziowie cywilni unieważnili tym samym wcześniejszy wyrok.

    Nowe orzeczenie w sprawie ulic jednokierunkowych

    Zgodnie z orzeczeniem, jedynymi dozwolonymi wyjątkami są cofanie bezpośrednio na miejsce parkingowe („manewrowanie”) oraz cofanie z posesji na drogę.

    W tym konkretnym przypadku kobieta kierująca samochodem chciała ustąpić miejsca pojazdowi wyjeżdżającemu z miejsca parkingowego, aby następnie sama zaparkować. W tym celu cofnęła o kilka metrów i zderzyła się z pojazdem mężczyzny. Mężczyzna pozwał kobietę, a Sąd Rejonowy w Düsseldorfie w dużej mierze orzekł na jego korzyść. W wyniku apelacji Sąd Okręgowy w Düsseldorfie oddalił powództwo.

    BGH uchyla wyrok sądu okręgowego

    Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uchylił wyrok z powodu błędów prawnych. Sąd okręgowy w Düsseldorfie musi ponownie rozpatrzyć sprawę. Numer referencyjny sprawy to VI ZR 287/22.

    Mandaty za złamanie przepisów

    Takie kary grożą za złamanie przepisów na ulicy jednokierunkowej w Niemczech:

    W przypadku samochodów: jazda ulicą jednokierunkową w złym kierunku – 50 euro, uszkodzenie mienia – 70 euro, parkowanie na ulicy jednokierunkowej niezgodnie z kierunkiem jazdy – 15 euro.

    W przypadku rowerów: jazda rowerem po ulicy jednokierunkowej w niewłaściwym kierunku -20 euro, utrudnianie ruchu – 25 euro, narażenie na niebezpieczeństwo – 30 euro, uszkodzenie mienia – 35 euro.

    Parkowanie na ulicach jednokierunkowych

    Na ulicach jednokierunkowych parkowanie jest dozwolone po obu stronach ulicy, chyba że jest wyraźnie zabronione. Należy jednak pamiętać, że parkowanie jest dozwolone tylko w kierunku jazdy.

    A co z rowerzystami?

    Co do zasady, rowerzyści na ulicach jednokierunkowych muszą poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem jazdy. Istnieją jednak wyjątki – jeśli pod znakiem ulicy jednokierunkowej widoczny jest dodatkowy znak z rowerem i dwiema strzałkami skierowanymi w przeciwnych kierunkach, rowerzyści mogą również jeździć wbrew kierunkowi jazdy na ulicy jednokierunkowej. Należy postępować zgodnie z odpowiednimi instrukcjami, aby zapewnić bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę.

    Wyprzedzanie na ulicach jednokierunkowych

    W przeciwieństwie do wielu innych sytuacji drogowych, nie ma ogólnego zakazu wyprzedzania na ulicach jednokierunkowych. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca i nie zagraża to innym użytkownikom drogi, wyprzedzanie jest dozwolone. Taka sytuacja w praktyce zdarza się jednak raczej rzadko, ponieważ ulice jednokierunkowe są zazwyczaj wąskie.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x