03.07.2020

Niemcy: Producent leków wycofuje popularny lek na tarczycę

Ostatnio dodane

Do lekarzy w Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych!

Wszystko wskazuje na to, że do lekarzy w całych Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych. Co więcej, problem...

Koronawirus: Na plaży w Zatoce Lubeckiej uruchomiono sygnalizację świetlną!

Rozpoczęły się wakacje w Szlezwiku-Holsztynie i innych krajach związkowych, a wraz z nimi okres przepełnionych plaż. Aby jednak nie...

Niemcy: Najemcy i wynajmujący powinni wspólnie ponosić koszty renowacji mieszkania

Według Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w niektórych przypadkach zarówno najemcy jak i wynajmujący mieszkanie w...

Niemcy: czy znów dojdzie do zmian przepisów dotyczących kar za przekroczenie prędkości?

W Niemczech w kwietniu tego roku wszedł w życie nowy kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung, StVO) przewidujący surowsze sankcje wobec łamiących...

Duża firma farmaceutyczna „Hexal” wycofuje leki na tarczycę L-Thyrox. Istnieje prawdopodobnieństwo, że zostały one niewłaściwie oznakowane.

Wycofanie dotyczy partii L-tyroksyny zawierającej 100 tabletek po 100 mikrogramów, nazwa serii (Ch.-B.): KK2878. Termin ważności leków upływa w czerwcu 2021 r.

Hexal oferuje L-Thyrox w czterech dawkach – 25, 50, 75 i 100 mikrogramów.

Ryzyko przedawkowania

Jak informuje portal Produktwarnung.eu, opakowanie 100 mikrogramów partii L-Thyroxu może być nieprawidłowo oznakowane. W związku z tym nie można wykluczyć, że niektóre blistry – aluminiowe opakowanie tabletek – noszą nieprawidłową etykietę „25 µg”. Etykieta „100µg” byłaby poprawna.

W związku z tym Hexal rozpoczął wycofywanie tej partii leku L-Thyrox, aby zapobiec możliwym błędom dawkowania. Nieprawidłowe dawkowanie leków może spowodować poważne szkody zdrowotne.

Z powodu tego błędu istnieje ryzyko niezamierzonego przedawkowania, co może powodować objawy występujące również w przypadku nadczynności tarczycy.

Jak zidentyfikować wadliwy lek?

Lek: L-Thyrox w tabletkach
Dawka: 100 mikrogramów
Wielkość opakowania: 100 tabletek
Nazwa partii (Ch.-B.): KK2878
Termin ważności leku: czerwiec 2021 r.

Ponieważ błąd nie dotyczy wszystkich partii 100-gramowej wersji L-tyroksyny, pacjenci powinni dokładnie sprawdzić, czy lek który przyjmują nie pochodzi z wadliwej partii. W takim wypadku należy natychmiast zwrócić lek do apteki.

Sytuacja nie powinna mieć wpływu na inne partie, dawki i wielkości opakowań.

Jak działa L-Thyrox

Lek z aktywnym składnikiem lewotyroksyny sodowej stosuje się między innymi w leczeniu niedoczynności tarczycy. L-tyroksyna, zwana także lewotyroksyną, jest sztuczną postacią hormonu tarczycy. Środek ma zrekompensować niedobór lub brak hormonu w tarczycy.

Kontakt z producentem

W przypadku jakichkolwiek pytań pacjenci lub farmaceuci mogą skontaktować się z firmą „Hexal”:

Nr telefonu: w godzinach pracy: +49 (0) 800/439 25 27
poza godzinami pracy: +49 (0) 2065/256 1665
pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

Źródło: www.merkur.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x