Więcej

  Niemcy podwyższą płacę minimalną do 12€/h jeszcze w tym roku!

  Miliony pracowników w Niemczech o niskich dochodach zarobią w tym roku więcej pieniędzy. Rząd federalny uzgodnił podwyższenie ustawowej płacy minimalnej do 12 euro za godzinę jeszcze tego roku. Wynika to z projektu ustawy, który jest dostępny dla RTL/ntv. Aktualnie praca minimalna w Niemczech wynosi 9,82 euro brutto za godzinę.

  Zgodnie z projektem ustawy, wyższa płaca minimalna wejdzie w życie 1 października 2022 r. Skorzysta z niej ok. 6,2 mln obywateli. „To jest kwestia sprawiedliwości i szacunku” – powiedział federalny minister pracy Hubertus Heil w swoim pierwszym oświadczeniu w piątek wieczorem w programie „RTL Aktuell”.

  Heil: Płaca minimalna nie kosztuje miejsc pracy

  W wywiadzie dla RTL-Aktuell, Heil odrzucił obawy, że wyższa płaca minimalna może doprowadzić do utraty miejsc pracy. Jego zdaniem, płaca minimalna nie tylko nie zaszkodzi rynkowi pracy, ale jest wręcz kwestią ekonomicznego uzasadnienia. „Wyższe płace, zwłaszcza w tym obszarze, to także silniejsza siła nabywcza”. Heil nie spodziewa się również wzrostu cen konsumpcyjnych. Inflacja jest obecnie napędzana głównie przez wysokie koszty energii, powiedział. „To na razie nie ma nic wspólnego z płacą minimalną”.

  Płaca minimalna powinna lepiej zabezpieczać środki do życia

  W projekcie ustawy Heila czytamy, że od czasu jej wprowadzenia w 2015 roku z ustawowej płacy minimalnej skorzystało około czterech milionów osób. W wyniku tego nie doszło do utraty miejsc pracy, nie ucierpiała też konkurencyjność przedsiębiorstw. Ponadto rządząca aktualnie w Niemczech koalicja wskazuje na inne kraje: „W porównaniu z innymi krajami europejskimi niemiecka płaca minimalna jest poniżej średniej”.

  W obliczu rosnących kosztów życia i mieszkania rząd federalny obawia się, że obecna płaca minimalna nie zapewnia odpowiedniego utrzymania dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin. Nawet praca w sektorze niskich płac powinna być wystarczająca dla pracowników pełnoetatowych, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym i chronić się przed ubóstwem na starość.

  Zwłaszcza SPD i Zieloni obiecywali podczas kampanii wyborczej do Bundestagu podwyżkę do 12 euro. Kanclerz Olaf Scholz zawsze opisywał ten projekt jako jeden z najważniejszych.

  Niemieccy pracodawcy grożą pozwami

  Dotychczas za ustalanie poziomu płacy minimalnej odpowiedzialna była tzw. komisja ds. płacy minimalnej. Przedstawiciele pracodawców i pracowników podejmują decyzje w komisji niezależnie od polityków. Obecny rząd federalny obecnie omija tę procedurę w drodze wyjątku, aby znacznie podnieść płacę minimalną w jednym kroku. W projekcie ustawy czytamy: „Wraz z jednorazowym podwyższeniem płacy minimalnej do 12 euro brutto za godzinę pracy, instrument ten będzie dalej rozwijany, tak aby w przyszłości przy ustalaniu wysokości płacy minimalnej w większym stopniu uwzględniany był aspekt partycypacji społecznej”. W przyszłości komisja ponownie ma decydować o wysokości płacy minimalnej.

  Związki pracodawców krytykują, że polityka po raz pierwszy samodzielnie zmienia płacę minimalną. Podkreślają, że autonomia w negocjacjach zbiorowych jest zapisana w ustawie zasadniczej. Niemieccy pracodawcy grożą pozwami przeciwko tej ustawie.

  źródło: www.rtl.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  217ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x