Niemcy planują wprowadzić zakaz palenia papierosów w samochodzie!

0
6277

Landy Dolna Saksonia oraz Nadrenia Północna-Westfalia chcą zakazać palenia w samochodach. Projekt ustawy przygotowany przez te dwa kraje związkowe miałby drastycznie ograniczyć palenie papierosów w pojazdach. Brema również zasygnalizowała swoje wsparcie w tej kwestii. Wszystko na to wskazuje, że zapalenie papierosa w samochodzie może palaczy już niedługo całkiem sporo kosztować.

Propozycja Dolnej Saksonii i NRW

Dolna Saksonia i NRW chcą zabronić palenia w samochodzie, jeśli w pojeździe znajdują się dzieci lub ciężarne kobiety. Carola Reiman, Minister ds. Zdrowia z Dolnej Saksonii wyjaśnia: „Trzeba zabronić palenia w samochodach, którymi podróżują kobiety w ciąży lub dzieci. Wspólnie z NRW przygotowaliśmy już odpowiednią inicjatywę, która została zaakceptowana na szczeblu lokalnym: Rząd powinien w ustawie o ochronie osób niepalących zapewnić ochronę dzieciom – nie mogą one podczas jazdy samochodem stać się biernymi palaczami.”

Brema już w kwietniu wyraziła swoje poparcie w kwestii wprowadzenia takiego zakazu. Jak podaje „Hannoversche Allgemeine Zeitung”, przygotowany obecnie projekt ustawy przewiduje kary do 3.000 euro.

W innych państwach taki zakaz już istnieje

Już zeszłej jesieni Minister ds. Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu palenia w samochodach i otrzymała wsparcie ze strony Niemieckiej Izby Lekarskiej (niem. Bundesärztekammer). Zakaz lepiej chroniłby płód oraz dzieci przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi biernego palenia. Niektóre państwa, takie jak: Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Francja, Afryka Południowa czy Australia wprowadziły już zakaz palenia papierosów w samochodzie, jeśli w pojeździe znajduje się dziecko.

Carola Reiman dodaje: „Dzieci nie mogą w samochodzie uciec przed szkodliwym dymem, niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu jest szczególnie wysokie wśród nich oraz wśród ciężarnych.”

Jak wynika z pomiarów Niemieckiego Centrum ds. Badania Nowotworów (niem. Deutsches Krebsforschungszentrum), stężenie szkodliwych substancji w zadymionych samochodach jest pięć razy większe niż w przeciętnie zadymionej knajpie. Dlatego dorośli nie powinni palić w samochodzie, jeśli podróżuje z nimi dziecko lub kobieta w ciąży.

Źródło: www.t-online.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

    Praca w Niemczech

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here