Niemcy: oto co musicie wiedzieć na temat dofinansowania do opieki nad dzieckiem otrzymywanego od pracodawcy

    Czy Wasz pracodawca partycypuje w kosztach związanych z koniecznością zapewnienia opieki Waszym dzieciom? Jeśli tak, to macie szczęście, gdyż według Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny wciąż zdecydowana większość firm w Niemczech nie jest skłonna zdobyć się na ten hojny gest. A szkoda, bo z pewnością takie dofinansowanie spotkałoby się z bardzo pozytywną reakcją zatrudnionych.

    Co więcej, zdaniem Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny w całym procesie nie ma nic skomplikowanego, a do tego jest to „stosunkowo niedrogie” rozwiązanie. Oznacza to, że nawet małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mogą prowadzić własnych placówek opieki nad dziećmi, mogą zapewnić swoim pracownikom wsparcie w tym zakresie. I pomóc im, na przykład, w powrocie do pracy po urlopie wychowawczym.

    Brak górnego limitu dofinansowania do opieki nad dziećmi

    Do pracodawcy należy decyzja, ile pieniędzy przeznaczyć na pokrycie kosztów: może to być dowolna kwota. Świadczenie to jest wolne od podatku i składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli spełnione są określone warunki. Dla pracowników oznacza to, że nie muszą oni płacić podatku od otrzymywanego dofinansowania.

    Oto jakie warunki muszą być spełnione:

    • Wasze dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły i nie ma zapewnionej opieki w domu,
    • placówka opieki nad dziećmi jest przystosowana do świadczenia tego rodzaju usług,
    • dofinansowanie stanowi dodatek do normalnego wynagrodzenia,
    • dowód wykorzystania dofinansowania do opieki nad dzieckiem.

    Jeśli wymagania te są spełnione, dofinansowanie do opieki nad dzieckiem nie jest uznawane za wynagrodzenie, dlatego też jest ono zwolnione z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne i to niezależnie od wysokości świadczenia.

    Na marginesie warto wspomnieć, że jeśli Wasze dziecko ma mniej niż 14 lat, jest chore i musi przez krótki czas mieć zapewnioną opiekę, np. opiekunki, Wasz pracodawca może Was wesprzeć kwotą 600 euro wolną od podatku. Jest to tak zwana Kindernotbetreuung, czyli opieka nad dzieckiem w nagłych wypadkach, która nie mieści się w kategorii Kinderbetreuung, czyli regularnej opieki nad dzieckiem. Od tego świadczenia należne są składki na ubezpieczenie społeczne.

    Dofinansowanie korzystniejsze pod względem podatkowym niż podwyżka wynagrodzenia

    Zasadniczo można powiedzieć, że w pewnych sytuacjach dofinansowanie do opieki nad dzieckiem jest opłacalne zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Może być ono bowiem stosowane jako alternatywa dla podwyżki wynagrodzenia. W ten sposób pracownik oszczędza na podatkach i składkach na ubezpieczenie społeczne, a pracodawca – inaczej niż w przypadku podniesienia pensji – nie musi płacić wyższej składki na ubezpieczenie społeczne.

    Przykład 1: wzrost wynagrodzenia zamiast dofinansowania do opieki nad dzieckiem

    Jochen ma żonę i jedno dziecko, mieszka w Nadrenii Północnej-Westfalii. Należy do klasy podatkowej III, opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którego stawka wynosi 14,6% + składkę dodatkową (1,3%), jest członkiem Kościoła Ewangelickiego. Otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości 3.250 euro. Gdyby otrzymał podwyżkę wynoszącą 150 euro, sytuacja wyglądałaby następująco:

    euro
    Pensja brutto 3.400,00
    Podatek od wynagrodzenia-225,83
    Podatek kościelny-12,71
    Podatek solidarnościowy0,00
    Ubezpieczenie emerytalne-316,20
    Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia-40,80
    Ubezpieczenie zdrowotne-270,30
    Ubezpieczenie pielęgnacyjne-51,85
    Razem do wypłaty2.482,31

    Przykład 2: dofinansowanie do opieki nad dzieckiem zamiast podwyżki wynagrodzenia:

    Jeśli Jochen zrezygnuje z podwyżki, tzn. pozostanie przy pensji brutto wynoszącej 3.250 euro, a w zamian otrzyma 150 euro dofinansowania do opieki nad dzieckiem, wówczas sytuacja będzie wyglądała następująco:

    euro
    Pensja brutto 3.250,00
    Podatek od wynagrodzenia-195,33
    Podatek kościelny-10,22
    Podatek solidarnościowy0,00
    Ubezpieczenie emerytalne-302,25
    Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia-39,00
    Ubezpieczenie zdrowotne-258,38
    Ubezpieczenie pielęgnacyjne-49,56
    Wynagrodzenie netto2.395,27
    Dofinansowanie do opieki nad dzieckiem150,00
    Razem do wypłaty2.545,27

    Oznacza to, że jeśli Jochen zamiast podwyżki wynagrodzenia otrzyma nieopodatkowany dodatek na opiekę nad dzieckiem, to w jego portfelu zostanie ostatecznie 62,96 euro więcej. A jego pracodawca również na tym skorzysta i zaoszczędzi pieniądze. Jest to więc rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron.

    Dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu zmniejsza odliczenia z tytułu wydatków specjalnych

    Pod pewnymi warunkami można odliczyć od podatku koszty przedszkola lub inne koszty opieki jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben), do wysokości 4.000 euro rocznie na dziecko. Jeśli jednak pracodawca partycypuje w kosztach przedszkola, to w zeznaniu podatkowym możecie wykazać tylko część kosztów pozostałą po odjęciu kwoty dofinansowania. Tak zadecydował Federalny Trybunał Finansowy (niem. Bundesfinanzhof), najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł. Uzasadnienie: w ramach wydatków specjalnych należy uwzględniać tylko te wydatki, które rzeczywiście i definitywnie obciążają finansowo podatnika.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x