Bezrobotni po zakończeniu kształcenia zawodowego mają w Niemczech prawo do zasiłku. Oto ile on wynosi!

    Podpisanie umowy o pracę po zakończeniu kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung): w zasadzie taka właśnie powinna być kolej rzeczy. Ale w praktyce często bywa inaczej – choćby dlatego, że firma, w której odbywało się kształcenie, ma problemy finansowe.

    Jeśli po zakończeniu kształcenia zawodowego nie zostaniecie przyjęci do pracy lub nie znajdziecie jej od razu w innej firmie, możecie w Niemczech zarejestrować się jako osoby bezrobotne w lokalnym urzędzie pracy (Arbeitsagentur) i złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (niem. Arbeitslosengeld, w skrócie ALG). W tym artykule wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę, kiedy przysługuje Wam prawo do zasiłku dla bezrobotnych i co możecie zrobić, jeśli świadczenie jest zbyt niskie, by pokryć koszty utrzymania.

    Czy po zakończeniu kształcenia zawodowego przysługuje w Niemczech prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

    Większość uczniów odbywających kształcenie zawodowe pozostaje w stosunku pracy, który wymaga opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a więc także na wypadek bezrobocia. Oznacza to, że automatycznie nabywają oni prawo do zasiłku dla bezrobotnych ALG I.

    Tak jest jednak tylko w przypadku kształcenia w systemie dualnym, w ramach którego praktyczna część nauki zawodu odbywa się w zakładzie pracy (niem. duale (betriebliche) Ausbildung). W przypadku szkolnego kształcenia zawodowego (niem. schulische Ausbildung) uczniowie zawodu nie płacą składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, a zatem nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych ALG I.

    Zasadniczo uczniowie zawodu mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych ALG I tylko wtedy, gdy przez co najmniej jeden rok płacili składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Okres, za który wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych, wynosi wówczas jeden rok.

    Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych po zakończeniu kształcenia zawodowego?

    Po zakończeniu kształcenia zawodowego zasiłek dla bezrobotnych dla osób nie posiadających dzieci wynosi około 60 procent zarobków netto z ostatnich dwunastu miesięcy kształcenia. W przypadku posiadania dzieci można liczyć na około 67 procent zarobków netto z ostatnich dwunastu miesięcy kształcenia.

    Po roku otrzymywania zasiłku ALG I macie prawo do zasiłku dla bezrobotnych ALG II („Hartz IV” ). Ma on jednak na celu jedynie zapewnienie Wam środków do życia, a jego wysokość jest obliczana tak, by osoba bezrobotna była w stanie zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe. Pod uwagę brane są koszty jedzenia, ubrania, energii oraz czynszu. Zasiłek dla bezrobotnych ALG II jest często niższy niż zasiłek dla bezrobotnych ALG I.

    W jaki sposób zwiększyć kwotę otrzymywanego świadczenia?

    Uczniowie zawodu często zarabiają mniej niż 1.000 euro miesięcznie, co oznacza, że zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 60 procent ostatniego wynagrodzenia otrzymywanego w trakcie kształcenia zawodowego jest również bardzo niski. Przy pensji netto wynoszącej 600 euro, zasiłek dla bezrobotnych wyniósłby około 360 euro.

    Jeśli zasiłek dla bezrobotnych ALG I nie wystarcza Wam na pokrycie kosztów utrzymania, możecie zwiększyć jego kwotę korzystając z ALG II. Skontaktujcie się w tej sprawie z lokalnym urzędem pracy (Arbeitsagentur).

    Jeśli nie mieszkacie już z rodzicami, możecie też ubiegać się o dodatek mieszkaniowy – jeśli ALG I nie wystarcza na pokrycie Waszych kosztów utrzymania. Wysokość tzw. Wohngeld jest uzależniona od pobieranego zasiłku dla bezrobotnych.

    Byli uczniowie zawodu pobierający zasiłek ALG I mogą również dorabiać, jednak ich wymiar czasu pracy nie może przekraczać 14 godzin tygodniowo. Kwota do 165 euro dodatkowych zarobków netto miesięcznie pozostaje bez wpływu na wysokość pobieranego zasiłku dla bezrobotnych.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x