Niemcy: opóźnienie z powodu strajku na kolei. Oto jakie prawa przysługują podróżnym

    Wasz pociąg został opóźniony lub odwołany z powodu strajku maszynistów w Niemczech? Z tego artykułu dowiecie się, czy możecie ubiegać się o odszkodowanie.

    Ile płaci kolej w przypadku opóźnień?

    Jeżeli chodzi o opóźnienia, wszystko zależy od tego, jak długo trwają. Zasadniczo jednak na mocy prawa UE podróżni mogą ubiegać się o odszkodowanie. Dotyczy to klęsk żywiołowych, takich jak nawałnice, ale także strajków. Jeśli pasażerowie dotrą na miejsce z co najmniej 60-minutowym opóźnieniem, mają prawo do zwrotu 25% ceny biletu. Jeśli opóźnienie wyniesie ponad 120 minut, przysługuje im zwrot w wysokości 50% ceny biletu. W przypadku gdy przewidywane opóźnienie przekracza jedną godzinę, pasażerowie mogą również zrezygnować z podróży i zażądać pełnego zwrotu ceny biletu.

    Gdzie można się dowiedzieć, czy pociąg jest opóźniony?

    Na stronie internetowej Deutsche Bahn podróżni mogą znaleźć informacje dotyczące strajku oraz zastępczy rozkład jazdy. Jednakże informacje na temat poszczególnych pociągów są często dostępne ze stosunkowo krótkim wyprzedzeniem.

    Można również skorzystać z infolinii (0180 – 6 99 66 33), ale połączenie to jest płatne.

    Co zrobić, jeśli odwołano pociąg?

    W przypadku odwołania pociągu lub gdy pasażer nie zdąży na połączenie z powodu opóźnienia, może przesiąść się na inny pociąg. W przypadku komunikacji lokalnej, w razie spodziewanego opóźnienia przekraczającego 20 minut na stacji końcowej podanej na bilecie, pasażerowie mogą korzystać z innych pociągów dalekobieżnych bez dopłaty. Nie może to być jednak pociąg objęty obowiązkową rezerwacją miejsc, nie dotyczy to również przejazdów specjalnych. Niezbędny bilet/dopłatę należy najpierw opłacić, a następnie wystąpić o zwrot kosztów.

    Czy można zrezygnować z podróży?

    Każdy, kto z powodu strajku zrezygnuje z podróży, może otrzymać w kasie DB całkowity zwrot pieniędzy za bilet wraz z opłatą rezerwacyjną.

    Jak wygląda sytuacja osób dojeżdżających do pracy, które posiadają bilet tygodniowy, miesięczny lub roczny?

    W przypadku biletów okresowych (np. tygodniowych lub miesięcznych) rekompensata naliczana jest ryczałtem za każde opóźnienie powyżej 60 minut. Łączna rekompensata wynosi maksymalnie 25% ceny biletu okresowego. W ruchu dalekobieżnym zwrot kosztów wynosi 5 euro w przypadku 2. klasy i 7,50 euro w przypadku 1. klasy. Jeśli chodzi o BahnCard 100, zwrot kosztów wynosi 10 euro w przypadku 2. klasy i 15 euro w przypadku 1. klasy.

    Jak wygląda sytuacja w przypadku szybkiej kolei miejskiej Deutsche Bahn (S-Bahn/ Schnellbahn)?

    Jeśli chodzi o transport lokalny, zasady są nieco inne. W tym przypadku nie należy się spodziewać żadnej godnej wzmianki rekompensaty. Jeżeli opóźnienie wynosi 60 minut, stawka ryczałtowa wynosi 1,50 euro w przypadku 2. klasy i 2,25 euro w przypadku 1. klasy. Ponieważ jednak minimalna kwota wypłacanego odszkodowania to 4 euro, pasażerowie kolei otrzymają pieniądze tylko wtedy, gdy w okresie ważności biletu okresowego wystąpią co najmniej dwa opóźnienia.

    W jaki sposób można ubiegać się o odszkodowanie?

    Wniosek o odszkodowanie należy złożyć na specjalnym formularzu praw pasażera (niem. Fahrgastrechte-Formular). Jest on dostępny w pociągu, w punkcie informacyjnym DB, w Centrum Podróży DB, a także online.

    Czy przepisy te dotyczą również biletów zakupionych za pomocą telefonu komórkowego (Handy-Ticket)?

    Jeśli bilet został zakupiony za pomocą telefonu komórkowego, pasażer musi wydrukować potwierdzenie rezerwacji otrzymane e-mailem i wysłać je wraz z formularzem do Centrum Obsługi we Frankfurcie.

    Czy powyższe prawa przysługują również pasażerom posiadającym bilety międzynarodowe?

    Tak, przepisy te obowiązują również wtedy, gdy bilety zostały zakupione za granicą lub gdy podróż rozpoczęła się za granicą. Pasażer musi jednak dochodzić odszkodowania od przewoźnika kolejowego, u którego zakupił bilet.

    Czy w przypadku dużych opóźnień kolej pokrywa koszty taksówki lub pokoju hotelowego?

    Tak, kolej pokryje koszty noclegu lub alternatywnego środka transportu, jednak wyłącznie w przypadku, gdy sama kolej nie oferuje alternatywy, na przykład komunikacji zastępczej.
    Jeśli nie zapewnia takiej możliwości, podróż odbywa się między godziną 0 a 5 rano i pociąg ma ponad 60 minut opóźnienia, kolej zwraca koszty związane ze skorzystaniem przez pasażera z innego środka transportu w wysokości maksymalnie 80 euro. Powyższe przepisy obowiązują również w przypadku odwołania pociągu, który był ostatnim planowym połączeniem danego dnia, a do północy nie da się dotrzeć w inny sposób do stacji końcowej.
    Jeżeli z powodu odwołania lub opóźnienia pociągu pasażerowi nie pozostanie nic innego jak tylko nocleg w hotelu, kolej musi pokryć koszty wynajęcia pokoju.

    Czy kolej ponosi również koszty w przypadku, gdy pasażer nie zdążył na samolot?

    Nie. Jeżeli pasażer nie zdąży na samolot, Deutsche Bahn nie wypłaca odszkodowania. Planując podróż na lotnisko podróżni muszą sami uwzględnić możliwość opóźnienia w związku ze strajkiem. W razie potrzeby powinni zorganizować sobie alternatywny transport.

    Czy kolej ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy podróżny spóźni się do pracy?

    Nie. W przypadku strajku lub złych warunków pogodowych, które mogą spowodować opóźnienia w ruchu kolejowym, pracownicy muszą sami zadbać o to, aby dotrzeć do pracy na czas, np. wybrać inny środek transportu. Powinni również jak najwcześniej poinformować pracodawcę o tym, że się spóźnią.

    Źródło: www.rp-online.de; www.bahn.com

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x