Niemcy: dyskusja nad obniżeniem wieku odpowiedzialności karnej do 12 lat

  Kategoria:

  W związku ze wzrostem przestępczości wśród dzieci i młodzieży w Niemczech, CDU wzywa do debaty na temat obecnego wieku odpowiedzialności karnej wynoszącego 14 lat. Sekretarz generalny, Carsten Linnemann, przedstawia konkretne pomysły. Obejmują one nie tylko ogólny zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych.

  „Młodzi przestępcy muszą ponieść konsekwencje swoich czynów – i to tak szybko, jak to możliwe”

  Sekretarz generalny CDU, Carsten Linnemann, mówi o obniżeniu wieku odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat. „Młodzi przestępcy muszą ponieść konsekwencje swoich czynów i to tak szybko, jak to możliwe”, pisze Linnemann w gościnnym artykule opublikowanym w poniedziałek na portalu internetowym „t-online”. Polityk CDU chce również zwiększyć odpowiedzialność rodziców. Proponuje także zakaz używania telefonów komórkowych we wszystkich niemieckich szkołach podstawowych.

  W Szwajcarii wiek odpowiedzialności karnej rozpoczyna się w wieku dziesięciu lat, argumentuje Linnenmann. Jednak zanim nowa sytuacja prawna zostanie stworzona w Niemczech, potrzebne jest badanie dotyczące tego, czy proces dojrzewania dzieci i młodzieży przesunął się do przodu.

  Zdaniem Linnemanna konieczne jest zwrócenie się nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do ich rodziców. „Pomocne może być zapewnienie odpowiedzialnym władzom szerokiego zakresu środków. W niektórych przypadkach przyda się zapewne spotkanie w centrum pomocy młodzieży. W innych sytuacjach skuteczne mogą być grzywny” – pisze Linnemann. Z pewnością mogą być też przypadki, „w których potrzebne są bardziej złożone środki, w postaci kursów rodzicielskich, zapobiegania przemocy, a nawet kursów integracyjnych”.

  Nie należy lekceważyć wpływu mediów społecznościowych

  Linnemann przytacza również wpływ mediów i sieci społecznościowych, takich jak TikTok jako czynniki wywołujące rosnącą skłonność do przemocy wśród dzieci i młodzieży. „Zwierzęta są torturowane, ludzie są zabijani, takich sytuacji jest niestety na pęczki. Czy ktoś naprawdę wierzy, że coś takiego nie zostawi u naszych dzieci żadnego śladu?” – pyta sekretarz generalny CDU.

  Jest jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie umiejętności korzystania z mediów: „Być może powinniśmy zacząć od małego: od całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych we wszystkich szkołach podstawowych w całych Niemczech”.

  Źródło: www.welt.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Professorin Angela M.

  „reformy praworządności” – proszę wskazać jedną zmianę poza zmianą rządu na ten przychylny Niemcom 🙂

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x