Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w odpowiednim terminie opłacić czynszu lub innych rachunków. Ale do kiedy tak właściwie pracodawca w Niemczech musi dokonać przelewu wynagrodzenia? Czy istnieją konkretne regulacje w tej kwestii, których musi przestrzegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.
Kiedy wynagrodzenie musi znaleźć się na koncie?
To, kiedy wynagrodzenie musi wpłynąć na konto pracownika w Niemczech, określa paragraf 614 niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB). Według Jürgena Markowskiego, prawnika z Offenburga specjalizującego się w prawie pracy, stanowi on, że jeśli chodzi o uzgodnione miesięczne wynagrodzenie, musi ono zostać wypłacone po upływie miesiąca. Ale co to dokładnie oznacza? Zasadniczo pracodawcy powinni dokonywać przelewu wynagrodzenia na rzecz swoich pracowników do końca miesiąca.
Umowa o pracę może przewidywać odstępstwa od tej zasady
W umowie o pracę można określić odmienne zasady płatności. Przykładowo, może ona przewidywać, że wynagrodzenie będzie przelewane na konto dopiero w połowie miesiąca. Również układy zbiorowe lub porozumienia zakładowe mogą wyznaczać odmienne terminy płatności.
Według Markowskiego, rada zakładowa ma wpływ na określenie czasu, miejsca i sposobu wypłaty wynagrodzenia, o ile układ zbiorowy nie stanowi inaczej. Z kolei uczniowie przyuczający się do zawodu zgodnie z niemieckim prawem muszą otrzymać wynagrodzenie za bieżący miesiąc kalendarzowy najpóźniej w ostatnim dniu roboczym miesiąca.
Kiedy pracodawca zalega z płatnościami?
Jeśli uzgodniono miesięczne wynagrodzenie, a pracodawca nie dokona przelewu po zakończeniu miesiąca, według Markowskiego należy wówczas uznać, że zalega z płatnością. Pierwszym dniem zwłoki jest drugi dzień kolejnego miesiąca i jest to niezależne od tego, czy pracownik upomniał się o zapłatę, czy też nie. Z kolei jeśli ustalono konkretną datę płatności, zaległość powstaje następnego dnia po wyznaczonym terminie.
Markowski zwraca uwagę na to, że opóźnione wypłaty wynagrodzeń mogą skutkować trudnościami finansowymi, w wyniku których pracownicy mogą nie być w stanie opłacić czynszu lub rat. W takich przypadkach mogą nawet pojawić się roszczenia regresowe.