polisa.de
  polisa.de

  Bürgergeld: czy Jobcenter dofinansowuje zakup samochodu?

  polisa.de

  Zakup samochodu wiąże się ze sporymi wydatkami. Nawet w przypadku używanego auta trzeba wyłożyć znaczną sumę pieniędzy. Osoby pobierające w Niemczech Bürgergeld (tzw. dochód obywatelski), które i bez tego mają do dyspozycji bardzo mało pieniędzy, rzadko kiedy mogą sobie pozwolić na zakup własnego samochodu. Dlatego niektórzy zapewne zastanawiają się, czy mogą liczyć na dofinansowanie z urzędu pracy.

  Dochód obywatelski: czy Jobcenter dofinansowuje zakup samochodu?

  Zazwyczaj osoby pobierające zasiłek Bürgergeld nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego na pokrycie kosztów zakupu samochodu. Jednakże, jeśli nabycie auta jest absolutną koniecznością, pod pewnymi warunkami można otrzymać wsparcie finansowe – tłumaczy urząd pracy w Dortmundzie.

  Takim powodem może być na przykład to, że posiadanie samochodu jest warunkiem niezbędnym do podjęcia zatrudnienia lub że do nowego miejsca pracy nie można dotrzeć w inny sposób niż własnym autem. Według urzędu pracy w Dortmundzie, w takich sytuacjach koszty mogą zostać pokryte np. z puli środków z tzw. budżetu pośrednictwa (niem. Vermittlungsbudget).

  Vermittlungsbudget: na co należy zwrócić uwagę?

  Urząd Pracy w Dortmundzie podkreśla, że nie istnieje coś takiego jak uprawnienie do otrzymania świadczeń z budżetu pośrednictwa. Jeśli zatem osoby otrzymujące dochód obywatelski rozważają zakup samochodu, powinny zwrócić się do swojego osobistego doradcy i porozmawiać z nim o swoich planach – koniecznie jeszcze przed zakupem auta. Podobny sposób postępowania zaleca Federalna Agencja Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit).

  Budżet pośrednictwa Federalnej Agencji Pracy pomaga osobom pobierającym dochód obywatelski w szybkim znalezieniu pracy lub rozpoczęciu kształcenia. Dzięki niemu można uzyskać zwrot niektórych kosztów związanych z tymi działaniami. Decyzja o przyznaniu wsparcia finansowego jest podejmowana indywidualnie dla poszczególnych przypadków. Warunkiem wstępnym zatwierdzenia wniosku jest to, aby osoba pobierająca zasiłek aktywnie poszukiwała zatrudnienia lub miejsca kształcenia zawodowego.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Do 2000€, pasożytom na Hartz 4 auto sponsorują podatnicy.
  A ostatnio podobno Ukraińcom podatnicy fundują nowe auta z salonu,

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x